5 tipů jak začít správně běhat…

5 tipů jak začít správně běhat…

Běh je velmi oblíbený nenáročný sport, který s oblibou začíná praktikovat stále více lidí zejména díky nenáročnosti na běžeckou výbavu. Pokud patříte mezi začátečníky nebo pokročilé přinášíme vám pět tipů jak správně běhat, abyste předešli různým bolestem a zranění. Inspirujte se našimi tipy na zdravé běhání, díky kterému zvýšíte svou fyzičku a shodíte nějaké to kilo navíc.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Optimální rychlost

Začátečníci:Pokud s běháním právě začínáte, nebo chcete začít určitě vás uklidní, že nemusíte běžet po celou dobu tréninku. Vyzkoušejte nejdříve indiánský běh, tedy střídání lehkého běhu a chůze a vždy běhejte tempem, při kterém ještě dokážete pravidelně dýchat, nebo konverzovat s parťákem.

Pokročilí:Vaše stanovené tempo by se mělo shodovat s vašimi cíli. Pokud se připravujete na závod, je dobré se řídit podle svého tréninkového plánu, kde se ideálně střídají delší a kratší běžecké úseky a volné běhy s intervalovými. Díky tomu zvýšíte svou výkonnost a rychlost.

Běhejte min 4x do týdne

Nejen v běhu se díky pravidelnosti dostáváte na přední příčky. Disciplína je hlavním přítelem hlavně pro hubnutí a zvyšování kondice. Ideálně byste měli obout běžecké boty a vyběhnout 4x týdně. Zkuste běhat obden, druhý den si dejte odpočinek. Díky tomu vaše tělo nezapomene na to co už má za sebou a nebudete pokaždé začínat od nuly. Navíc trénink obden zaručí zrychlení metabolismu, a to je skvělé, pokud chcete při běhání hubnout

Správný odpočinek

Pokud chcete zdravě běhat, je potřeba také zdravě odpočívat a to nejlépe obden. Přetrénování je jednou z nejčastějších příčin běžných běžeckých zranění, jako je například běžecké koleno nebo únavová zlomenina. Měli byste se vyvarovat plánování náročných tréninků po sobě. Raději zvolte model volně-tvrdě-volně. Pro klidnější dny vyzkoušejte například kompenzační sporty jako je například plavání, pilates a jóga.

Běžecký styl

Pokud chcete začít běhat tak běžecký styl je naprostý základ. Díky němu předejdete bolestem a různým zraněním a zapojíte veškeré potřebné svaly. Základem je dodržet správný běžecký postoj, který zaručí správné dýchání (stop píchání v bocích). Dejte pozor na trhavé pohyby při běhu, které škodí technice běhu a ubírá vám energii.

Správná strava

Pokud chcete zdravě běhat je potřeba také zdravě jíst. Zdravá výživa je pro běh velmi zásadní a nepostradatelná. Stejně jako u běhu tak u stravy je dobrá pravidelnost a správné načasování. Nejlepší je si dát před tréninkem obyčejný banán a po tréninku kombinaci bílkovin (maso, sýry, mléčné výrobky, luštěniny) a sacharidů (pečivo, rýže, brambory, těstoviny). Do svého jídelníčku zařaďte takzvané superpotraviny. , které vás mohou zrychlit a pomáhají s imunitou i hubnutím: matcha čaj, chia semínka, kakao, spirulina apod. Vyvarujte se těžkým jídlům před během a vždy udržujte svůj organismus hydratovaný: pijte 2-3 litry vody každý den po malých dávkách.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Zboží, které by vás mohlo zajímat

Vybíráme z tipů