Helma na kolo nesmí chybět u žádného cyklisty. Jak vybrat tu správnou?

Helma na kolo nesmí chybět u žádného cyklisty. Jak vybrat tu správnou?

Helma na kolo patří k základnímu vybavení každého cyklisty. Proto dbejte na správný výběr, neboť v první řadě je důležitá bezpečnost a potom také pohodlí. A pro někoho musí helma dobře vypadat. Jak tedy vybrat tu správnou helmu na kolo, aby ochránila vaše zdraví a váš život? Dozvíte se v článku.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Na trhu můžeme najít nepřeberné množství helem. Jak si vybrat tu správnou? Existuje několik kritérií, podle kterých můžeme vybrat ideální helmu na kolo, s níž budeme naprosto spokojeni. Jak na to? Existují tři hlavní kritéria, podle kterých si vybíráme helmu, a to způsob využití helmy, velikost a účel.

Helma na kolo podle způsobu využití

Ideální helmu si můžeme vybrat podle našich cyklistických návyků. Jste typ, který jezdí na kole na silnici, v lese nebo máte raději ježdění v horách?Aby nám helma poskytovala co nejlepší ochranu, měli bychom si ji vybrat podle toho, zda je naše obvyklá jízda charakteru:

rekreačního (cyklostezky)běžného (silniční provoz)náročnějšího (hory) Rekreační jízdaPřilby na rekreační ježdění poskytují tu nejzákladnější ochranu, chrání převážně při pádech z kola. Běžná jízdaHelmy poskytují lepší aerodynamiku, jsou více větrané a podstatně lehčí. Náročnější jízdaNa horách existuje větší pravděpodobnost, že spadneme dozadu. Tyto helmy chrání velkou část našeho týlu.

Helma na kolo podle velikosti

To nejdůležitější je zakoupit helmu správné velikosti. Helmu si vždy vyzkoušejte v obchodě. Pokud se stane, že nebudete moci najít správnou velikost, vždy si kupte trochu menší helmu spíše než trochu větší. Máte-li menší hlavu, i v dospělosti vám může sedět helma dětské velikosti.Také existují helmy univerzální velikosti, která je nastavitelná. 

Jak vybrat správnou velikost

Příliš malá helma vás bude tlačit a neposkytne vám takovou ochranu, příliš velká helma vám neposkytne ochranu žádnou. Jak tedy vybrat tu, co vám dokonale padne?

Helma na kolo by měla držet na vaší hlavě a neposouvat se, zároveň by neměla nepříjemně tlačit. Také by měla chránit vaše čelo.Zapněte si pod bradou popruhy. Ty by měly vést přes vaše uši a nakonec pod bradou utvořit písmeno V.Nakonec otevřete ústa dokořán. Helma by měla tlačit, ale ne nepříjemně.Pokud toto všechno helma splňuje, velikost je správná.

Helma na kolo podle účelu

Co vše si přejete, aby vaše helma měla? Potřebujete více děr pro dlouhé výlety, aniž byste se zpotili? Větší hledí, které vám poskytne clonu chránící před slunečními paprsky? Rádi se natáčíte a přáli byste na helmu nacvaknout držák s kamerou? Myslete na všechny účely helmy, kterých využijete. Také existují helmy, které chrání celou hlavu až po bradu, čímž se zaručuje větší bezpečí.

Kdy nastal čas koupit novou helmu

Je-li vaše helma starší pěti let, je čas ji vyměnit. To samé platí, pokud utrpí náraz, přestože na první pohled může být v naprostém pořádku. Helmy se vyrábějí, aby ochránily před jedním nárazem.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Zboží, které by vás mohlo zajímat

Dětská Helma Giro - Scamp Mat Ano Orange XS

Velikost 45 cm / 46 cm / 47 cm / 48 cm / 49 cm / Oranžová / Giro
1 299,- Kč
910,- Kč
Detail
2 786,- Kč
2 519,- Kč
Detail
599,- Kč
Detail
2 590,- Kč
2 011,- Kč
Detail

IXS integrální helma Trigger FF MIPS Grey Camo SM

Velikost 54 cm / 55 cm / 56 cm / 57 cm / 58 cm / Šedá / Ixs
7 990,- Kč
Detail
6 890,- Kč
5 168,- Kč
Detail
1 999,- Kč
Detail

Vybíráme z tipů