Barevný a voňavý balkón od jara až do podzimu

Barevný a voňavý balkón od jara až do podzimu

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

I když nepatříte mezi majitele zahrádky či zahrady, ale váš byt má jen balkón, lodžii nebo terasu, nevěšte hlavu. S trochou invence nebo okoukaných dobrých nápadů si můžete přírodu přívést i tam. Dokonce i velmi malý balkón nemusí sloužit jen jako odkladiště právě nepoužívaných věcí nebo jako sušárna prádla. S trochou námahy a přemýšlení i ten proměníte v krásný a voňavý koutek zeleně.

Hodně záleží na tom, jestli chcete, aby váš balkón hýřil barvami rozkvetlých květin od jara až do zimy, nebo jako milovníci jídel ho hodláte proměnit v zahrádku voňavou kořením a bylinkami všeho druhu. Koneckonců můžete klidně mít obojí. Stačí se trochu orientovat v tom, jaké druhy květin, bylin nebo dokonce zeleniny, se na pěstování v truhlících a květináčích hodí.

Především je důležité si uvědomit, na jakou světovou stranu je balkón orientovaný. Jižní strana by mohla některým rostlinám v parném létě vadit, a ta severní zase může škodit těm, co milují teplo. Podle toho pak zvolte druh rostlin a nakonec i druh truhlíků. Klasické truhlíky pro rostliny, jimž příliš nevadí občasné sucho, nebo samozavlažovací, ve kterých je kromě zeminy i prostor pro vodu. Pro malé balkóny, ale samozřejmě nejen pro ně, je spousta druhů truhlíků a květináčů závěsných, které můžete umístit na zábradlí, nebo zavěsit na stěnu či strop. Tím ušetříte spoustu místa, které můžete využít třeba na příjemné posezení mezi zelení s kávou a knihou.

Notoricky známé balkónové květiny, které bez problémů pěstují i naprostí zahradníci amatéři, jsou petúnie a pelargonie. Obrovská škála jejich barev a plné květy váš balkón rozzáří. Petúnie nejsou příliš náročné, vyžadují však pravidelnou zálivku a hnojení. Stejně tak muškáty, kterých známe už více než 200 druhů. Nejoblíbenější jsou muškáty páskaté (Pelargonium zonale) nebo muškáty převislé (Pelargonium peltatum). Krásné jsou i muškáty velkokvěté (Pelargonium grandiflorum). Mezi oblíbené balkonové květiny patří i verbeny, lobelky, surfinie a mnoho a mnoho dalších letniček.

Pěstování bylinek v truhlících a bylinkových květináčích je příkladem toho, jak spojit příjemné s užitečným. Čerstvě utržená bazalka je rozhodně lepší než sušená a milovnící dobrých jídel ji určitě ocení. Stejně tak si můžete vypěstovat s minimální námahou v truhlíku na balkóně další a další bylinky a koření. Protože každá bylinka má své specifické nároky na vláhu a slunce, nejlepší je pěstovat je ve skupinkách, které mají stejné potřeby. Slunce až polostín a rovnoměrné zavlažování je vhodné pro kuchyňské bylinky, jako je pažitka, koriandr, petrželka, kopr, kerblík apod. Máta a meduňka se dokážou hodně rozrůstat, tak je lepší pěstovat je v květináči než v truhlíku. Slunce a sušší půdu miluje oregano, saturejka, estragon, tymián a rozmarýn. Vaše bylinková zahrádka má totiž velkou výhodu. Na poměrně malé ploše můžete pěstovat spoustu druhů.

Kromě bylinek lze na balkónech pěstovat i drobnější druhy zeleniny, jako jsou třeba rajčata, kterých je mnoho odrůd. Nebo také papriky či okurky.

Máte-li větší balkón nebo terasu, nechte si tam prostor pro příjemné posezení, malý stolek a pár křesílek ozdobte veselými barevnými polštáři a plédy. Budete moci strávit trochu svého volného času obklopeni přírodou od jara do podzimu, aniž byste museli opustit svůj byt. Ve vaší zelené oáze vůní a barev to budou  po pracovním dni velmi příjemné chvíle.

 

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Vybíráme z tipů