článek

Co si obléknout během parných dní, abyste neshořeli


Léto mění i naše šatníky. Jak se obléknout, abychom se ochladili? Které materiály jsou vhodné a které další triky nám pomohou účinně přežít vedra?..
(celý článek)

Léto mění i naše šatníky. Jak se obléknout, abychom se ochladili? Které materiály jsou vhodné a které další triky nám pomohou účinně přežít vedra?...
Sdílejte obsah s přáteliVyberte vhodný materiál


 
Ač možná v průběhu roku materiálové složení svého oděvu příliš neřešíte, alespoň v letních měsících byste se na štítek u oblečení podívat měli. Volba materiálu totiž významně rozhoduje o tom, jak pohodlně se budete cítit.
V tomto období oceníte rozhodně přírodní textilie, které jsou dostatečně prodyšné. Hodí se tak zejména oblečení z následujících látek:

Len
 
Letní klasikou je zejména len. Je velmi pevný, pevnější než bavlna. Proto se nemusíte bát lněné oblečení často nosit i prát. Látka je schopná absolvovat až 30 % vlhkosti, oblečení od potu tudíž nenavlhne a účinně vás ochladí.
Do lnu se mohou obléct obě pohlaví, sehnat lze lněné košile, kalhoty i šaty. Kromě vyhlášených módních domů z něj už šijí i oděvní řetězce, jejichž oblečení je běžně dostupné.
Lněné oblečení má však i jednu nevýhodu: Je poměrně mačkavé. Pakliže to nechcete příliš řešit, pořiďte si spíše ležérní oděvy, u něhož tolik tato vlastnost nevadí. Toužíte i v létě být oblečení v souladu s trendy nebo jednoduše máte rádi barvy? Lněné oblečení rozhodně nemusí být jen v neutrálních odstínech, ostatně například bílé oblečení není vysloveně praktické. 

Bavlna
 
Vhodným materiálem na letní období je i bavlna. Obléct se do ní můžete doslova od hlavy k patě. Tento materiál je na nošení velice příjemný a současně odolný.
Ovšem pozor, musí jít o kvalitní bavlnu bez příměsí. Kvalitu bavlny poznáte podle délky vláken. Čím delší vlákna jsou, tím je výsledný materiál příjemnější na nošení. Za nejkvalitnější bývají považovány především Sea Island, americká Pima a egyptská bavlna.
Výhodou bavlny je i její dobrá savost a schopnost rychle schnout. Praktická je i její schopnost odolávat nežádoucímu odéru. I několikrát nošené šaty není nutné hned prát, postačí je vyvětrat. Naopak ale spíš neoceníte mačkavost a tendenci ke žmolkovatění.
 
Hedvábí
 
Hedvábí je lehké a jemné, což z něj dělá skutečně ideální materiál na letní dny. Mezi žádoucí vlastnosti patří jednoznačně i prodyšnost. Na omak je příjemné a hebké, oblečení krásně přilne, doslova jako vaše druhá kůže.
Někteří lidé se mu mají tendenci vyhýbat, protože na něm je vidět propocení. Na tento problém můžete jednoznačně „vyzrát“ volbou hedvábného oblečení ve světlých barvách. Na něm nejsou skvrny od potu patrny tak výrazně. Skvrny od potu elegantně zakamufluje i látka vzorovaná.
K nevýhodám tohoto materiálu jednoznačně ovšem patří i to, že je o něco dražší. Hedvábné oblečení navíc vyžaduje jemné a citlivé zacházení, prát se musí ručně.
 
Satén
 
Satén je luxusní materiál, který má pověst látky vhodné pro výrobu hlavně společenských oděvů pro různé slavnostní příležitosti. Často se s ním setkáte naopak i v absolutním soukromí. Saténové povlečení patří k velmi populárním.
Do svého šatníku však můžete zařadit tento materiál i pro běžné každodenní nošení. Oceníte zaručeně jeho prodyšnost, lehkost i schopnost příjemně na těle chladit.
Na paměti především mějte, není satén jako satén. Tímto termínem se neoznačuje druh materiálu, nýbrž typ vazby. Jedná se o vazbu atlasovou. A podobným způsobem lze vyrobit satén z přírodního materiálu (hedvábí či bavlna), ale i ze syntetických vláken (viskóza, polyester, polyamid).
 
Bambus
 
Stále častěji se setkáte i s oděvy z bambusu. Pyšnit se tento materiál může hlavně dobrou prodyšností a vynikající savostí. Bambus dokáže pohltit a odvést dokonce 3x více vlhkosti než bavlna. Ve srovnání s bavlnou je taktéž jemnější a příjemnější na omak.
Vyhledávaný je i pro své antibakteriální a termoregulační vlastnosti. V létě tak má schopnost chladit, zatímco v zimě hřeje. Bambus je vhodný i pro alergiky. Oproti bavlně dokáže taktéž až 417x blokovat UV záření.
Naopak k nevýhodám bambusu patří jednoznačně vyšší pořizovací cena oblečení z něj vyrobeného. Navíc se ochotně mačká a také déle schne. Může i více tvořit žmolky a je náchylný na mechanické namáhání při nošení.
 
