Jak letos přečíst mnohem více knih namísto toho, abyste se snažili prokousat knihou, která vás nebaví…

Jak letos přečíst mnohem více knih namísto toho, abyste se snažili prokousat knihou, která vás nebaví…

Kromě toho, že je čtení skvělým způsobem úniku a odreagování, zvyšuje vaše znalosti, soustředění a pohled na svět, dává vám také něco zajímavého, o čem můžete mluvit při navazování kontaktů. Čtení je zkrátka přínosné jak v osobním, tak v profesním životě. Největším problémem však je najít si čas na čtení dalších knih. Toho se vám podaří dosáhnout pomocí následujících 25 triků.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Kromě toho, že je čtení skvělým způsobem úniku a odreagování, zvyšuje vaše znalosti, soustředění a pohled na svět, dává vám také něco zajímavého, o čem můžete mluvit při navazování kontaktů. Čtení je zkrátka přínosné jak v osobním, tak v profesním životě. Největším problémem však je najít si čas na čtení dalších knih. Toho se vám podaří dosáhnout pomocí následujících 25 triků.

1. Nedávejte si vysoké cíle v oblasti čtení

Pokud nejste náruživí čtenáři, nezavazujte se k tomu, že přečtete více knih než zvládnete. Jinými slovy nestanovujte si vysoké cíle, kterých pravděpodobně nedosáhnete. Začněte tím, že si stanovíte čtenářský cíl, který je snadno dosažitelný - například přečtení pouze jedné knihy za měsíc nebo 20 stran denně. Pokud už teď překonáváte jednu knihu měsíčně, pak se vrhněte na dvě. Když se nebudete příliš zavazovat, zjistíte, že čtení je méně stresující a příjemnější.

2. Zahoďte špatnou knihu

Určitě se vám už někdy stalo, že jste byli v polovině knihy a ptali se sami sebe: "Proč to vlastně čtu?". Nebojte se, stává se to těm nejlepším z nás. Ale místo toho, abyste se snažili překonat knihu, která vás nebaví nebo vám nepřipadá užitečná, měli byste ji prostě odložit a začít číst něco jiného. Mentalita "vítězové nepřestávají" není efektivní, pokud jde o čtení. Včasným odložením knihy získáte více času na čtení dobrých knih!

3. Čtěte knihy, které vás skutečně baví

To navazuje na předchozí bod. Ale když čtete knihy, které skutečně chcete číst, bude pro vás těžší je odložit. Dobrá kniha vás dokonale vtáhne a vy nebudete mít ani čas analyzovat, proč byste ji měli odložit. Jednoduše budete číst při každé příležitosti, dokonce i za chůze.

4. Knihu mějte vždy po ruce

Budete si číst při ranní cestě do práce, při čekání u lékaře nebo před schůzkou či konferenčním hovorem. Na dobrou knihu vždy se čas najde. Místo toho, abyste čas nechali nevyužitý, vezměte si knihu a začněte číst.

5. Čtěte v čase prokrastinace

Představa, že budete číst dvě nebo tři hodiny denně, se může zdát jako vážný časový závazek, ale pokud začnete číst v čase prokrastinace využijte tento čas naprosto smysluplně. Omezte například sledování televize na dvě hodiny denně a zbylé tři hodiny věnujte čtení. Zkuste nejprve číst a pak sledovat televizi, opačný postup nefunguje tak dobře.

6. Vytvořte prostředí pro čtení bez rozptylování

Některým rušivým vlivům se nevyhnete, například když vám přivezou zásilku nebo vám zazvoní telefon s facebook notifikací. Existuje však spousta jiných rozptýlení, která můžete ovlivnit. Začněte tím, že budete číst v místnosti, kde je ticho a kde nejsou žádná lákadla, jako je televize. Můžete si také na určitou dobu zapnout tichý režim na mobilním telefonu nebo letecký mód.

7. Využijte technologie ve svůj prospěch

Nic se nevyrovná vůni a struktuře skutečné knihy v rukou. A studie zjistily, že čtení tištěných knih vede k lepšímu porozumění a zapamatování ve srovnání s obrazovkami počítačů. Někdy však není snadné nebo pohodlné nosit knihu s sebou. Dnes si můžete na cestách číst knihy na iPadu nebo Kindlu nebo dokonce i poslouchat audioknihu. Používání technologií vám zkrátka dává více možností, jak během roku více číst.

8. Změňte své myšlení

Klíčem k tomu, abyste četli hodně knih, je přestat o tom přemýšlet jako o nějaké činnosti, kterou děláte. Čtení se pro vás musí stát stejně přirozené jako jídlo a dýchání. Není to něco, co děláte, protože se vám chce, ale protože je to reflex, výchozí nastavení.

9. Čtěte více knih najednou

Tato strategie nemusí vyhovovat každému, ale zkuste mít několik různých knih na různých místech. Mezi tato místa patří ložnice, kuchyň, mobil a všude tam kde si můžete na chvilku sednout a číst si. Mějte vždy nějakou knihu po ruce. Mít k dispozici různé knihy ke čtení najednou je výzva a brání to nudě. Může to být román Stephena Kinga, ale také životopis o podnikateli, jako je Elon Musk.

10. Mějte oči otevřené

Stále hledejte nové knihy ke čtení v knihkupectví, na internetu procházejte seznamy bestsellerů. Nejlepší čtení obvykle najdete při hledání návrhů z blogových příspěvků nebo od přátel.

11. Věnujte se čtení na cestách nebo před spaním

Cestování je nejlepší čas na čtení. Myslete na všechen volný čas, který máte například při čekání na tramvaj nebo za jízdy. Během cestování můžete skutečně dočíst celou knihu. Nezapomeňte si před odjezdem stáhnout celou knihu. Kromě toho si nemusíte dělat starosti s vypínáním zařízení nebo placením za Wifi. Když necestujete, dejte si záležet na čtení těsně před spaním. Využijte této možnosti na rozdíl od sledování televize nebo prohlížení sociálních sítí. Nejenže budete více číst, ale také se vám bude lépe spát.

12. Zachovejte chladnou hlavu

Když je vaše mysl zaneprázdněná, je náročné se posadit a knihu si skutečně vychutnat. Koneckonců musíte splnit termíny, vystavit faktury klientům nebo umýt nádobí. Snažte se tyto otravné úkoly dokončit před čtením, aby vás nerušily. Také cvičení a meditace vám rozhodně pomohou uklidnit mysl.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Vybíráme z tipů