Stany a kempinkové vybavení: kde a jak stanovat – rady a tipy

Stany a kempinkové vybavení: kde a jak stanovat – rady a tipy

Také přemýšlíte, jak smířit letošní brutální zdražování a letní dovolenou? Tak aby vaše srdce zaplesalo, ale peněženka nevykrvácela? Užít si svobodnou romantiku, dobře se najíst a napít a také se pěkně protáhnout? Máme pro vás přirozeně jednoduchý tip na letní dovolenou – stanování.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Také přemýšlíte, jak smířit letošní brutální zdražování a letní dovolenou? Tak aby vaše srdce zaplesalo, ale peněženka nevykrvácela? Užít si svobodnou romantiku, dobře se najíst a napít a také se pěkně protáhnout? Máme pro vás přirozeně jednoduchý tip na letní dovolenou – stanování. Starší ročníky toulání se přírodou, čundry a kempování dobře znají. Zkuste ale tentokrát vzít třeba děti. Pro ně bude kempování nezapomenutelným zážitkem, i když budou zpočátku trochu remcat, uvidíte, že se jim nakonec v přírodě bude líbit. Asi to má co dělat s jejich neporušenou přirozeností. A rodiče? Ti si mohou v bezúdržbovém módu, ve kterém budou caparti, pěkně odpočinout. Tento skromný článek má ambici odpovědět na některé otázky spojené s kempováním, stanováním a pobytem v přírodě. Jak je to v České republice se stanováním? Jak najít ty nejlepší kempy? Co si sbalit? A jak se vrátit v pořádku domů…

Jak se dívají české zákony na stanování v přírodě?

Bylo by krásné najít si nějaké pěkné místečko u vody nebo vylézt na kopec a kochat se výhledem do krajiny, než zalezete do spacáku. Jenže ouha. Co čert nechtěl – české zákony. Ty rozlišují (ale neupřesňují) pojmy stanování/táboření a nocování. Nejprve tedy k tomu prvnímu. Táboření se v českých zákonech nijak nedefinuje. Není tedy příliš zřejmé, o co se vlastně jedná. Jisté však je, že táboření podle zákona o ochraně přírody a krajiny je zakázáno mimo místa vyhrazená orgánem ochrany přírody a také je pod velmi vysokými pokutami zapovězeno v těchto místech rozdělávat oheň. Tento předpis platí v českých národních parcích – Krkonoše, Šumava, České Švýcarsko, Podyjí, a také v chráněných krajinných oblastech a přírodních rezervacích. Uplatňování zákona v praxi ukázalo, že za táboření se považuje přespání pod stanem, rozdělání ohně nebo například rozložení kempinkového stolečku. Takže pokud se na těchto místech takto usídlíte, počítejte s návštěvou nerudných ochránců přírody a citelným navýšením rozpočtu, který na dovolenou máte. Pokuty jsou opravdu vysoké (15–25 000 Kč).

Jenže co když chcete pouze na daném místě přespat? Nocování znamená, že přespíte jednu noc a místo ráno necháte ve stejném stavu, v jakém jste ho den předtím našli. Nocováním se rozumí bivakování, spaní v hamace (závěsném lůžku) a problémem by nemusel být ani menší stan. Nocovat tímto ohleduplným způsobem můžete v chráněných krajinných oblastech, ale v národních parcích je zakázáno pohybovat se mimo vyznačené cesty a v NP České Švýcarsko nepřenocujete vůbec. Naopak Šumava je k návštěvníkům o něco shovívavější. Na řadě míst správci udělali nouzová nocoviště, kde lze přespat jednu noc i se stanem. Nicméně stále platí, že strávit noc v národním parku na kraji lesa pár metrů od cesty není dobrý nápad. V lese můžete nocovat a tábořit pouze a výhradně na místech k tomu určených. A je lhostejno, jestli jde o chráněnou krajinnou oblast, či nikoliv.

