článek

Hudba přítelkyně - Zdeněk Petr


9. prosince 2019 se v Radiocafé v hlavní budově Českého rozhlasu konal křest druhého vydání knihy Hudba přítelkyně. Tuto profesní autobiografii napsal hudební skladatel a režisér Zdeněk Petr...
(celý článek)

9. prosince 2019 se v Radiocafé v hlavní budově Českého rozhlasu konal křest druhého vydání knihy Hudba přítelkyně. Tuto profesní autobiografii napsal hudební skladatel a režisér Zdeněk Petr....
Sdílejte obsah s přáteliKniha vyšla ve spolupráci s vydavatelstvím Radioservis, a.s. u příležitosti letošních nedožitých stých narozenin Zdeňka Petra. Výpravnou knihu s portrétem charismatického skladatele na titulní straně představil jeho syn Jiří Petr, a spolu s dlouholetým přítelem a spolupracovníkem Zdeňka Petra, Miloněm Čepelkou, přečetl několik ukázek z knihy. Na křtu zazněly i skladby z hudebního CD. To je součástí knihy a obsahuje nejznámější písně a skladby Zdeňka Petra.

Pamětníci si jistě připomenou snad tu nejznámější, Píseň pro Kristinku, v podání Waldemara Matušky. Ale na CD najdete i další skvosty tehdejší Petrovy tvorby. Byla spojena se spoluprací s Voskovcem a Werichem, Karlem Vlachem, R. A. Dvorským, Vladimírem Dvořákem, Ivo Fišerem a mnoha dalšími.

Téměř celý svůj profesní život prožil Zdeněk Petr jako hudební režisér v Československém rozhlase. V knize vypráví s láskou o svém životě s hudbou, najdete tam velké množství teď už vzácných fotografií a v neposlední řadě příběhy zrodu skladeb a písní, z nichž mnohé byly, jak bychom to dnes nazvali, hity.

Pro hudebníky a skladatele může být tato kniha velmi příjemnou inspirací. Těm, co se zajímají o hudební historii, by určitě neměla chybět v knihovně. Pro nás, obyčejné milovníky dobré hudby, je rozhodně potěšením a vzpomínkou na časy minulé. Protože při čtení o životní cestě s hudbou jednoho talentovaného člověka si můžeme poslechnout třeba tyto písně: Červená aerovka v podání Rudolfa Pellara, Sentimentální klavír, kde zpívá Ladislav Pešek, Tiše a lehce opět s Waldemarem Matuškou, Jak ten čas letí v podání Václava Neckáře a mnoho a mnoho dalších. Dozajista se nám zalíbí Píseň o Číňánkovi, o jejíž pohnuté historii se v knize dočteme také.

Mnozí z nás možná dosud ani netušili, že právě naše oblíbená píseň je dílem Zdeňka Petra. Ale jak jeho dílo, tak i Zdeněk Petr, si rozhodně zaslouží, aby se o něm vědělo. A proto je možná čas na přečtení knihy Hudba přítelkyně. Dozvíme se o nadaném skladateli, o jeho hudbě a o době ve které žil, mnohem a mnohem více.


  • Autor: Hana Rohlenaová
  • Publikováno:

Kategorie:

Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Vybíráme z magazínu