Konopí
 
Z konopí lze vyrobit tkaninu, která je tenká, avšak odolná. Oproti bavlně je až 4x pevnější v tahu. Látka tak na to vzhledem ke své nízké gramáži nemusí vysloveně vypadat, ale je poměrně pevná.
Vlákna se však mohou lámat, textilii z tohoto materiálu tak nemůžete ponechat dlouho pomačkanou, už by se vám nemuselo podařit ji opět vyžehlit do hladka. Poškodit oblečení z konopí může i nešetrné ždímání.
Konopné oblečení je prodyšné, vyznačuje se přirozenými antibakteriálními vlastnostmi a má dobrou izolační schopnost. Proto vás v létě udrží v chladu, zatímco v zimě hřeje. Navíc zadržuje až 100 % UV záření. Látka však není tak jemná na dotek jako třeba bambus a zpočátku ani jako bavlna.
 

Jak je to s barvami


 
Stále přežívá přesvědčení, že v létě je vhodné nosit spíše světlé barvy. Proti tomu stojí ovšem skutečnost, že černá je nadčasová, elegantní a slušivá a řada lidí se tak tohoto módního odstínu nechce vzdát ani během teplých dnů.
Jak je to ve skutečnosti? Bude vám v černých kalhotách větší horko než v těch bílých? Možná si vybavujete obrázky pouštních beduínů, kteří na sobě mají právě černý oděv. Otázkou módy to u nich bezesporu není, jejich volba má primárně praktický smysl.

Černá barva přitahuje sluneční paprsky sice skutečně o něco více, ale dokáže je pohltit, tudíž je nepropouští. Prakticky tak dokáže chránit před žárem, což dobře vědí i obyvatelé jižních krajů. Proto lze černé oblečení do parních letních dnů určitě doporučit.
Jedinou nevýhodou tohoto odstínu je to, že na slunci poměrně ochotně vyšisuje. Oblečení tak určitě nesušte na slunci a perte jej ve speciálním prostředku určeném k péči o černé textilie.

 
Dejte sbohem upnutým střihům


 
Velmi důležitý je také střih. Je pochopitelné, že ani v létě se nebudete chtít vzdávat svého osobitého stylu. Kdo preferuje elegantní oblečení, zůstane mu věrný i pod spalujícími letními paprsky, zatímco milovníci ležérního oblékání ve skříni mají nenuceně vyznívající kousky i pro teplé dny.
Každopádně byste však měli zvážit, že ty nejvíce upnuté modely teď ponecháte ve skříni. Džíny v oblíbeném skinny střihu vám v tomto období příliš dobrou službu neudělají, preferujte volnější oděv. Bude-li mít padnoucí střih odpovídající vaší postavě i správnou velikost, rozhodně se nemusíte bát toho, že vám pokazí siluetu a vy v něm budete působit jaksi neforemně.

 
Odhalovat kůži nebo ne?


 
Zejména dámy mají dojem, že je vhodné se oblečení v maximální možné míře „zbavit“. Můžete-li si to dovolit vzhledem k příležitosti i s přihlédnutím k tomu, jak daný kousek lichotí vaší postavě, samozřejmě není důvod, proč si odříkat například šaty na ramínka. Má ale praktický smysl se co nejvíce odhalit?

Inspirovat se opět můžete pouštními národy. V těchto zeměpisných šířkách se totiž překvapivě nosí především tuniky, košile a lehké kalhoty.
Dlouhé sukně nebo pohodlné volné kalhoty s rozšířenými nohavicemi na léto udělají mnohem lepší službu i vám. Oblečení s delšími rukávy i nohavicemi totiž dokáže kůži dobře chránit před spalujícími paprsky na rozdíl od ultra krátkých šortek nebo tílek.

 
Nezapomeňte si chránit hlavu


 
Za každých okolností byste si také měli vhodným způsobem chránit hlavu. Vyhnete se tak nepříjemnému spálení citlivé pokožky, ale předejdete i riziku úžehu nebo přehřátí. Sluneční paprsky nesvědčí ani vlasům, které se vysušují a přicházejí o svou přirozenou barvu. Širší krempa klobouku dokáže navíc ochránit před sluncem i váš zrak.

Klobouky v našich krajích nepatří k úplně obvyklým módním doplňkům, takže tento praktický letní kousek vám navíc dodá i styl.
Pořiďte si takový, který je vyroben z lehkých materiálů. Hodí se například slaměný, případně zvolte bavlněnou kšiltovku. Pod těmito materiály může pokožka dýchat. Jestliže to okolnosti umožňují, můžete pokrývku hlavy i namočit.


  • Autor: svitil
  • Publikováno:

Kategorie:

Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Je čas ochladit domácnost