Apple se vrací ke kořenům s revolučním čipem M1…

Apple se vrací ke kořenům s revolučním čipem M1…

Společnost Apple znovu nasedla na tryskajícího koně a spolu s novým revolučním M1 čipem. Na začátku listopadu 2020 představil čip, který nově pohání MacBook Air, MacBook Pro 13" iMac mini. Poradíme vám co revolučního pro uživatele tento čip přináší a proč se do něj vyplatí investovat.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Společnost Apple znovu nasedla na tryskajícího koně a spolu s novým revolučním M1 čipem. Na začátku listopadu 2020 představil čip, který nově pohání MacBook Air, MacBook Pro 13" iMac mini. Poradíme vám co revolučního pro uživatele tento čip přináší a proč se do něj vyplatí investovat.

Apple M1 představuje revoluci

Tento mini čipset je unikátní v mnoha ohledech, Apple M1 je první svého druhu a staví na 5nm procesu. Jedná se o takzvaný systém na čipu (SoC), která v sobě skrývá neuvěřitelných 16 miliard tranzistorů. Na tomto mini M1 čipu je integrované GPU, CPU, Neural Engine, a spousta dalších komponentů. Díky tomu je Apple M1 unikátní ve svém poměru výkonu a úspory energie. Apple nastavil vysokou laťku, protože integrovaný procesor je dvakrát rychlejší než nejnovější procesory v laptopech s Windows. Výkon je více než uspokojivý, ale teď přijde to větší překvapení. Vestavěný procesor je o tři čtvrtiny úspornější než nejnovější konkurence v noteboocích s operačním systémem Windows. Dalo by se říci že s příchodem MacBook Air, MacBook Pro 13" iMac mini začala budoucnost. Součástí setu je také nabušená grafika, kterou ocení zejména kreativci. Je totiž dvakrát rychlejší než konkurenční komponenty, a spotřebovává o neuvěřitelné dvě třetiny méně energie. Kreativci tleskají, protože integrovaná grafika v novém čipsetu M1 se může skládat až z 8 jader, přičemž čtyři jsou stavěna na vysoký výkon. Apple processor, který je integrovaný se nazývá jako momentálně nejrychlejší procesor na světě. M1 čip může údajně dodat čtyřikrát větší CPU výkon, a šestkrát vyšší GPU výkon než jeho předchůdci. Výkon jde nahoru a spotřeba energie dolů a to je opravdu revoluce.

Apple píše o svém novém procesoru následující: „Kombinace čipu M1 a systému macOS, Big Sur dává MacBooku Air vyspělé funkce zabezpečení a ochrany soukromí, které překonávají všechno v jeho třídě. Koprocesor Secure Enclave slouží jako základna na úrovni čipu pro kritické bezpečnostní funkce jako Touch ID nebo Apple Pay. A díky čipu M1 je rychlejší než kdy předtím. Vyhrazený engine na AES šifrování úložiště. Uchovává šifrovací klíče v bezpečí a zajišťuje ohromný výkon šifrovaného úložiště i ochranu dat. Funkce pro bezpečný start a běh systému hlídají, aby se při spouštění počítače načítal jen důvěryhodný software Apple, a pomáhají chránit macOS za běhu. Zámek aktivace pomáhá zabezpečit Mac v případě ztráty nebo krádeže a zvyšuje šanci, že se ti ho podaří získat zpátky.“

Až 11 miliard operací za vteřinu

Revoluční M1 čip obsahuje nejnovější Neural Engine společnosti Apple s 16 jádrovým designem, který je schopen provádět až 11 miliard operací za vteřinu. Toto je výkon, který se pak používá pro strojové učení, díky čemuž Apple tvrdí, že se jeho nové MacBooky a Mac mini dokáží učit mnohem lépe než jakékoli jiné počítače předtím. Například v aplikaci Final Cut dokážete najednou zarovnat klipy, zvýšit ostrost v Pixelmator Pro a mnoho dalšího rychleji než kdy dříve. Každá aplikace, která využívá funkce Machine Learning neboli strojového učení nyní dokáže využít výkon Neural Engine a pracovat rychleji než kdykoliv předtím.

To nejdůležitější pro běžné uživatele

Apple M1 dokáže skvěle spustit aplikace pro iPhone a iPad. Důležité je však myslet na to, že vývojáři nejdříve musí aplikaci upravit a dát jim podporu pro Mac. Ze strany Applu to tedy je možné. Apple vývojáře sám nabádá, ovšem je to právě na vývojářích aplikací, zda se rozhodnou, jestli ji udělají kompatibilní s macOS. Jakmile budou aplikace kompatibilní, pak je možné appky klasicky ovládat pomocí klávesnice a myši. Aplikace, které máte již zakoupené pro iOS zařízení a budou dostupné také pro Mac, budete mít samozřejmě na Macu dostupné stažení zdarma v App Store.

Zdroj fotografie: https://www.macworld.co.uk/news/12-core-macbook-pro-3800060/

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Vybíráme z tipů