Minecraft – zábavný i užitečný únik z reality

Minecraft – zábavný i užitečný únik z reality

Minecraft je fenoménem dneška, stejně jako byla na přelomu 80. a 90. let legendární a jednoduchá hra Tetris. Počítačová hra Minecraft pochází od švédského vývojářského studia Mojang, kde ji v roce 2009 naprogramoval jistý Markus Persson, nyní ve hře známý pod přezdívkou Notch. Za vznikem tedy nestála žádná obří firma nebo korporace.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Minecraft je fenoménem dneška, stejně jako byla na přelomu 80. a 90. let legendární a jednoduchá hra Tetris. Počítačová hra Minecraft pochází od švédského vývojářského studia Mojang, kde ji v roce 2009 naprogramoval jistý Markus Persson, nyní ve hře známý pod přezdívkou Notch. Za vznikem tedy nestála žádná obří firma nebo korporace. Nicméně herní studio Mojang koupil v roce 2014 americký Microsoft, ale Švédové, jmenovitě Persson se stále na vývoji hry podílí. Je tedy zřejmé, že v jejím DNA je zapsána otevřenost a nezávislost. Minecraft je naprogramován jazyce Java a jedná se o takzvanou sandboxovou hru, která hráče vpouští do svého světa, který se řídí svými vlastními pravidly a principy, ale sama žádný konkrétní cíl (konec) nemá. Ve virtuálním světě Minecraftu tak lze trávit neomezené množství času a můžete si najít jakoukoliv činnost, kterou uznáte za vhodnou. Váš cíl, plán nebo půdorys hraní je čistě na vás. Minecraft simuluje skutečný svět, je však tvořen kostičkami kvůli snadnějšímu budování, dále ve hře najdete materiály různých struktur a konzistencí. Používat můžete dveře, ploty, poklopy, rostliny, bytosti a nejrůznější další předměty. Minecraft se pomocí algoritmu stará o tvorbu krajiny tak, aby působila co nejpřirozeněji. Ve hře Minecraft lze volně procházet několik biotopů – louky, moře, pouště, pralesy atd.

Minecraft – prostředí a kostičkovaný stavební materiál

Základní stavební kámen Minecraftu – kostky – můžete libovolně rozpojovat a spojovat, na což musíte použít příslušný nástroj. Pak můžete kostičky přenést kamkoliv jinam a tam vystavět nové objekty, které popřípadě budou víc užitečné pro vaši aktuální činnost. Pracovní nástroje si lze vyrobit. Suroviny, které se musejí nejdříve vytěžit a vykutat, se zase zpracovávají, takže tavením písku vyrobíte například sklo. A nemyslete si, dolováním železa, uhlí, písku a dalších surovin strávíte v Minecraftu docela dost času, dokonce se dá říct, že velkou část hry si obstaráváte prostředky pro přežití. To znamená, že lovem nebo pěstováním získáte potravu, z pokácených stromů postavíte obydlí a z nerostů vyrobíte nástroje, které vám potom slouží k obraně sebe i majetku, protože se Minecraftem potulují podivní a nebezpeční tvorové. Vyrábět se však dají i složitější nástroje a mechanismy, které vám pomohou v Minecraftu přežít. S krutým, ale zábavným světem se můžete vypořádat pomocí různých pák, tlačítek a kladek. Také lze použít složitější logické obvody, z nichž sestavíte například celou výrobní linku.

Minecraft – herní módy a stupně obtížnosti

Minecraft má 5 herních módůsurvival, hardcore, creative, adventure a spectator, v nichž se hráč snaží přežít v nehostinném světě. Poslední dva je pomocí písmena T nutné nastavit v chatu.

Přežití (survival) představuje základní herní mód. Obstaráváte si jídlo, farmaříte, stavíte dům a bráníte se toulavým obludám. Po smrti můžete v Minecraftu pokračovat.

Nemilosrdný mód (hardcore) se od předchozího liší tím, že hráč má pouze jeden život. Takže smrtí končíte a ve světě, který jste vytvořili, se můžete pouze procházet jako divák.

Tvořivý mód (creative) má naopak výhodu, že vaše postava je nesmrtelná. Můžete také létat, všechno ničit a díky neomezenému přístupu k surovinám všechno zase stavět.

Dobrodružný mód (adventure) umožňuje ničení bloků jenom v případě, že hráč má příslušný nástroj. Interakce je povolena pouze s vybranými stvořeními a předměty.

Módem divák (spectator) může hráč prolétávat a kochat se Minecraftem z pohledu ostatních hráčů a mobů.

