Rádce pro výběr nového telefonu: Víte, na co se zaměřit?

Rádce pro výběr nového telefonu: Víte, na co se zaměřit?

Rádi byste si pořídili nový telefon, ale nevyznáte se ve změti neznámých slov a značek? Poradíme vám, jak si s výběrem telefonu poradit a na co byste při koupi měli myslet.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Nový telefon není levná záležitost a když už se pustíte do výběru, měli byste si na něm dát záležet. Zejména smartphony dosahují ceny několika desetitisíců korun a cestou k vysněnému mobilu je často rychlá půjčka. Jak si vybrat správně, abyste své peníze jen tak nevyhodili ven oknem?

Na začátek si položte pár otázek

Ještě před samotným brouzdáním v e-shopech a prohlížením nabídky telefonů si položte několik zásadních otázek, které vám s výběrem pomohou:

  • Chcete chytrý telefon s nejnovějšími funkcemi, nebo vám nevadí ani starší model?

  • Toužíte po velkém displeji, který vám dopřeje ten pravý požitek při prohlížení videí, fotek, nebo hraní her?

  • Máte v plánu používat telefon jako foťák a chcete co nejlepší rozlišení?

  • Budete s telefonem fotit pod vodou nebo s ním manipulovat v dešti?

Odpověďmi na tyto otázky získáte lepší představu toho, co hledáte. Vždy je zásadní promyslet si, co vlastně chcete s telefonem dělat – chcete mít nádherné fotky na Instagram, nebo by měl telefon mít promakaný procesor na hraní her. Mezi chytrými telefony nemusí být výběr tak jednoduchý, jak se na první pohled zdá.

Zaměřte se na displej

V kategorii dražších telefonů často najdete přístroje s větší uhlopříčkou, ale v ruce mohou působit jako příliš velké. Velikost přizpůsobte účelu, na který budete telefon používat – 5,5‘‘ nebo menší vám bohatě postačí na běžnou práci s telefonem, při focení už volte aspoň 6‘‘. Počítejte s tím, že v menší ruce ho jednou rukou ovládat nedokážete. Rozlišení ovšem tento nedostatek vynahradí – hledejte Full HD nebo 2K rozlišení s technologií OLED.

Výdrž na prvním místě

Jedním z těch nejdůležitějších parametrů, na které je vhodné se dívat mezi prvními, je baterie a její výdrž. Smartphony jsou známé tím, že vydrží maximálně jeden den a večer ho už musíte znovu připojovat k nabíječce. Nemusí to být ale pravidlem.

Výdrž baterie najdete v jednotkách mAh a platí, že čím je číslo vyšší, tím je výdrž baterie delší. Běžně najdete baterie s výdrží 3 500 mAh, ale na trhu najdete telefony s výdrží i 4 500 mAh. Zaměřte se ale také na rychlost nabíjení – rozšířená je i funkce rychlonabíjení, se kterou telefon nabijete z 0 % na 60 % asi za 30 minut. Dražší telefony podporují bezdrátové nabíjení, které je vhodné, pokud se vám pokaždé nechce hledat kabely, telefon stačí položit na nabíjecí podložku a už se nabíjí.

Skoro jako zrcadlovka

Co si budeme povídat, foťák na telefonu nikdy nenahradí profesionální zrcadlovku, ale dnes už k tomu nemá daleko. Nejnovější telefony dnes disponují integrovaným foťákem vpředu i vzadu, přičemž ten zadní bývá obecně kvalitnější s ultraširokoúhlým objektivem, makro objektivem nebo i teleobjektivem. Rozlišení foťáku se pohybuje mezi 14 až 28 Mpx, najdete i s nižším rozlišením. Na kvalitě výsledné fotografie to ale téměř nepoznáte. Navíc foťáky v mobilu mají různé funkce od HDR a scénických režimů přes stabilizaci až po autofokus.

Nezapomínejte na velikost úložiště

Velikost úložiště pro některé představuje téměř zanedbatelný parametr. Může to tak být v případech, kdy jste nenáročný uživatel, nepotřebujete mít množství aplikací ani místo na fotky. Standardně se dnes u chytrých telefonů využívají varianty s pamětí od 16 GB až do 1 TB. Platí, že čím náročnější na telefon jste - jaké množství aplikací využíváte, zda budete mít v mobilu uloženou hudbu, filmy, audioknihy a další a také pokud hodně fotíte - tím větší úložiště potřebujete.

Na výběr telefonu můžou mít vliv i jeho funkce jako čtečka otisků prstů, odemykání obličejem, eSIM, zvýšená odolnost telefonu (například voděodolnost do několika metrů) a další. Samozřejmě svou roli hraje i propojení s dalšími zařízeními, nejběžněji s notebookem nebo například s televizí, a také konektivita pomocí bluetooth, Wi-Fi či USB-C a připojení k GPS, 4G/LTE a 5G.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Vybíráme z tipů