článek

Jsou elektroskútry budoucnost dopravy?


Elektroskútry jsou moderním dopravním prostředkem, který je především vysoce šetrný vůči přírodě. Podle čeho si vybrat a pro koho jsou tyto skútry vlastně vhodné?..
(celý článek)

Elektroskútry jsou moderním dopravním prostředkem, který je především vysoce šetrný vůči přírodě. Podle čeho si vybrat a pro koho jsou tyto skútry vlastně vhodné?...
Sdílejte obsah s přáteliNejdůležitější výhody elektroskútrů

Klíčovými přednostmi jsou hlavně dobré jízdní vlastnosti, ekonomičnost, dostatečná rychlost a pro většinu motoristů přijatelný dojezd. 
Na jedno nabití většinou zvládne skútr 70 až 100 km. Provoz takového skútru vychází oproti benzínovému protějšku mnohem levněji. Z hlediska provozu jsou i skútry velmi spolehlivé a nevyžadují tak častý servis, což napomáhá k dalšímu snižování nákladů. Závady jsou obvykle spíše mechanického charakteru, často způsobené chybou majitele.

Skútr je na baterii a vyžaduje ke svému provozu elektřinu. Proto ho stačí jen dobít, a to klidně i doma. Potřebujete k tomu totiž pouze kabel a obyčejnou zásuvku. Doba nabíjení se odvíjí od konkrétního modelu, v zásadě lze ale obecně říci, že by neměla překročit 8 hodin.

Skútr samozřejmě do ovzduší díky svému pohonu nevypouští žádné škodliviny. Což se projevuje další vlastností, kterou ocení majitel i jeho nejbližší okolí: Skútr samozřejmě neprodukuje žádný nežádoucí zápach.

Hlavní způsob využití skútru

Nižší výkon oproti běžným skútrům a nižší maximální rychlost přibližně 45 km/h je předurčuje do role plnohodnotného městského dopravního prostředku. Skútr představuje pohodlnou alternativu pro dojíždění do zaměstnání, na úřad atd. Deklarovaný dojezd vám ale bude pohodlně stačit i na kratší výlety do přírody.

V městském provozu ocení řidiči ještě jednu vlastnost: Lehkou konstrukci, která dovoluje velmi jednoduchou manipulaci a snadnou ovladatelnost. Díky nízké hmotnosti i malým rozměrům navíc snadno kdekoli zaparkujete.

>> Výběr nejlepších Elektroskútrů <<

Podle čeho vybírat skútr

Nejdůležitější částí skútru je právě již zmiňovaný akumulátor. Z tohoto důvodu výrobci důsledně varují před nákupem skútru ojetého, kde o historii používání akumulátoru nemáte naprosto žádné informace.

Obecně se jako nejpohodlnější jeví stroje s lithiovým vyjímatelným akumulátorem. Ten se dá totiž sundat a za pomocí malé nabíječky dobít tam, kde máte přístup k elektřině. U této komponenty se, jak vyplývá z dosažených zkušeností, určitě nemusíme obávat nadměrné chybovosti.

Potřebuju řidičské oprávnění?

Na elektroskútr je nutné mít řidičský průkaz. Motorista bude nejčastěji potřebovat řidičský průkaz skupiny AM, případně oprávnění pro vyšší skupinu A1.

>> Výběr nejlepších Elektroskútrů <<

Pozor na extrémní tichost

Z pohledu majitele skútru i jeho okolí je tichý provoz tohoto prostředku velkou výhodou. Velmi obezřetní však musejí být ostatní účastníci silničního provozu. Na silnici je proto nutné věnovat řízení velkou pozornost a s motoristou na skútru počítat.

Cena skútru a návratnost investice

Současné modely lze pořídit za ceny cca okolo 30 000 Kč. V tomto směru jsou tedy srovnatelné s benzínovými alternativami. Návratnost je ale díky nízkonákladovému provozu velmi rychlá.

>> Výběr nejlepších Elektroskútrů <<


  • Autor: tomas
  • Publikováno:

Kategorie: Auto-moto

Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

Váš komentář: