článek

Jarní úklid v klidu, bez stresů a nervozity


Sluníčko nás někdy už i zahřeje, den je delší a teploměr stále častěji stoupá nad tu ještě trochu studenou desítku. Jaro se zkrátka blíží a všichni se na něj určitě těšíme. ..
(celý článek)

Sluníčko nás někdy už i zahřeje, den je delší a teploměr stále častěji stoupá nad tu ještě trochu studenou desítku. Jaro se zkrátka blíží a všichni se na něj určitě těšíme. ...
Sdílejte obsah s přáteliUž naši předkové měli půst před velikonocemi spojený i s úklidem domů a příbytků. Věřili na očistu nejen těla a ducha, ale i na čistotu okolo nás. Máme to prostě v sobě. Jakmile začne slunce stále více ukazovat pavučiny a zaprášené kouty našich obydlí, chystáme se na jarní úklid. Pokud si na to nenajmete odbornou firmu, což je dnes nejen možné, ale i celkem běžné, je dobré si ujasnit, co, jak a kdy je potřeba udělat, aby vaše domácnost zazářila čistotou.

Je dobré začít tím, že se zbavíte věcí, které už nepotřebujete. Například zimní výzdobu, zaprášené sušené květiny, porouchané neopravitelné věci, staré krabice, vybledlé deky, špinavé rohožky, určitě se toho v každém bytě najde spousta. Bez lítosti nepotřebné krámy vyhoďte, byt se nejen pročistí, ale bude se i lépe uklízet. Stejně tak si můžete počínat při revizi šatníku. Zimní kabáty, kožíšky, bundy a huňaté svetry vyperte a uložte na příští rok. Kozačky a zimní boty očistěte a uložte do krabic. Stará sepraná trička a mikiny bez milosti hoďte do popelnice. Jarní a letní oblečení, které je sice zachovalé, ale vy víte, že už ho nebudete nosit, věnujte na charitu nebo do sběrného kontejneru s oblečením. Skříně se vyprázdní a můžete si alespoň udělat radost nějakým novým módním kouskem.

Stejně tak se podívejte do skříně, kde přechováváte trvanlivé potraviny. Všechny prohlédněte, případně přesypte do čistých nově vymytých sklenic a krabic. Hlavně v mouce se líbí různým živočichům. S jarem se v přírodě také probouzejí mravenci, a tak je třeba nedovolit jim, aby se k vám nastěhovali. Dno spíže s rozsypaným cukrem či moukou je totiž velké lákadlo. Čistá suchá spíž s potravinami v uzavřených nádobách tomu zabrání.

V ložnici vyvětrejte a zbavte prachu matrace, přikrývky, polštáře. Zkontrolujte ložní prádlo ve skříních. V kuchyni vyčistěte velké spotřebiče, jako je sporák, lednice, mrazák, trouba, myčka. Také radiátory ve všech místnostech zbavte prachu, případně je také vyčistěte.

Je takové dobré pravidlo, že úklid začínáme shora. Vymeťte všechny pavučiny se stěn, stropů a oken. Pak může přijít na řadu mytí oken, odstraňování prachu ze skříní, mytí nábytku a dveří a podlaha přijde na řadu až nakonec. Nesmíte zapomínat na záclony a závěsy. Jsou to lapače prachu a jistě je perete častěji než jen jednou do roka, ale na jaře je to nutnost. Jen tak vám bude váš byt připadat čistý. Stejné je to i se žaluziemi.

Koberce důkladně vyluxujte, případně i vyčistěte mokrou cestou. Zvlášť jestli s vámi v bytě bydlí pejsek, kočička nebo jiný domácí mazlík. Možná byste jim mohli i pořídit nový pelíšek, případně důkladně vyčistit klícku.

Podle starých dobrých zkušeností je při velkém úklidu ideální začít ložnicemi a obývacími místnostmi, pak přijde na řadu kuchyň a končit bychom měli koupelnou a toaletou. Má-li váš byt či dům balkon nebo terasu, rozhodně na to s úklidem také nezapomeňte.

Čisticí směs jedlé sody s vodou nebo ocet můžete při tomto velkém jarním úklidu samozřejmě použít. Jsou to lety prověřené domácí úklidové prostředky. Je ale takové nepřeberné množství moderních čisticích prostředků, se kterými bude tato nepříliš oblíbená činnost jednodušší a snazší. Jsou kvalitní a pomohou vám uklidit váš dům i byt naprosto profesionálně a bez velké námahy. Vysavače, mopy, tekuté a práškové univerzální a dezinfekční čističe, úklidové hadříky, houby a kartáče. To vše vám úklid usnadní a snad i zpříjemní. Provoněný a čistotou zářící byt za tu trochu námahy při jarním úklidu opravdu stojí.

Dny se prodlužují a otepluje se. Živočichové i rostliny jsou aktivnější. Všechno pučí a roste. Rodí se nová mláďata. A váš zářivě čistý dům či byt bude díky vašemu jarnímu úklidu na jaro náležitě připraven.


  • Autor:
  • Publikováno:

Kategorie:

Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Vybíráme z magazínu