Lyžování je v zimě oblíbeným sportem, a to s benefitem pobytu na čerstvém vzduchu. Vyrazte na sjezdovky či oblíbený kopec – ovšem nejen na super svištících lyžích, ale i s těmi nejlepšími lyžáky. A jak vybrat ty pravé? To vám poradíme právě dnes!
Z čeho se lyžáky skládají
Poctivé přezkáče – jak se lidově lyžařským botám říká – se skládají z následujících částí:
Stélka
Jedná se o vložku a plní funkci izolace i tlumiče. Vybírat můžete z více typů, které různě intenzivně drží nohu v botě na místě.
Botička
Nebo-li také liner, který drží nohu v teple a suchu. Může být dokonce i přímo vyhřívaný nebo pouze zateplený, ať už fleecem či merino vlnoujazyk. Díky němu se můžete o lyžák opřít holení, a rozložit tak svou sílu.
Skelet
Jedná se o svrchní část, která je tvrdá, vyrobená z umělých materiálů.
Podrážka
Ta se rozlišuje podle typu vázání lyží.
Přezky
Upevňují nohu v botě. A většinou jsou tři nebo čtyři. Můžou být klasické i mikrometrické, které umožňují přesnější utažení. Ski/walk systém umožňuje přepínání lyžáků mezi lyžováním a chůzí.
Jak vybrat lyžařské boty
Ač to bude znít krapet legračně, prvním krokem k úspěchu úspěšného výběru lyžáků je dokonalé rozpoznání vlastních nohou. Tedy především chodidla, a to jejich délky, šířky, výšky klenby i nártu. Před výběrem si dokonce ve specializovaných prodejnách můžete nechat změřit nohy na speciálním skeneru či podložce. Získáte tak dva základní parametry výběru – flex a šířku chodidla.Flex je tuhost boty. Můžeme ji rozdělit do několika kategorií:
Měkké boty
Ty jsou ideální pro začátečníky, a to proto, že díky pohodlí si rychleji lyžař zvykne na netradiční pohyb.
Středně tuhé boty
Jsou vhodné pro pokročilejší lyžaře. Lyžáky jsou i zde pohodlné, ale více vás podpoří při objevování jezdeckého stylu. Jsou stabilnější a umožňují vyšší rychlost.
Tuhé boty
Zde se jedná o sportovní boty pro zkušené lyžaře milují rychlou a agresivní jízdu. Skelet bot pevně obepíná botu a podporuje stabilitu.
Extrémně tuhé boty
Jsou stvořené pro skutečné profíky a závodníky, kteří lyžování mají v malíčku. Tyto boty nejsou vhodné pro celodenní lyžování, protože noha je v nich skutečně silně obepnuta, což však vyhovuje agresivní a závodní jízdě.
Šířka chodidla je v podstatě objem nohy. I zde existuje několik kategorií bot:
Široká bota
Jedná se o pohodlnou botu pro začátečníky či ty, kteří mají velmi široká chodidla.
Středně široká bota
Ta je vhodná pro pohodlnou, ale sportovní jízdu. Využijí ji lyžaři s většími chodidly.
Úzká bota
Ta je ideální pro velmi agresivní a rychlou jízdu.
Závodní boty jsou nepohodlné, zato ale lyžaře podrží v rychlosti i zatáčkách.
Nezapomeňte faktor flexe i šířku chodidla správně zkombinovat tak, aby se vám lyžovalo jedna báseň.