Powerbanka – jak vybrat tu nejlepší v poměru cena výkon?

Powerbanka – jak vybrat tu nejlepší v poměru cena výkon?

Spousta z nás se už někdy dostala do situace, kdy jsme museli řešit situaci s vybitým telefonem nebo jiným zařízením. V těchto chvílích se vždy hodí mít po ruce powerbanku jakožto záložní zdroj energie. Jak tato zařízení fungují a jak s nimi pracovat tak, aby nám powerbanky vydržely sloužit co nejdéle?

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Co je ukryto uvnitř powerbanky?

Pod krytem powerbanky asi nenajdeme nic, co by nás vyloženě překvapilo. V podstatě se jedná o jednu či více baterií, které jsou vzájemně propojeny a poskytují nám tak výkon k dobíjení řady elektrických zařízení (telefony, tablety a u lepších zařízení i notebooky apod.). Powerbanky jsou obvykle vybaveny USB-‍A či USB-C vstupy s různými druhy vstupního a výstupního proudu. Každá powerbanka je pak definována svojí kapacitou uváděnou v miliampérhodinách (mAh). Tyto parametry najdete téměř u všech výrobců. Namátkou třeba u značek MagSafe, Canyon, Samsung, Swissten.

Jak powerbanku správně nabíjet?

První nabitíPro powerbanky je klíčové správné zacházení a nabíjení. U prvního nabití to platí dvojnásob. Předtím, než budete novou powerbanku poprvé používat, měli byste se ujistit, že je plně nabitá. Nikdy tedy nepoužívejte zařízení ihned po rozbalení z krabice. K nabíjení pak používejte výhradně zařízení (kabel, adaptér) dodávané výrobcem přístroje.

Bezpečné nabíjeníPři dalším užívání je pak vhodné dodržet takové podmínky, které vám u powerbanky zajistí co nejdelší životnost. Kromě originálního adaptéru a kabelu je tak nutné dodržovat pro bezpečné nabíjení také optimální napájecí proud (uváděn v ampérech). Powerbanku nenechávejte nabíjet zbytečně dlouho, aby nebyla ve zbytečné zátěži. Snažte se také nenabíjet v příliš nízkých či vysokých teplotách. Obecně se jako ideální hodnota uvádí teplotní rozmezí 10 °C až 30 °C.

Indikace nabití powerbankyKaždá powerbanka indikuje stav nabití jiným způsobem. Většinou je na povrchu zařízení LED dioda či více diod, které indikují alespoň rámcový stav akumulátoru. V případě dražších zařízení mohou powerbanky disponovat i malým digitálním displejem zobrazujícím procentuální stav nabití, příp. také počet aktivně připojených zařízení.

Jak ovlivnit rychlost nabíjení?

Důležitým parametrem při výběru powerbanky je bezpochyby rychlost nabíjení. Ta se přitom může výrazně lišit v závislosti na konkrétním modelu. Celkovou dobu nabíjení u powerbank určuje především proud. Zjednodušeně lze říct, že čím vyšší hodnota, tím rychlejší nabíjení může akumulátor poskytnout.

U levnějších zařízení se setkáme s výstupním nabíjením 1-2 A. Ty většinou stačí pouze na nouzové nabití telefonu na pár hovorů, nebo na dobití chytrých hodinek. Solidního výkonu dosahují akumulátory s proudem na výstupu okolo 2,5-3,5 A, které již zpravidla stačí pro běžné užívání. U vyšších výkonů se pak často setkáme i s funkcí rychlého nabíjení (Quick Charge), které však využijeme pouze u zařízení, které tuto možnost nabití umožňují. Není tak pravidlem, že celková rychlost nabití je ovlivněna pouze výstupním proudem powerbanky; svůj vliv totiž má také právě vstupní proud dobíjeného zařízení. Proto je vždy dobré vybírat powerbanku s takovými hodnotami, které na výstupu odpovídají vstupním napěťovým parametrům přístroje, který chceme dobíjet.

Kapacita powerbanky – jak zjistit skutečnou hodnotu?

Kromě samotné rychlosti nabíjení jsou jednotlivé powerbanky charakterizovány také kapacitou baterie. Obdobně jako u rychlosti zde platí, že čím vyšší hodnota, tím déle bude akumulátor schopen nabíjet jedno či více zařízení. Výběr kapacity pak opět uzpůsobte vašim potřebám. Veškerá elektronika již má dnes k dispozici údaj o kapacitě baterie, a vaše powerbanka by teda měla zvládat nabíjet úměrnou hodnotu mAh.Mějte se však na pozoru – skutečná kapacita powerbanky se liší od hodnoty uváděné výrobcem. Naštěstí existuje jednoduchý výpočet, pomocí kterého můžeme reálný výkon akumulátoru powerbanky zjistit. Potřebujeme pro to pouze několik informací.

Výpočet skutečné kapacity powerbanky

Uveďme příklad powerbanky s deklarovanou kapacitou 15 000 mAh. Akumulátory uvnitř powerbanky operují s napětím 3,7 V, nicméně pro nabíjení připojeného zařízení používají výstupní napětí 5 V.  Proto je nutné převést kapacitu na výstupní napětí dle vzorečku:

Po dosazení tedy získáme výpočet:K této hodnotě pak většinou vztahujeme ještě ztráty 10-20 %, kterých se u žádného zařízení prakticky nevyhneme. Pokud tedy sháníme akumulátor pro dobíjení telefonu s kapacitou baterie 4000 mAh a tablet s baterií 8000 mAh, měli bychom se poohlížet o powerbankách s deklarovanou kapacitou přístroje až okolo 20 000 mAh.

Jak zachovat konzistentní výkon powerbanky?

Při nabíjení powerbanky je klíčové dodržet parametry bezpečného nabíjení, které jsou uvedeny výše v článku. Celkově je dobré nenabíjet powerbanku úplně bez dozoru – nemějte ji připojenou do el. sítě moc dlouho, ale ani příliš krátce. Stejně tak při nabíjení powerbanky v žádném případě paralelně nezapojujte do přístroje k nabíjení jiné zařízení.

Je také dobré powerbanku jednou za čas nechat kompletně vybít a poté ji opětovně nabít na maximální kapacitu. Pokud neplánujete zařízení delší dobu používat, nabijte jej na zhruba 50 % kapacity, a tuto hodnotu se v průběhu času snažte udržovat. Powerbanku pak uložte do suchého, chladnějšího prostředí.

Závěrem

Výběr vhodné powerbanky není zdaleka jednoduchým úkolem a zahrnuje poměrně detailní přípravu v ohledu zjištění konkrétních požadavků a parametrů, které od akumulátoru očekáváte. Pouze tak se vám podaří najít zařízení, které vám bude adekvátně – a při dodržení správných postupů také dlouho – sloužit.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Zboží, které by vás mohlo zajímat

Vybíráme z tipů