Návod, jak vybrat rotoped

Návod, jak vybrat rotoped

Rotoped patří mezi nejoblíbenější cvičební přístroje pro domácí trénink. Je vhodný téměř pro každého a díky výběru velkého množství jednotlivých typů si jistě najdete ten nejlepší. S rotopedem získáte příležitost pro pravidelné domácí tréninky o různé intenzitě. Hodí se pro ježdění při sledování televizních pořadů a podobně.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

S rotopedem si užijete aerobní tréninky pro spalování tuků a zlepšování fyzické kondice. Díky možnosti nastavení zátěže posilujete i svaly na nohou. Představuje perfektní pomůcku pro domácí cvičení bez ohledu na venkovní počasí. Nemusíte chodit do posilovny, takže šetříte čas a tréninky zvládnete klidně za 30 minut. Teď jen zbývá vybrat nejvhodnější model podle jednotlivých parametrů.

Co si promyslet před výběrem rotopedu

Ještě než začnete procházet nabídku nejrůznějších modelů rotopedů, ujasněte si několik následujících věcí. Níže uvedené otázky vám pomohou vybrat přístroj, se kterým budete spokojeni a dlouho vydrží.

  • Jak často budete rotoped využívat?
  • Hledáte nejlepší rotoped pouze pro sebe, nebo ho budou využívat i další lidé?
  • Jakou musí mít nosnost a velikost?
  • Jaké funkce chcete mít na své rotopedu?
  • Kolik místa máte k dispozici?

Vyberte si rotoped

Typy rotopedů

Rotopedy je možné obecně rozdělit na několik různých typů. Liší se konstrukcí a mechanismem fungování. Každá z variant má své výhody a nevýhody. Pro snazší výběr konkrétního modelu je dobřé nejdříve zúžit výběr právě pouze na jeden konkrétní typ.

Klasické rotopedy

Klasické rotopedy jsou nejoblíbenějším a nejvíce používaným typem. Hodí se pro domácí cvičení a v závislosti na konkrétním modelu mohou nabízet i řadu zajímavých funkcí. Většina z nich nabízí nastavitelnou zátěž, takže si sami zvolíte, jak náročný trénink chcete. Hodí se zejména pro lehčí a kondiční tréninky.

Při výběru zařízení pro domácí použití pamatujte i na skladné rozměry a tichý chod, který nebude rušit ostatní členy rodiny, případně až sousedy.

Spinningová kola

Představují spíše cyklotrenažéry a najdeme je hlavně ve fitness centrech. Jejich ovládání může být pro začátečníky složitější a efektivní trénink vyžaduje trochu zkušeností. Jsou však vhodnější pro náročnější tréninky a pro aktivnější sportovce, kteří hledají pořádnou cvičební pomůcku. Nevýhodou pro domácí použití může být vyšší cena.

Horizontální rotopedy

Třetím typem jsou horizontální rotopedy, kde jsou kola uložená v ležaté poloze. Jde o speciální typ, který se běžně příliš nevyskytuje. Typické je pro ně sedátko se zádovou opěrkou. Využití se převážně pro rekonvalescenční účely a pro rehabilitace. Zdravému člověku cvičení na tomto typu rotopedu nepřináší téměř žádné výhody. Jde o dražší přístroje, které jsou navíc i prostorově náročné.

Jak si vybrat rotoped

Při výběru nejlepšího rotopedu je potřeba zvážit několik důležitých parametrů. Vše si pečlivě projděte a ujistěte se, že vybraný model bude dokonale odpovídat vašim představám a poslouží pro efektivní trénink a ne jako věšák na prádlo.

Nosnost a velikost

Při výběru rotopedu si zkontrolujte maximální nosnost vybraného přístroje. Základní modely mají nosnost do 100 kilogramů, ale pořídíte i varianty do 150 kilogramů případně více. Maximální nosnost by měla alespoň o 10 kilogramů větší, než je vaše váha. Díky této rezervě bude používání bezpečnější, a navíc prodloužíte životnost přístroje. V úvahu vezměte i to, zda jde o rotoped pouze pro vás, nebo bude sloužit i dalším lidem.

