Kávovar = super stroječek pod váš stromeček. Rady, tipy, doporučení

Kávovar = super stroječek pod váš stromeček. Rady, tipy, doporučení

Kávovar Delonghi, kávovar Philips, kávovar Krups nebo kávovar Dolce Gusto přestavují ty hlavní značky. Ale jak se vyznat v základním rozdělení předtím, než půjdete do obchodu?

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Nechcete se trmácet do kavárny? Nebo tam prostě nemůžete? Nebo ve vaší kavárně přestali dělat tu super kávu, na kterou jste byli zvyklí? V tomto příspěvku vám přineseme stručné informace o kávovarech, jejich druzích a jejich výběru. Kávovarů existuje spousta, namátkou automatické kávovary, kávovar Delonghi, kávovar Phillips, kávovar Krups nebo kávovar Dolce Gusto. Ale základní varianty jsou kávovar na kapsle a kávovar pákový nebo automatický. Nejprve ale začneme otázkou, na níž je potřeba si při výběru kávovaru odpovědět nejdřív. Jako kávu preferujete?

Káva = osobní postoj

Automatický kávovar je skvělý domácí pomocník. Je potřeba ale vědět, zda jej opravdu potřebujete, protože filtrovaná káva z french pressu nebo moka konvičky může být leckdy lepší než z kávovaru. Mnoho lidí to tak dělá. Jestliže neplánujete utratit za automatický kávovar více než pět tisíc korun, do obchodu vůbec nechoďte. Kávovary v této cenové hladině „vynikají“ kolísajícím tlakem a produkují neskutečný hluk. Nejlevnější variantou se v tomto světle jeví kávovar na filtrovanou kávu. Nejenže jsou levnější než automatické kávovary, ale bez ohledu na míru vašich schopností v přípravě kávy vám vždy udělá lahodný nápoj bohaté chuti. Jednoduchý na obsluhu, jednoduchý na údržbu. Pokud ale opravdu toužíte po kávovaru na espresso, zde jsou základní varianty.

Kávovar na kapsle

Kávovary na kapsle představují poměrně levnou variantu přístrojů na kávu. Díky jednoduchému ovládání a snadné údržbě zvládne kávovar obsloužit třeba i vaše dcera nebo syn. Některé z nich jsou velice levné, nenechte se však zmást. O to víc zaplatíte na kapslích, které v průměru stojí 9 korun. Ne, není to moc, ale vynásobte si to počtem káv, které vypijete za měsíc. Potom už to na rodinném rozpočtu ucítíte.

Navíc se koupí určité značky zavazujete, že budete odebírat pouze jejich kapsle, které jsou s kávovarem kompatibilní. Jenom kávovary Dolce Gusto a Nespresso umožňují použít i kapsle jiných výrobců. Klasickou mletou kávu v nich ale nepřipravíte, což vám zapovídá možnost vyzkoušet originální kávové speciály. Parní trysku u kávovarů na kapsle můžete rovněž najít, ovšem mléčná pěna většinou nedosahuje potřebné kvality. V posledku vysoká spotřeba kapslí je v dnešní době diskutabilní, protože jsou téměř nerecyklovatelné.

Pákové kávovary

Pákový kávovar se výborně hodí pro zkušenější kávové znalce a experimentátory. Na rozdíl od automatických nebo kapslových kávovarů můžete přímo ovlivňovat kvalitu kávy. Ta je totiž výrazně ovlivněná vašimi dovednosti. Kvalita nápoje se na pákovém kávovaru může výrazně lišit. Dva šálky připravené těsně po sobě mohou mít zcela odlišnou kvalitu. Počítá se totiž kromě kvality samotné kávy také kvalita namletí, množství kávy, svědomitost napěchování, tvrdost nebo měkkost vody, tlak v kávovaru a mnoho dalšího.

A tak věnujte pozornost zejména dvě faktorům, bez nichž kvalitní kávu neuděláte. Kávovar by měl vyvinout tlak nejméně 9 barů a tento tlak by při samotném spařování kávy neměl nikdy klesat. Spousta pákových kávovarů v první fázi přípravy nechá vysoko vystoupat teplotu, ale následně ji neudrží a teplota klesá. Za druhé by měl umět zahřát vodu na správnou teplotu. Bez těchto dvou podmínek nelze připravit dobrou kávu. Pákový kávovar je trochu náročnější na údržbu, ale pokročilý uživatelé kávy by ji měli zvládnout.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Zboží, které by vás mohlo zajímat

Vybíráme z tipů