Jak vybrat pořádný turistický batoh, který vás nenechá na holičkách

Jak vybrat pořádný turistický batoh, který vás nenechá na holičkách

Když sluníčko sílí a příroda se začne chvět a probouzet, je načase omrknout turistickou výbavu, zda vám nic nechybí nebo není rozbité. K základním věcem patří hlavně turistická obuv a oblečení, ale také kvalitní batoh, který vám bude dělat společníka při vašich výletech i delších cestách. Při jeho výběru bychom tedy měli zpozornět, protože správná volba batohu nás může ušetřit od spousty trápení. Vyhnete se tak bolavým a odřeným zádům nebo otlačeným ramenům. Při špatném výběru batohu vám výlet m

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Když sluníčko sílí a příroda se začne chvět a probouzet, je načase omrknout turistickou výbavu, zda vám nic nechybí nebo není rozbité. K základním věcem patří hlavně turistická obuv a oblečení, ale také kvalitní batoh, který vám bude dělat společníka při vašich výletech i delších cestách. Při jeho výběru bychom tedy měli zpozornět, protože správná volba batohu nás může ušetřit od spousty trápení. Vyhnete se tak bolavým a odřeným zádům nebo otlačeným ramenům. Při špatném výběru batohu vám výlet mohou znepříjemnit nepraktická dispozice, krkolomná dostupnost jednotlivých kapes či nepraktický systém nastavování popruhů. Pojďme si rozebrat parametry a kategorie, které při nákupu super batohu budete muset sledovat.

Batoh a jeho velikost

Délka zamýšleného pobytu v přírodě vám spolehlivě napoví, jak velký batoh budete potřebovat. Rozdíl mezi procházkou v lese a několikadenní horskou túrou lze také vyjádřit množstvím a skladbou věcí, které budete na trip potřebovat. Turistické batohy se dělí podle objemu do třech základních kategorií.

Na jednodenní výlety po okolí vám bude stačit batoh s objemem do 30 litrů, a to v případě, když s sebou nebudete brát věci na táboření.Víkendové túry s venkovním nocováním spolehlivě projdete i díky batohu o objemu 40–55 litrů. Do něj se už vejdou i zásoby jídla i pití. Chystáte-li se pryč z domu na týden nebo déle, určitě si pořiďte batoh větší než 60 litrů. Vejde s vám tam veškerý proviant a také speciální vybavení, které třeba budete potřebovat.

Údaje o objemu (velikosti) batohů jsou však jenom orientační. Skutečně využitelný prostor nemusí odpovídat vaší představě o 60 litrech volného místa. Část můžou sebrat výztuhy nebo ventilace. Při nákupu pořádného batohu je také nutné podívat se dovnitř, zda vám vyhovuje vnitřní uspořádání kapes a jiných přihrádek. Navíc nic nenahradí pocit, když si batoh dáte sami na záda, abyste vyzkoušeli, jestli vám sedí a někde nedře.

Vybavení batohu

Velmi praktické a v časté permanenci jsou kapsy. Turistický batoh by měl mít vnitřní a vnější kapsy s různým zavíráním a také postranní kapsy na pití. Šikovné je také místo v bederním pásu, kam si můžete schovat doklady nebo telefon. Dejte pozor na elasticitu materiálu, aby se daly při maximálním naplnění batohu ještě trochu zvětšit.

Existují lidé, kteří preferují jednu velkou centrální komoru bez přepážek, kdy do ní můžou narvat cokoliv. Potom jsou lidé, kteří dávají přednost dvěma odděleným komorám, které se dají využít například pro separování čistých a špinavých věcí. U některých batohů je přepážka vyjímatelná a vy si tak uspořádání vnitřní komory můžete rozhodnout sami.

Některé batohy mají rovněž takzvaný nástavec, který se nachází u hlavního otvoru batohu. Většinou je vyrobený ze slabší tkaniny a po jeho stažení se uzavře hlavní prostor batohu. Poskytuje také rezervní místo, když máte věcí až moc.

Určitě oceníte, že do batohu se dá lézt nejenom hlavním vstupem. Nejčastěji se druhý otvor nachází vespod batohu nebo na jeho straně. Dostanete se tak k věcem, které máte uloženy někde v útrobách batohu, aniž byste museli vyndavat celý obsah. Zapínání hlavních vchodů by mělo být zdvojeno pro případ, že se vám třeba rozbije zip.

Záda batohu jsou velmi důležitou součástí batohů. Měla by být dostatečně polstrovaná, což zabrání nepříjemným odřeninám. Často se zapomíná na dostatečné odvětrávání zad batohu, stejně jako by tomu mělo být u ramenních popruhů nebo bederního pásu. Zároveň by zadní část batohu měla být zpevněná. Jenom tak se totiž rovnoměrně rozloží váha nákladu a batoh bude i po několikaletém nošení držet tvar. U větších batohů by měla být záda výškově nastavitelná.

Dno batohu musí být z odolného materiálu a musí být omyvatelné a voděodolné, aby vydrželo časté pokládání na přírodní terén.Nejzatěžovanější částí batohu jsou ramenní popruhy. Sledujte proto několik důležitých parametrů – dostatečná šířka, snadná nastavitelnost, přiměřeně měkký materiál, který nepodkluzuje. Ramenní popruhy vám musí sedět, nikde tlačit nebo padat. Tip: těžké batohy zvedejte výhradně za oba popruhy.

Bederní pás má tu funkci, že přenesením váhy do oblasti pánve odlehčuje ramenům. Zároveň zabraňuje kymácení batohu ze strany na stranu nebo jeho přepadávání při předklonu. Stejně jako u ramenních popruhů platí, že bederní pás musí být jednoduše a rychle nastavitelný, polstrovaný a dostatečně široký. Praktickou výhodou je, když má v sobě i kapsu, kam si můžete dát třeba mobilní telefon.

Dalším velmi dobře využitelným komponentem jsou kompresní pásky, které slouží k uchycení věcí vně batohu, když v něm už nemáte místo. Mohou to být popruhy, gumičky, stahovací šňůrky, pásky na suchý zip a tak dále.

To je stručný souhrn parametrů, které byste měli při nákupu turistického batohu sledovat. Přejeme vám příjemné teplé měsíce, které vás jistě vybídnou k objevování (nejen) naší krásné země.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Zboží, které by vás mohlo zajímat

1 039,- Kč
Detail

Tmavě šedý batoh Travelite Offlite 12 Anthracite

Tmavě šedá / Polyester / Pro ženy / Travelite
779,- Kč
Detail

Tmavě šedý batoh Travelite Offlite 20 Anthracite

Tmavě šedá / Polyester / Pro ženy / Travelite
1 039,- Kč
Detail
1 039,- Kč
Detail

Žlutý dámský batoh L.CREDI Budapest Backpack Mango

žlutá / 100 % polyuretan / Pro ženy / L.credi
1 820,- Kč
Detail
2 080,- Kč
1 823,- Kč
Detail
1 820,- Kč
Detail
2 080,- Kč
Detail

Fialový batoh Hedgren Vogue L Deep Velvet

Fialová / Nylon, polyester / Pro ženy / Hedgren
2 253,- Kč
Detail
2 624,- Kč
Detail
2 359,- Kč
Detail

Vybíráme z tipů