Oheň v přírodě a užitečné odkazy

Zákon říká, že oheň se smí rozdělávat pouze na vyhrazených místech. Mimo ně a mimo chráněné a soukromé pozemky lze rozdělat oheň minimálně 50 metrů od lesa a přiměřeně daleko od budov a stavení. A je-li například uprostřed léta sucho, nedělejte oheň vůbec.

Nepostradatelným pomocníkem každého českého turisty jsou Mapy.cz. V nich najdete turistické trasy a místa, což v mapách od Googlu prostě není. Unikátní mapu různých přístřešků a bud na přespání nabízí aplikace Wildcamping.tips. Na stejném půdorysu funguje i česká aplikace Boudy.info. S ní byste neměli být překvapeni nenadálou průtrží mračen. Dalším užitečným pomocníkem je Bezkempu.cz. Spolehlivě tam najdete místa, kde lze beztrestně přespat a kde i soukromí vlastníci nabízejí kousek svého pozemku pro cestovatele a poutníky na přespání.

Místo na přespání nebo kempování

Jestliže se rozhodnete ustlat si mimo kemp, věnujte pozornost těmto několika věcem. Pořádně prozkoumejte mapu. Vyberte místo s nějakými pěknými věcmi v okolí a zkontrolujte, zda neleží na soukromém pozemku nebo nepřísluší k obci. V okolí by také měla být dostupná pitná voda. Národní registr pramenů a studánek bude tím pravým místem, kde všechny informace najdete. Holt co Čech, to turista, v cizině byste podobně zaměřené weby a aplikace hledali marně. V létě určitě přijde vhod vodní plocha na vykoupání. Zkuste Swimplaces.com. A pokud se rozhodnete tábořit u řeky, nestavte si stan přímo na břehu, kde bývá půda promáčená, ale najděte si nějakou vyvýšeninu nejlépe se stromem, aby vás nebudilo ranní slunce.Bude-li vám milejší užívat si komfortu kempu, koukněte na stránky Dokempu.cz.

Jak na stan

V první řady si ujasněte, pro kolik lidí budete stan kupovat. Počítejte vždycky s tím, že potřebujete ještě místo na batohy a jiné věci, takže pokud jste čtyři, sáhněte po stany pro pět a tak dále. Skvělou volbou jsou třeba stany Ferrino. Důležitým místem je předsíňka. Toto místo se hodí pro delší stanování, má většinou podlážku, takže vám věci v ní uložené nezvlhnou, a také zvětšíte celkový prostor stanu.

Stan vybírejte ve světlejších barvách, ať se s ranním sluníčkem neupečete. Plánujete-li stanování v českých luzích a hájích postačí vám vodní sloupec u vnějšího pláště 2 500 mm a u podlážky 5 000 mm, což jsou hodnoty, které splňuje většina stanů. Rovněž by stan měl mít odvětrávání, a to z pochopitelných důvodů:)

Jak na spacák a karimatku

Spacáky se v základu dělí na péřové a syntetické. Rozdíl? Péřové lépe hřejí, ale jsou náročné na údržbu, když například déle schnou nebo se nedají prát v pračce. Syntetické tolik nezahřejí, ale zase s nimi můžete dělat psí kusy a spacáku to vadit nebude. Výbornou volbu představují takzvané třísezonní spacáky, které využijete na jaře, v létě i na podzim. Udrží vás v komfortu, i když teploty spadnou k 10 stupňům. Ideální spacák by měl být také o 10 centimetrů delší. Odborníky na spacáky jsou například ve firmě Hannah

Tenká karimatka bude izolovat jako tenká karimatka, takže blbě, a proto věnujte pozornost také tomuto vybavení. Nejspíš budete volit mezi pěnovou a samonafukovací karimatkou. Ty první jsou levné, ty druhé dražší, ale vyplatí se na delší kempování a také je pořiďte dětem. Pěnovou karimatku volte pokud možno z EVA pěny, vydrží toho opravdu hodně.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Vybíráme z tipů