Jak vybrat rotoped a mít dostatek pohybu i v zimních měsících

Jak vybrat rotoped a mít dostatek pohybu i v zimních měsících

Pohyb je zdravý v každém věku – o tom není pochyb. V zimě je to s ním bohužel svízelnější. Ne však v případě, kdy se ho nechcete vzdát ani v sychravých měsících. Ten kdo chce, ten si totiž cestu najde vždy. A třeba právě s moderním a praktickým rotopedem! Jak vybrat ten nejlepší, to vám totiž prozradíme v dnešním článku.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Proč je rotoped IN?

Velkou předností rotopedu je bezesporu jeho skladnost a multifunkčnost. Pokud si na něm budete chtít zacvičit, stačí vám jen pár centimetrů. A můžete se s chutí pustit do toho. Rotoped je vždy připraven do akce – ať je ráno, večer, víkend či pracovní den. Nemusíte se k němu složitě objednávat, stejně jako je tomu třeba v případě posilovny. A zacvičit si na něm můžete třeba u svého oblíbeného seriálu! A to vše z pohodlí domova, bez složitého dojíždění nebo obstarávání hlídání pro vaše malé ratolesti. S rotopedem vypilujete svoji kondičku k dokonalosti. A vaše tělo bude pevnější, zdravější a sebevědomější. Cvičit na rotopedu můžete v každém věku, s každou tělesnou váhou i s fyzickým omezením nebo zanedbanou fyzičkou. Tu vám totiž rotoped pomůže nastartovat – posílí svaly, kosti, zapracuje na vašem kardiovaskulárním systému. A rotoped vám samozřejmě pomůže zhubnout i nevzhledné faldíky. Jízdu na rotopedu, stejně jako obsluhu, zvládne každý – ani senioři se nemusí ovládání rotopedu bát. A navíc je rotoped dokonalou rehabilitační pomůckou jak pro ně, tak pro všechny po úrazech, operacích či s tělesným handicapem. 

Než vyrazíte na nákup rotopedu 

Před samotným nákupem rotopedu je dobré zodpovědně si odpovědět hned na několik otázek a také si dobře promyslet následující fakta:

  • vždy vybírejte rotoped na míru toho, kdo na něm bude nejčastěji cvičit,
  • zaměřte se na výšku i váhu osoby, která bude na rotopedu nejčastěji jezdit,
  • je vybraná osoba profík či začátečník,
  • jak často budete na rotopedu jezdit – denně nebo jen rekreačně,
  • proč rotoped pořizujete – chcete vyšperkovat postavu, rehabilitovat nebo dostat své tělo do fyzické kondice,
  • vybíráte stroj do obývacího pokoje nebo do vaší domácí posilovny,
  • zaměřte se na technické parametry – především na možnost nastavení sedla i řídítek, a také na možnost volby intenzity zátěže.

Důležité pro vás může být i hlučnost rotopedu – prozkoumejte tedy šlapací střed rotopedu, který právě ovlivňuje jeho bezhlučný chod, plynulost i životnost stroje.

Z jakých kategorií rotopedů můžete vybírat?

Modelů rotopedu je skutečně nepřeberné množství, my jsme pro vás vybrali tři nejčastější zástupce:

  • Klasické rotopedy. Ty zná asi každý a svým vzhledem připomínají klasická jízdní kola. A také se na nich stejně tak i jezdí. Jsou tak vhodná pro každého – především pro začátečníky. Jejich ovládnutí je jednoduché a kondice se na nich dobře buduje pozvolna a v tempu, jaké právě vy potřebujete.
  • Spinningová kola. To už jsou „vymakanější“ kousky, na které můžete narazit v posilovnách. Jsou vylepšenou verzí klasických rotopedů, umí toho však daleko více. Jsou vhodná pro zkušenější cvičence a disponují rozsáhlejší možností nastavení zátěže i cvičících programů a simulátorů.
  • Horizontální rotopedy – recumbenty. Jedná se o skutečně špičkové stroje, které jsou vhodné pro opravdové „fajnšmekry“. Jsou to vlastně jakási ležatá kola se speciální ergonomií, která umožňuje pořádnou nálož cvičení, a to i tehdy, když vaše záda či zdraví nejsou v ideální kondici. Při cvičení máte totiž záda opřená, a tento typ rotopedu je tak ideální pro seniory i zdravotně postižené, stejně jako ty s potřebou rehabilitačního cvičení. 

Co se vám na rotopedu může hodit?

Jak jsme psali výše, rotopedů je skutečně mnoho druhů. Při výběru je tak důležité zaměřit se skutečně na všechny aspekty a výběr neuspěchat. Co vám tedy rotopedy mohou nabídnout navíc a na co byste se měli zaměřit?

  • Ovládání zátěže rotopedu. Nejčastěji se jedná o manuální regulaci či elektronicky řízenou aktivitu. Novinkou posledních let je však i možnosti ovládání zátěže přes chytrý telefon či tablet.
  • Brzdný systém. Zdálo by se, že na rotopedu je tento faktor zbytečný – opak je však pravdou. Brzdný systém rotopedu zajistí plynulost šlapání. A v tomto případě jsou nejlepší volbou magnetické brzdy, které jsou bezhlučné, dlouho vydrží a plynule dávkují zátěž.
  • Měření tepové frekvence. Tento prvek by měl být dnes již samozřejmostí – pomůže vám sledovat váš puls i spálené kalorie.
  • Moderní vychytávky – jako internet, propojení s aplikacemi GOOGLE Maps, Youtube a mnoho dalších.
Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Vybíráme z tipů