Jak vybrat matrace pro klidný spánek a bezvadná rána

Jak vybrat matrace pro klidný spánek a bezvadná rána

Spánek plný odpočinku, vstávání s úsměvem a lehkou nohou, takzvané a tolik vzývané vyspání se dorůžova a den plný energie? Kvalitní spánek je velmi důležitý, a proto je podstatné vědět, jak si vybrat tu ideální matraci. A nejlépe hned na první pokus. A právě s tím vám poradíme!

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Matrace do postele – pohodlí je základ

V článku nastřelíme pár důležitých parametrů, díky kterým si zvolíte tu nejlepší matraci, která se jako věrná souputnice postará o to, abyste byli ráno svěží a nabití novou energií. Z nevyspání plynou nejrůznější neduhy, které mohou nabýt dosti nepříjemných rozměrů. Každý lékař vám potvrdí, že poruchy spánku vedou k vážným zdravotním problémům. Nevyspalý člověk je smutný jako auto bez benzinu, jako dítě bez hračky, a proto věnujte pozornost něčemu tak povrchnímu, jako jsou matrace do postele.

Před nákupem si tedy dobře promyslete:

Jak často budete matraci používat?

Je totiž rozdíl, zda na matraci chcete spát každý den, anebo ji pořizujete jen jako občasný doplněk pro občasné spaní třeba na chatu či chalupu. A nebo třeba pro hosty. Ať tak či onak, mějte na paměti, že matrace byste vždy nejpozději po 10 letech měli vyměnit za novou.

Dáváte přednost spaní na měkkém či na tvrdém?

Každý z nás má jiné preference, a tak je velmi důležitá i tvrdost matrace a materiál, ze kterého je vyrobena. Tvrdost se uvádí v rozmezí 1 až 7, přičemž nejměkčí je matrace latexová či ze studené pěny. Nejtvrdší pak z kokosových vláken či koňských žíní. Samozřejmostí je i možnost matrace s dvojí tuhostí a speciální matrace pro lidi s vysokou tělesnou váhou či zdravotními problémy.

Pro koho matrace je?

Věk, tělesné proporce, váha i zdravotní problémy jsou při výběru velmi důležité. Jiná matrace bude vhodná pro děti, jiná pro seniory a jiná pro manželský pár.

Nosnost matrace

Základním pravidlem je, že by vyznačená nosnost měla vždy být vyšší než váha spáče. A to alespoň o 5 kilogramů.

Prodyšnost matrace

I ta je velmi důležitá pro kvalitní, a také hlavně zdravý spánek. Prodyšnost si tak pohlídejte především v případě, že se více potíte.

Rozměry matrace

Ty jsou velmi důležité, protože by matrace měla být vždy větší než ten, kdo na ni bude spát. Matrace by měla být alespoň o 20 centimetrů delší, a její šířka by měla být minimálně 90 centimetrů. V případě, že jste prostorově výraznější, je lepší mít matraci širšívěk uživatele je důležitý, a to především z hlediska zdravotních problémů. V případě bolestí zad či kloubů je vhodné pořídit ortopedickou matraci. Ta je ideální i při dalších zdravotních potížích.

Co je dobré vědět? A co se může hodit?

Při výběru kvalitní matrace je dobré vědět i o vychytávkách a rozšiřujících možnostech, které váš dokonalý spánek ještě pozvednou. Hodit se vám tak mohou tyto informace:

- matrace může mít svůj vlastní potah. Což je velmi praktické. Potah můžete z matrace sejmout a snadno vyprat, a to i v běžné pračce. Potah je skvělou volbou pro alergiky, ale i ty, kteří se více potí,

- k matraci se bude hodit kvalitní lamelový rošt, který prodlužuje životnost samotné matrace, ale hlavně zvyšuje kvalitu vašeho spánkucena rovná se kvalita. Především v případě, že vsadíte také na značkové zboží, kde se nešetří na kvalitě použitého materiálu, ale ani na kvalitním zpracování. 

A nezapomeňte i na kvalitní lůžkoviny, polštáře i přikrývky.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Vybíráme z tipů