Jak vybrat fotografický notebook

Jak vybrat fotografický notebook

Milujete fotografování a zároveň rádi cestujete? Prezentujte své snímky i na dalekých cestách, kdekoliv na světě. Skvěle vám k tomu poslouží fotografický notebook, který je lehký, praktický a velmi skladný. Jak takový notebook správně vybrat, na to se zaměříme v následujícím článku.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

V první řadě si ujasněte, jaké fotografie budete upravovat. Velmi záleží na tom, zda plánujete vytvářet pouhé fotomontáže, jednoduché snímky nebo se vrhnout například na profesionální krajinářské či svatební fotografie. Neméně důležitou roli hraje i místo, kde budete s notebookem pracovat. V případě, že veškerá editace proběhne už v terénu, měli byste myslet především na vysokou výdrž baterie, jelikož nebudete mít zřejmě přístup k elektrické energii.

Kvalitní vnitřnosti jsou základ

Abyste mohli v pohodlí upravovat své fotografie, nemusíte hned kupovat přístroj za několik desítek tisíc korun. I profesionálním fotografům bohatě postačí levnější stroje, na rozdíl od animátorů nebo střihačů videí. Na druhou stranu se zde rozhodně nebavíme o noteboocích za pár tisíc korun, které Vám moc neposlouží, mají totiž slabý výkon a nízkou kapacitu baterie. Pojďme se podívat, co by takový fotografický notebook měl splňovat.

RAM

Základem všeho je bezesporu paměť RAM. Aby Vám grafické programy plynule pracovaly, věnujte tomuto výběru značnou pozornost. Pouhé 2 GB stačit určitě nebudou. Plynulý Photoshop, který je na paměť opravdu náročný, potřebuje minimálně RAM o velikosti 8 GB a vyšší.

Procesor

Na procesor, jsou na rozdíl od paměti RAM kladeny mnohem menší nároky. Základní úpravy bohatě zvládne i dvoujádrový procesor. Dnes už jsou však u většiny levnějších modelů standardem i čtyřjádrové nebo dokonce šestijádrové procesory. Pokud se rozhodnete pořídit silnější procesor, myslete i na to, že notebook bude mít vyšší spotřebu elektrické energie, což se projeví hlavně na výdrži baterie.

Grafická karta

Grafická karta, stejně jako procesor, není úplně důležitá. Na řadu se dostává až ve chvíli, kdy plánujete při editaci fotografií využívat náročné efekty, jako například Blur Gallery od Photoshopu. Základem každého fotografického notebooku by měla být grafika alespoň o velikosti 2 GB. Platí zde to samo jako u procesoru, čím silnější grafickou kartu pořídíte, tím bude i vyšší spotřeba energie.

Displej

Displej je alfou omegou editace fotografií. Bez kvalitních vnitřností se samozřejmě neobejdete, ovšem displej je tím, co nám výslednou fotografii zobrazuje. Zjednodušeně řečeno, čím větší úhlopříčku displeje zvolíte, tím bude notebook větší a méně skladný. V případě, že budete snímky upravovat v domácím prostředí, rozhodně se nebojte sáhnou i po úhlopříčce od 17,3 palců.

Co se týká rozlišení, rozhodně byste neměli jít pod Full HD. Profesionální fotografové pak sáhnou po přístrojích s rozlišením třeba i 4K, tedy 3840 x 2160.

Disk

Vlastníte-li digitální zrcadlovku nebo bezzrcadlovku, připravte se na značnou velikost fotografií. Některé snímky mohou mít až 20 nebo 30 Mb a interní disk se Vám může zaplnit téměř během „chvilky.“ Pro ukládání fotografií se doporučuje zvolit nejen kapacitní interní úložiště.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Vybíráme z tipů