Velký den D se nezadržitelně blíží. Rodiče i natěšené prvňáčky čeká vel
Velký den D se nezadržitelně blíží. Rodiče i natěšené prvňáčky čeká velký vstup do života – první den ve škole. Slečny si obléknou slušivé šatičky, obují střevíčky a načešou culíky. Chlapečci méně nadšeně vyrazí v košili, kalhotách a žabky vymění za slušivější tenisky. Největší nákupní událostí je však bezesporu pořízení první vlastní aktovky!
Pravidlo první – aktovku vybírejte s dítětem!
Protože, ať už jsou pravidla pro výběr aktovky jakákoli, ten kdo ji bude po celý dlouhý školní rok den co den nosit na zádech je právě vaše dítko. Aktovka se mu tak musí nejen líbit, ale především musí naprosto dokonale padnout na jeho postavu a především záda. Samozřejmě si aktovku můžete vyhlédnout na internetu a v obchodě pouze vyzkoušet. O to, že by si v dnešní době dítko nemohlo vybrat se nemusíte bát. Dnešní aktovky jsou barevné, různých tvarů, vnitřního uspořádání a především jim nechybí i oblíbení dětští hrdinové.
Pravidlo druhé– myslete na zdraví vašeho potomka
Omšelé a fádní? Ale pravdivé! Je až s podivem, co vše si musí dnešní děti do školy denně nosit za hromadu sešitů, učebnic a pracovních listů. Proto při výběru aktovky velmi pečlivě zvažte její váhu – aktovka by neměla přesáhnout deset procent tělesné váhy vaší ratolesti. Kvalitní aktovky pořídíte v rozmezí jednoho kilogramu, ty nejlepší pak váží i méně než 700 gramů. Nízkou váhu pak ocení zejména děti menší postavy a drobnější konstituce. Ideální aktovka by měla mít anatomicky tvarovaná záda tak, aby nejen netlačila, ale především se děti nehrbily. Velmi důležité je i kvalitní odvětrávání, které brání pocení. Pro dobrou stabilitu aktovky, i její příjemné nošení, je důležité, aby popruhy byly široké minimálně 4 centimetry. Výška aktovky by pak měla odpovídat velikosti zad slečny či chlapečka.
Pravidlo třetí – vybírejte prakticky
O tom, jak má být aktovka těžká či ergonomicky tvarovaná už víte vše, je však čas připomenout si i to, že důležitý je i její vnitřní prostor. Vnitřní uspořádání je také velmi nezbytné a malému školáčkovi ulehčí hledání pomůcek i sešitů. Aktovka by měla mít uvnitř dostatečné množství přihrádek a kapes. Rozhodně by jí nemělo chybět pevné dno a poutko pro přenášení aktovky. Na vnější straně se pak hodí kapsy nejen na klíče, ale také speciální kapsa na láhev.
Pravidlo čtvrté – myslete i na bezpečnost
Malí prvňáčci jsou dítka zvídavá i neposedná. Na to, jak to chodí ve velkém světě si teprve zvykají. Je tak velmi důležité myslet i na jejich bezpečnost, s čímž vám může pomoci i samotná aktovka. Stačí, aby byla vybavena bezpečnostními prvky – reflexními značkami, lemováním na bocích i na popruzích. Není tak žádným překvapením, že kvalitní značkové aktovky mají dvacet procent svého povrchu v signální barvě, často velmi esteticky zajímavě včleněno právě do dětských motivů.
Pravidlo páté – vsaďte na kvalitu i zkušenost rodičů
Možná nechcete utrácet. Nebo si dražší model aktovky nemůžete momentálně dovolit. Věřte však, že to je právě ten pravý okamžik, kdy si vypůjčit pár stovek navíc třeba od prarodičů nebo využít nákupu aktovky na splátky. Levná aktovka vás sice potěší svou nízkou cenou, ale mnoho nevydrží a není výjimkou, že klidně v pololetí poběžíte potomkovi pro aktovku novou. Zato kvalitní značková aktovka vydrží s přehledem i do čtvrté třídy – pokud ovšem neomrzí vašeho potomka právě její design :). Kvalitní aktovky disponují nezávislými testy a potvrzeními o nezávadnosti výrobku. I zkušenosti rodičů, kteří už dítka ve škole mají, jsou k nezaplacení. Poradí vám, která značka je ta nej a které je lépe se vyhnout.
A nezapomeňte dítku vštípit, že aktovka se nosí na obou ramenou a zbytečnosti, které její váhu jen zvyšují, do ní rozhodně nepatří!