článek

Je lepší hypotéka nebo placení nájmu?


Náklady na bydlení jsou v dnešní době velmi vysoké a důkladné zvážení ideální varianty je z finančního hlediska naprosto nezbytné. V následujícím článku se pokusíme stručně srovnat výhody a nevýhody placení nájemného a koupě vlastní nemovitosti na hypotéku...
(celý článek)

Náklady na bydlení jsou v dnešní době velmi vysoké a důkladné zvážení ideální varianty je z finančního hlediska naprosto nezbytné. V následujícím článku se pokusíme stručně srovnat výhody a nevýhody p...
Sdílejte obsah s přáteliHypotéka jako noční můra?Rozhodnutí vzít si hypotéku, je v dnešní době velmi odvážným krokem. V povědomí většiny populace se hypotéka objevuje jako noční můra spojená s dlouhodobým závazkem a lety nepříjemné povinnosti. Tato úvaha samozřejmě do jisté míry odráží realitu, na druhou stranu při koupi nemovitosti na hypoteční úvěr získáte po jeho umoření vlastní majetek. S tím můžete dál libovolně nakládat a zhodnocovat ho, což vám placení nájmu nikdy neumožní. Hypotéka jistě není pro každého, ale v mnoha případech může při správně zvoleném produktu pomoci realizaci vaší vysněné koupě.


Je splácení nájmu skutečné méně náročné?Splácení nájmu je oproti hypotéce podstatně méně zavazující. Pokud jste nájemníkem v cizím domě a z jakýchkoliv důvodů se rozhodnete pro odchod, bude vaše pozice mnohem snazší než v případě, kdy splácíte hypotéku. Na druhou stranu při platbě nájmu přicházejí vaše peníze vniveč z pohledu jejich dlouhodobého zhodnocování. Každý měsíc odesíláte peníze, které vám, ale nekupují žádnou movitou hodnotu. Nájem tedy může být méně náročnou variantou, ale z pohledu dlouhodobé výhodnosti většinou nemůže hypotéce konkurovat.

Vyberte si nový nábytek za skvělé ceny!

Zvažte dobře své možnostiVšechny výše uvedené předpoklady jsou pouze teoretické a nelze je aplikovat univerzálně. Každý jedinec poptávající koupi nebo pronájem nemovitosti se nachází ve specifické situaci, ze které je potřeba vycházet. Rozhodnutí může být někdy velmi obtížné, ale je potřeba si udělat detailní představu o všech přípustných možnostech. Snažte se kalkulovat s přesnými částkami, které můžete pravidelně splácet na hypotéce a porovnávejte je s případnou platbou nájmu. Důležité je vzít samozřejmě v potaz i vaši současnou životní situaci. Mladý pár bez závazků bude mít pravděpodobně jiné preference než manželé s novorozenětem.

Nechte si poradit od odborníkůPokud si nejste jistí, která varianta je pro vás výhodnější, vyhledejte radu odborníka. Investice do bydlení znamenají velmi vysoké částky a bez řádně promyšlených kroků jich můžete v budoucnu litovat. Snažte se navázat kontakt s odborným poradcem, který je ale nezávislý a nepracuje pro žádnou ze společností nabízejících tyto produkty. Pozor si dejte také na finanční poradce bez dostatečných znalosti se snahou zpeněžit vámi podepsané smlouvy ve svůj prospěch.


  • Autor: tomas
  • Publikováno:

Kategorie: Tipy

Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

Váš komentář: