článek

Osvojte si skandinávský koncept Hygge…


..
(celý článek)

...
Sdílejte obsah s přáteliChceme vám nejen představit způsoby, jak si v chladných dnech doma vytvořit útulné prostředí, ale také vám zprostředkovat kontakt s tradicemi severských zemí. Zapalte si tedy svíčku, vezměte si deku a užijte si náš článek o tom, jak si užívat a žít život naplno __ po skandinávsku!

Slyšeli jste někdy o Hygge?


Během dlouhých a temných zimních měsíců se Skandinávci tradičně snaží vnést do svého života co nejvíce světla. Světlo však neznamená jen skutečné světlo, znamená také shodu, radost a pohodu. To je něco, díky čemu se severské země trvale umisťují v první desítce žebříčku nejšťastnějších lidí na světě. Tento koncept si osvojili i keltští předkové. Říká se mu Hygge a jedná se o jemné umění štěstí.

Co přesně je Hygge?


Hygge se vyslovuje hue-guh. Může být použito jako podstatné jméno, přídavné jméno nebo sloveso. Slovo pochází z norského slova, které znamená "pohoda", a je to staletí starý skandinávský / dánský pojem, který se používá k popisu okamžiku nebo pocitu, který je útulný, zvláštní nebo okouzlující. Vyvolává představu příjemného, poutavého, mírného, dobře naladěného, bezpečného a útulného prostředí. Je to pohodlí a potěšení dohromady. Je to ta přívětivá záře Kraje z Hobita. Velká síň se všemi těmi plovoucími svíčkami v Harrym Potterovi. Může to být také popíjení sklenky vína s kamarádkou nebo relaxační bublinková koupel. Neexistuje jedna věc, která by se této představě rovnala; místo toho jsou to všechny dohromady. Je to celkový stav mysli vůči tomu, jak přijímáte život. Koneckonců, kdo by nechtěl být šťastný?

Odkud se vzalo Hygge?


Podle výzkumu si slovo Hygge vypůjčili Dánové od Norů a vytvořili z něj širší pojem. Protože obě země jsou známé svými studenými zasněženými zimami, hygge je často spojováno se zapalováním svíček, aby se místo cítilo tepleji. Myšlenka zahrnuje také chaty, vlnu, domácí řemesla, pletené výrobky a krby. V roce 2016 se stal slovem roku v Oxfordském a Collinsově slovníku, takže se oficiálně stal anglickým slovem. A dalo by se přirovnat k asijskému jin a jang - myšlence udržování harmonie. Ale no tak, co si budeme nalhávat? Je to nepopiratelně skandinávská filozofie bytí.

Velký seznam Hygge


Abychom vám poskytli pár nápadů k realizaci, přinášíme vám náš velký seznam kreativních, poutavých a štěstí vytvářejících činností:

Zapalování svíček
Používání aromaterapie
Pálení kadidla
tvorba domácích řemesel
Sklenička vína s přáteli
nechávat doma misky se zdravým občerstvením
vypnutí veškeré rozptylující elektroniky
přehrávání relaxační hudby
přidání koberců pro zjemnění prostoru
navázání přátelské konverzace
meditace
vaření bez stresu
velkorysé používání přikrývek
čtení románu nebo knih
květiny na stole
rozsypání okvětních lístků růží
dejte své kočce na hraní přízi
vychutnávání si sýra a vína
sdílení vtipů s přáteli
vyzkoušet si omalovánky pro dospělé
výroba popcornu nebo konzumace bohaté čokolády
zamyšlení se nad svým dnem s vděčností

Výše uvedený seznam vás může uvést do pohybu, ale rozhodně si můžete vzít nebo nechat, co chcete. Můžete také cokoli ze seznamu přidat nebo upravit tak, aby splňoval konkrétní chutě a byl váš vlastní. Koneckonců jde o vytvoření atmosféry, která VÁS učiní šťastnějšími. Pokud se cítíte útulně jako brouk v koberci, pak jste na správné cestě.

Proč vás Hygge dostane?


Na malých okamžicích záleží. Všichni to víme. Ale jak často se zastavíte a přivoníte si k růžím? Kolik takových okamžiků ve svém životě skutečně zažijete? Jste přepracovaní a přetíženi? Jste rozptýlení? Pokud jste odpověděli "ano", nepřekvapuje nás to. V dnešní době toho máme tolik, že je pro každého z nás těžké necítit se zahlcený. Proto je načase začít hygge přijímat právě teď, zejména pokud je to pro vás nový koncept. Vložíte-li do svého života trochu více štěstí, zlepší se váš pocit, plynutí a cesta životem.

Můžeme s jistotou říci, že každý kdo je typický skandinávec, praktikuje hygge pravidelně. Je to zakomponováno v jejich kultuře. Skandinávie má tendenci zpomalovat a vychutnávat si okamžiky více než zbytek světa. Ale nebojte se, hygge si můžete osvojit bez ohledu na to, kde žijete. Ve skutečnosti je možné, že jste ho již do svého života začlenili, aniž byste si to dosud uvědomovali. Meditujete, čtete knihy schouleni ve svém oblíbeném křesle nebo si denně píšete deník? Pokud ano, už víte, o čem mluvíme __ počítají se všechny věci, které děláte pro sebe, abyste si užili život. A ano, proto musíme nejen Skandinávii poděkovat!


  • Autor: Adela S
  • Publikováno:

Kategorie: Tipy

Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Vše pro práci z domova