Sliz a jeho výroba

Sliz a jeho výroba

Sliz je módní trend, který nebere konce. Existuje snad ve všech barvách a provedeních, fosforeskující, magnetický, do vany, dokonce voňavý i páchnoucí nebo sladký čokoládový. Fantazii se meze nekladou ani při jeho výrobě. Připravit sliz totiž není nic složitého a domácí výrobu zvládnou i nejmenší děti.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Stačí se pustit do práce a pak už se jen předvést před kamarády a spolužáky svým výtvorem!

Domácí výroba slizu je snadná

Výroba slizu je nadmíru snadná, stačí chvilka času, miska, odměrka nebo lžička a pár základních ingrediencí, které mají všichni doma. Vytvořit si můžete sliz různých barev za pomoci potravinářského barviva nebo temperových barev, světélkující, se třpytkami, ale i magnetický pomocí železných pilin či železného prachu. Nejjednodušší variantou je sliz vyrobený z lepidla a jedlé sody.

Základem je lepidlo

Základní ingrediencí pro výrobu slizu je lepidlo na bázi polyvinylacetátu. Takovým lepidlem je například oblíbený Herkules, který se prodává i ve velkém balení (např. 250g, 500 g, 1 kg, 5 kg), což je vhodné pro skupinovou výrobu slizu během volnočasových kroužků nebo jako zábava během narozeninové oslavy. Další složkou pro výrobu slizu kromě lepidla je voda a jedlá soda.

Základní směs z lepidla a vody

Do misky dejte dvě lžíce nebo odměrky lepidla Herkules a jednu vody a směs dobře zamíchejte dohromady. Následně lžičkou přidejte malé množství jedlé sody, přidejte do směsi a důkladně zamíchejte. Hmota začne postupně houstnout, až vznikne hustý sliz bílé barvy. Nyní můžete přidat potravinářské barvivo pro získání slizu potřebné barvy nebo přimíchat třpytky. Nezapomeňte si připravit i vhodnou nádobku, do které výslednou směs uskladníte.

Sliz z lepidla a tekutého mýdla nebo roztoku na kontaktní čočky

Obdobně lze vytvořit sliz pomocí lepidla Herkules a tekutého mýdla. V tomto případě vyměňte vodu za tekuté mýdlo a postupujte stejným způsobem. Smíchejte lepidlo, menší množství tekutého mýdla a postupně přimíchávejte jedlou sodu do zhoustnutí hmoty. Přidejte barvivo pro dobarvení nebo třpytky a sliz je hotový. Zároveň příjemně voňavý a vláčný.

Stejný postup aplikujte i při výrobě slizu z lepidla, roztoku na kontaktní čočky a jedlé sody. Poměr lze upravit přímo během přípravy, stačí přidat roztok pro rozředění směsi nebo naopak přidat sodu pro její zhoustnutí a výsledek na sebe nenechá dlouho čekat.

Magnetický sliz z boraxu, pracího prášku nebo tekutého škrobu

Nápodobně jako v předcházejících případech lze postupovat při výrobě slizu za pomocí boraxu, pracího prášku či gelu nebo tekutého škrobu. V tomto případě si připravte dvě misky. Do obou dejte stejné množství lepidla. Do druhé misky přidejte k lepidlu vlažnou vodu a přidejte obsah druhé misky k lepidlu v první misce. Borax, prací prášek nebo tekutý škrob rozpusťte ve vlažné vodě a postupně přimíchávejte do směsi s lepidlem. Směs začne postupně houstnout na požadovanou konzistenci, se kterou si již můžete hrát. Přidejte železný prach nebo piliny a dobře směs promíchejte. Dobarvěte potravinářskými barvami a magnetický sliz, který se bude sám pohybovat při přiblížení k magnetu je na světě!

Kosmický světélkující sliz pro pokročilé

Ještě nemáte slizů dost? Připravte si kosmický světélkující sliz, který bude pod modrým světlem překrásně svítit. Kromě nám již známých přísad budete navíc potřebovat vypsaný zvýrazňovač, bramborový škrob, malý hrnec, zavařovací sklenici, váhu a odměrku. Ve sklenici rozpusťte několik čajových lžiček boraxu ve 200 ml horké vody. Z použitého zvýrazňovače vyndejte náplň a dejte ji vylouhovat do hrnce s 200 ml vlažné vody. Po vylouhování dejte obarvenou vodu vařit. Dobře rozmíchejte 25 gramů bramborového škrobu a 50 ml vody a za stálého míchání vlijte do hrnce s vařenou obarvenou vodou a odstavte. Do odstavené hmoty přidejte 30-40 ml nasyceného roztoku boraxu a pokračujte v míchání, dokud směs nevychladne a nevznikne pružná směs vhodná ke hraní. V případě, že není směs dostatečně pružná, přidejte ještě roztok boraxu. U výroby tohoto slizu dejte pozor, aby byla před použitím dětmi směs dostatečně vychladlá.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Vybíráme z tipů