Minecraft má čtyři stupně obtížnosti, které lze měnit i průběžně v nastavení hry. Nejsnazší mírumilovná (peaceful) obtížnost průběžně hráči doplňuje životy a netrápí ho hladem. Kromě ender draka v ní nejsou žádní nepřátelé. V případě lehké (easy) obtížnosti můžete utržit lehké zranění od nepřátel a výbuchů a vyhladovět tak napůl (5 srdcí = 10 bodů života). V normální (normal) obtížnosti už vám nedostatkem jídla zbude jenom půl srdce, což znamená jeden bod života. A poslední těžká (hard) obtížnost dovolí vašim nepřátelům zranit vás vážně, zombie vám mohou zničit domov, pavouci vás mohou otrávit, lze poměrně jednoduše zemřít hlady a podobně.

Minecraft – mobové

Už jsme zde zmínili moby. To jsou živá stvoření, s nimiž se budete v Minecraftu setkávat. A jak se člověk liší jeden od druhého, tak se mobové dělí na několik typů, a to podle svých vlastností a svého chování.

Pasivní mobové kolem vás jenom projdou, nikdy hráče nenapadnou, a když jste šikovní, tak je pro jejich různé vlastnosti můžete i využít ke svému prospěchu. Patří mezi ně vesničan, prase, slepice, kráva, ovce, kůň nebo třeba oliheň.

Neutrální mobové neútočí, pokud jim nedáte záminku. Jenže – vyprovokujete-li k útoku jednoho, ostatní se přidají, a Endremanovi stačí pouhý pohled do očí!

Agresivní mobové na vás zaútočí hned a bez váhání a jsou schopni vás zaregistrovat na vzdálenost 16 bloků. Pokud možno, vyhýbejte se Creeprovi (hojný výskyt, exploduje), Skeletonovi (hojný výskyt, na slunci hoří), Zombie (hojný výskyt, útočí rukama), Ghastovi, Blazeovi, Endermitovi a jiným.

Ochočitelní mobové jsou ti, kteří jsou pasivní, ale zároveň se dají ochočit. Kočka jde ochočit rybou a plaší Creepery. Pes se ochočí pomocí vlčí kosti. Brání vás a plaší zase kostlivce. Na ochočeném koni můžete rychleji překonávat vzdálenosti. A mohli bychom pokračovat, protože ochočitelných mobů se v Minecraftu vyskytuje opravdu mnoho.

Poslední tvorové, se kterými se můžete potkat ve hře Minecraft, jsou tzv. užiteční mobové. Například Železný Golem zabíjí ty moby, kteří vás chtějí zabít. Na vás ovšem nezaútočí, pouze pokud jste ho sami stvořili.

Minecraft – využití ve výuce

Potenciál Minecraftu ve výuce je velký, a to díky neomezeným možnostem a široké paletě nástrojů, kterými lze tyto možnosti využít. Kreativita a prostorová představivost ve hře Minecraft našly živnou půdu, protože hráč stále něco buduje. Budovat ale musí smysluplně, a tak se děti mohou učit uměřenosti, šetrnosti, funkčnosti a tak dále. Spolupráce s ostatními hráči na různých projektech a stavbách zase prohlubuje sociální dovednosti a koordinaci vzájemné činnosti. Farmy fungují jako propojené systémy staveb a zvířat, což má přesahy i do reálného života.

Nejpřínosnějším prvkem Minecraftu je podle odborníků na vzdělávání funkce logických obvodů. Ty mohou být jednoduché – otevírání dveří, nebo složitější – funkční hodiny, kalkulačka… Vliv jednotlivých unikátních řešení má obrovský dopad na rozvoj schopnosti algoritmizace a logického myšlení.

Minecraft – zajímavosti

První verze Minecraftu byla Marcusem Perssonem vytvořena za 6 dní a původně se jmenovala Cave Game. Vzhled agresivního moba Creeper vznikl omylem, a to chybou při programování. Původně to mělo být prasátko, ale chybnými vstupními údaji při programování se vyklubal Creeper.Další agresivní mob Enderman mluví podivnou řečí. Tou je angličtina pozpátku. Ve místě vzniku ve Švédsku se Minecraft stal běžnou součástí výuky na tamních školách.Minecraft se v roce 2014 prodal za 2,5 miliardy dolarů.Postavička tvůrce hry Notch při své smrti jako jediná ze všech hráčů upustí jablko.Název hry Minecraft se jednou za čas schválně napíše špatně (např. Minceraft). Pokud se vám to stane, rovnou to pošlete do světa.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Vybíráme z tipů