Průvodce výběrem nepromokavých bund…

Průvodce výběrem nepromokavých bund…

Ať už vyrážíte na stezky, do skal nebo vysoko do hor, nepromokavá bunda je nezbytná po celý rok do každého dobrodružství. Zde je náš průvodce všemi technologiemi, se kterými se můžete setkat, aby vám pomohl vybrat tu správnou pro vás.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Ať už vyrážíte na stezky, do skal nebo vysoko do hor, nepromokavá bunda je nezbytná po celý rok do každého dobrodružství. Zde je náš průvodce všemi technologiemi, se kterými se můžete setkat, aby vám pomohl vybrat tu správnou pro vás.

K čemu bundu potřebujete?

Mnoho nepromokavých bund je navrženo s ohledem na určitou aktivitu. Některé jsou určeny pro vysoce intenzivní aktivity, jako je běh nebo jízda na kole. Jejich hlavní vlastností je prodyšnost; pomáhá vám udržet pohodlí tím, že umožňuje únik veškerého přebytečného tepla. Jiné vyvažují odolnost, nepromokavost a prodyšnost a jsou určeny pro sporty, jako je horolezectví nebo skialpinismus. Ty používají odolné nepromokavé tkaniny, které mohou být na těle tužší, ale vydrží extrémní podmínky hor. Většina lidí však obvykle hledá bundu, která poskytuje každodenní ochranu a nachází se mezi těmito dvěma extrémy. Výběr těchto bund je mnohem širší a zahrnuje celou řadu značek, cen, střihů a barev, přičemž některé jsou lehčí a jiné silnější v závislosti na vašich preferencích.

Vodotěsná konstrukce

Nepromokavé tkaniny mají různé konstrukce, které se označují jako "vrstvy". Nepromokavé bundy jsou často dvouvrstvé, 2,5 vrstvé nebo i třívrstvé.

Nepromokavé bundy dvouvrstvé

Dvouvrstvá nepromokavá bunda je nejzákladnější konstrukce, která se vyznačuje vnější "lícovou" tkaninou, na níž je nalepena nepromokavá membrána. K ochraně této křehké vnitřní vrstvy se obvykle přidává další podšívka, která je obvykle vyrobena z nylonové síťoviny, ale není spojena se samotnou nepromokavostí. Málokterá technická nepromokavá bunda bude mít dvouvrstvou konstrukci.

Nepromokavé bundy dvouapůl vrstvé

Stejně jako u 2 vrstvých bund, i 2,5 vrstvé nepromokavé bundy mají vnější tkaninu spojenou s nepromokavou membránou. Místo síťované vrstvy, která chrání nepromokavou vrstvu, je však na ni nanesen zátěr nebo potisk, který mnohem lépe chrání nepromokavou vrstvu a nabízí také dodatečnou ochranu proti povětrnostním vlivům. Tyto bundy jsou často lehčí a sbalitelnější než třívrstvé konstrukce, ale nejsou tak odolné a jsou méně vhodné do horského prostředí, takže pokud chcete každodenní sbalitelnou nepromokavou bundu, kterou můžete nosit na stezky a mít ji v batohu pro případ, že se počasí změní, zvolte některou z nich.

Nepromokavé bundy třívrstvé

U třívrstvé konstrukce je nepromokavá technologie vložena mezi lícovou tkaninu a vnitřní tkaninu, obvykle tkanou nebo pletenou. Tyto bundy mohou být těžké a jsou hůře sbalitelné, ale jsou mimořádně odolné a vhodné do horských podmínek. Pokud hledáte jednu nepromokavou bundu na všechno, zvolte třívrstvou.

Musí být z materiálu Gore-Tex®?

GORE-TEX® je jednou z nejznámějších technologií nepromokavých membrán a díky své odolnosti a spolehlivosti je volbou mnoha značek. Některé značky jsou si však natolik jisté alternativami, že se rozhodly membránu GORE-TEX® vůbec nepoužívat, zatímco jiné se rozhodly ji použít u některých položek a u jiných použít vlastní membrány. Pokud se rozhodujete mezi bundou s membránou GORE-TEX® a bundou bez membrány GORE-TEX®, doporučujeme nejprve zvážit ostatní vlastnosti bund a poté zvážit, zda typ technologie bude mít pro vaše dobrodružství význam.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Zboží, které by vás mohlo zajímat

Vybíráme z tipů