Vyberte si rotoped

Co se týká velikosti, nabízí většina rotopedů možnost nastavení výšky sedla a řídítek, takže se dají uzpůsobit podle výšky. Nastavitelnost je velmi důležitá hlavně u přístrojů pro více lidí.

Skladnost a rozměry

Základní rotopedy jsou menší a při umístění do rohu nezaberou příliš místa. Stabilnější a lepší modely určené pro častější a intenzivnější trénování mohou mít větší rozměry. Při výběru si tedy ověřte, že se vám rotoped vejde na vybrané místo.

Brzdný systém

U rotopedů se můžete setkat s několika brzdnými systémy. Dříve používané čelisťové či pásové brzdy se nachází hlavně u starších modelů a jejich velkou nevýhodou je hlučnost.

Lepší volbou jsou rotopedy s magnetickým brzdným systémem, který funguje na bázi magnetického odporu. Hlavní výhodou je dlouhá životnost a tichý provoz.

V dražších a profesionálních rotopedech se používají indukční brzdné systémy, které jsou nejpřesnější. Vynikají svou tichostí a spolehlivým fungováním s dlouhou životností.

Setrvačník

Nachází se uvnitř rotopedu a ovlivňuje plynulost jízdy a zátěž při šlapání. Důležitá je jeho hmotnost, kdy lehčí varianty umožňují malou zátěž pro rekreační tréninky. Od 9 kilogramů a více jde o modely vhodné pro osoby s větší výkonností, protože umožňují náročnější tréninky.

Vyberte si rotoped

Kvalita šlapacího středu v oblasti setrvačníku výrazně ovlivňuje hlučnost celého rotopedu. Levnější modely mají miskový šlapací střed, který je hlučnější. Druhou variantou je šlapací střed s ložisky a klikami, kde je provoz výrazně tišší.

Ovládání zátěže

Ovládání zátěže může být manuální pomocí kolečka, případně jiného posuvníku. Výhodou modelů s manuálním ovládáním bývá nižší cena. Snažte se zvolit model s co možná nejvíce stupni, ať si trénink ovládáte přesněji.

Vyberte si rotoped

Druhým typem je ovládání pomocí počítače. Jde o moderní a většinou dražší rotopedy, které zátěž nastavují automaticky podle zvoleného tréninkového režimu. Slouží pro simulaci jízdní trasy a mohou reagovat i na vaši výkonnost, kterou hlídají pomocí tepové frekvence. Nabízí více druhů využití pro různé tréninky a díky poměrně reálné simulaci skutečné trasy může být cvičení zábavnější. Některé modely je možné přepnout i do režimu manuálního ovládání podle toho, jak zrovna chcete vést svůj trénink.

Sedlo, pedály a řídítka

Při výběru konkrétního modelu rotopedu si zkontrolujte, že sedlo je ergonomicky tvarováno a jemně vypolstrováno pro pohodlné sezení během tréninku. Pedály by měly být vybaveny drážkami či hrubším povrchem, aby z nich neklouzala bota. Pro lepší uchycení jsou často součástí pedálů stahovatelné popruhy. Pohodlné by mělo být i držení řídítek. Ideálně by měla být nastavitelná.

Napájení

Pro běžné šlapání a rotopedu a manuálním nastavením zátěže a menším displejem zobrazujícím základní údaje postačí baterie. Buď může jít o klasické tužkové baterie, nebo o speciální akumulátory, které je potřeba jednou za čas dobít.

Vyberte si rotoped

Modely s počítačem a displejem mohou využívat napájení elektrické energie, což může být nevýhodné v okamžiku, kdy v dosahu není žádná zásuvka. Na druhou stranu však nemusíte vyměňovat žádný akumulátor.

Kolik stojí rotoped a kde ho koupit

Nejlevnější rotopedy pořídíte za ceny začínající na zhruba 2 000 korunách. Pokud hledáte lepší rotoped s více funkcemi vhodný i pro náročnější a časté tréninky, pohybují se ceny nejčastěji v rozmezí od 5 000 do 20 000 korun.

Rotopedy koupíte ve specializovaných prodejnách, případně v obchodech se sportovními potřebami. Velký výběr, možnost prozkoumat recenze a v klidu vybrat podle konkrétních parametrů nabízí nákup rotopedu na internetu.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Vybíráme z tipů