Jaké opalovací krémy jsou vhodné přímo pro vás

Jaké opalovací krémy jsou vhodné přímo pro vás

Opalovací krémy mají v denní péči o pleť zásadní význam. Ať už jdete ven jen na několik hodin, nebo trávíte dovolenou na pláži, je nutné použít správný opalovací krém, který vaši pokožku ochrání před škodlivými slunečními paprsky. Na trhu je však velké množství typů a značek opalovacích krémů, proto je občas složité se v nich zorientovat a vybrat ten správný.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Opalovací krémy mají v denní péči o pleť zásadní význam. Ať už jdete ven jen na několik hodin, nebo trávíte dovolenou na pláži, je nutné použít správný opalovací krém, který vaši pokožku ochrání před škodlivými slunečními paprsky. Na trhu je však velké množství typů a značek opalovacích krémů, proto je občas složité se v nich zorientovat a vybrat ten správný.

Opalovací krémy – slunce a pokožka

Sluneční svit je pro naše tělo nesmírně důležitý. Mezi zdraví prospěšné účinky slunečního záření patří tvorba vitamínu D, podpora zdraví kostí, snižování krevního tlaku, prevence nemocí a podpora dobrého duševního zdraví. Na druhou stranu je nadměrné slunění nebezpečné, především kvůli UV záření. Nejenže dlouhodobý pobyt na slunci bez ochrany zvyšuje nebezpečí bolestivého spálení, ale zvyšuje též riziko vzniku kožního melanomu, nebezpečného typu rakoviny kůže.

Opalovací krémy – ochrana před sluncem

Vždy, když vyrazíte ven, dbejte na dostatečnou ochranu před slunečními paprsky. Noste trička s rukávy, abyste ochránili co možná největší část pokožky před slunečními paprsky, volte vzdušné přírodní materiály. Na hlavě noste klobouk nebo čepici s kšiltem a nezapomínejte ani na sluneční brýle. A samozřejmě natřete pokožku vhodným opalovacím krémem

Opalovací krémy vás sámy o sobě před rakovinou kůže sice neochrání, ale pomáhají předejít spálení pokožky, což má v prevenci rakoviny zásadní význam. Dlouhodobé následky opakovaného spálení na slunci totiž nezahrnují jen předčasné vrásky a stárnutí pleti, ale i zvýšené riziko rakoviny kůže, včetně melanomu (nejnebezpečnějšího typu rakoviny kůže). DNA v buňkách může být spálením poškozena, a pokud ji tělo časem opakovaně neopraví, může dojít ke vzniku abnormálních buněk, což může vést k rakovině.

Jak opalovací krémy fungují

Opalovací krém funguje především tak, že blokuje a absorbuje UV záření prostřednictvím různých fyzikálních a chemických částic. Zatímco fyzikální částice, jako je oxid zinečnatý a oxid titaničitý, pomáhají odrážet UV záření od pokožky, chemické složky opalovacího krému reagují se zářením dříve, než pronikne do pokožky. Zároveň absorbují sluneční záření a uvolňují energii ve formě tepla.

Jak vybrat správný opalovací krém

Při výběru opalovacího krému je nutné zvážit případné alergie na určité složky, jeho bezpečnost a možnou toxicitu. Musíte se také ujistit, že složky opalovacího krému nenarušují vaši hormonální rovnováhu. Z tohoto důvodu je více než vhodné si před zakoupením opalovacího krému důkladně přečíst jeho složení. Pokud opalovací krémy obsahují něco, o čem víte, že nedělá vašemu tělu dobře, nekupujte jej a vyberte si jiný. Při výběru se dále zaměřte na tyto údaje:

Ochranný faktor

Ochranný faktor SPF (Sun Protection Factor) je především měřítkem toho, kolik UVB záření dokáže opalovací krém odfiltrovat. Používání opalovacího krému s ochranným faktorem SPF alespoň 15 vás před tímto každodenním působením UV záření ochrání. V létě, na dovolené u moře nebo na horách však potřebujete ochranný faktor mnohem vyšší. Totéž platí pro děti či osoby s citlivou pokožkou či velmi světlou pletí. 

Obecně lze ale říci, že v našich podmínkách je většinou postačující používat SPF alespoň 30, protože ten blokuje přibližně 97 % UVB záření, což také doporučuje i většina dermatologů. Každý den se dostatečně natírejte opalovacím krémem na všechna exponovaná místa pokožky. Použití krému je velmi důležité zejména ve dnech, kdy víte, že pravděpodobně strávíte delší dobu venku.

Hledejte účinné látky

Když už budete pročítat složení kvůli případným látkám, na které máte alergii, zkontrolujte také aktivní složky opalovacího krému. Hledejte opalovací krémy, které obsahují oxid titaničitý, oxid zinečnatý a avobenzon. Snažte se naopak vyhnout opalovacím krémům s vitamínem A (běžně označovaným jako retinylpalmitát). Předpokládá se, že vitamín A v opalovacím krému zvyšuje míru vzniku kožních nádorů.

Vyberte si opalovací krém se širokým spektrem SPF

Vyberte si opalovací krémy se širokým spektrem krytí a SPF 30 až 50. Pomáhají lépe chránit pokožku před spálením a poškozením sluncem. Také lépe pomáhá předcházet UVA záření. Možná byste se měli vyhnout produktům s velmi vysokým SPF (nad 50). Často se má za to, že takové opalovací krémy neposkytují žádnou dodatečnou ochranu a jsou jen zbytečně drahé. Žádný výzkum na toto téma však neproběhl, proto se stále jedná jen o domněnku. Důležité je zvážit okolnosti, jako je typ pokožky a míra slunečního záření.

Forma opalovacího krému

Forma opalovacího krému se obvykle vztahuje k podobě opalovacího krému a ovlivňuje váš pocit po nanešení a jeho vzhled na pokožce. Na trhu jsou k dispozici tři základní formy opalovacího krému:

Spreje na opalováníTyto spreje jsou ideální pro nanášení opalovacího krému na těžko přístupná místa na těle. Jsou také vhodnou volbou pro všechny, kteří mají  na těle hodně chloupků. Dbejte však na to, abyste sprej při aplikaci nevdechovali.

Opalovací krémyPatří k nejběžnějším a nejvíce hydratačním přípravkům na opalování. Jsou k dispozici ve více variantách, aby vyhovovaly různým typům pokožky.

Tyčinky na opalováníPatří mezi nejskladnější a nejméně objemné varianty, také u nich nehrozí vylití, proto jsou vhodné na cesty. Na druhou stranu nehydratují tak, jako například opalovací krémy. Obecně platí, že všechny opalovací krémy mají trvanlivost tři roky. Skladujte je na chladném a suchém místě. 

Zvažte míru vystavení slunečnímu záření

Jedním z dalších zásadních faktorů, které je třeba mít na paměti při výběru opalovacího krému, je míra vašeho vystavení slunci. Musíte například zvážit to, jak dlouho budete na slunci a jak silné sluneční záření je. Záleží také na tom, jaké činnosti budete během pobytu na slunci vykonávat.

Síla slunečního záření se obvykle měří pomocí ultrafialového (UV) indexu, který se pohybuje od 1 (nízká intenzita) do 11+ (extrémní intenzita). Tyto UV paprsky jsou nejsilnější od 10 do 16 hodin, a pokud je UV index 8 nebo vyšší, naše nechráněná pokožka se může spálit za 15 minut nebo méně. Na základě úrovně vašeho vystavení slunečnímu záření zde uvádíme, jaký opalovací krém byste měli zvolit:

Pobyt venku na slunci: Pokud jste většinu dne vždy delší dobu venku (dvě hodiny a více), zvolte opalovací krém s ochranným faktorem SPF 30 nebo vyšším, v závislosti na barvě vaší pokožky. Pravidelně ochranu pomocí opalovacího krému obnovujte.• Sport/plavání: Pokud se chystáte sportovat venku nebo ve vodě, je nejlepší zvolit voděodolný opalovací krém, či přímo krém odolný proti potu. V závislosti na barvě pleti zvolte ochranný faktor SPF 30 nebo vyšší a každých 40 až 60 minut se znovu namažte.• Každý den: V běžných dnech, kdy se budete pohybovat na slunci i ve stínu, používejte opalovací krém s ochranným faktorem alespoň SPF 15.

Opalovací krém dle typu pleti

Citlivá pokožka (nebo pokud se vyhýbáte chemickým látkám)

Citlivá pleť zůstává svěží a živá, pokud je vystavena co nejmenšímu množství složek, na které by jinak mohla reagovat. Vyberte si raději fyzikální nebo minerální opalovací krém, protože obsahuje oxid zinečnatý a oxid titaničitý, které pokožku chrání. Tyto dvě klíčové složky by neměly pálit ani štípat. Fungují tak, že se usadí na pokožce a vytvoří bariéru, která vás ochrání před sluncem.

Aknózní pleť

Je známo, že opalovací krémy ucpávají póry. Proto je důležité vybírat přípravky na obličej, které neobsahují oleje. Můžete používat nekomedogenní opalovací krémy (které neobsahují složky blokující kožní póry).

Suchá pleť

Pokud máte suchou pleť, volte hydratační krémy s ochranou proti slunečnímu záření nebo opalovací krémy, které obsahují hydratační složky.

Tipy pro používání opalovacího krému

Používejte opalovací krém každý den, bez ohledu na roční období.• Pokud jste v plavkách, naneste na odhalené části těla asi dvě polévkové lžíce opalovacího krému. Pokud používáte opalovací krém ve spreji, dbejte na to, abyste jej nanesli rovnoměrně na celé tělo.Opalovací krém naneste na všechny exponované části těla, včetně obličeje, rukou, nohou, uší a krku.• Opalovacím krémem se namažte alespoň půl hodiny před vstupem na slunce. Každé dvě hodiny jej aplikujte znovu.• Po nadměrném pocení, plavání nebo po použití ručníku se také vždy znovu namažte opalovacím krémem. Při opětovném nanášení se vždy řiďte pokyny uvedenými na štítku daného výrobku.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Vybíráme z tipů