Top 5 tipů při nákupu vysavače aneb co byste neměli opomenout...

Top 5 tipů při nákupu vysavače aneb co byste neměli opomenout...

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Nákup vysavače může být někdy jako procházka minovým polem - od drahých stojanových vysavačů přes ruční až po robotické vysavače. Na trhu je jich tisíce druhů. Pokud si chcete pořídit nový vysavač, a nevíte jaký si vybrat. Poradíme vám na co se zaměřit. Připravili jsme pro vás kompletního průvodce nákupem vysavače.

1. Stojanový, válcový nebo akumulátorový?

Vaším prvním rozhodnutím bude výběr typu vysavače, který chcete. Na trhu jsou k dostání tři možnosti: stojanový, válcový nebo akumulátorový.

Stojanový vysavač

Stojanový vysavač se skvěle hodí na všechny typy koberců a je ideální, pokud máte větší domácnost. Jsou vhodné pro hloubkové čištění koberců a pro sběr zvířecích chlupů. Můžete také zjistit, že jsou levnější než jiné typy vysavačů.

Mějte na paměti, že mohou být nepohodlné pro schody (ačkoli by měly být dodávány se spoustou užitečných nástavců) a mohou být těžké na zvedání a obtížněji skladovatelné. Můžete být také omezeni délkou napájecího kabelu.

Válcový vysavač

Válcové vysavače jsou kompaktnější a mohou být vhodnější do menší domácnosti. Skvěle se hodí pro dosah do výšky nebo vysávání pod nábytkem a často jsou lehčí a snadněji se tlačí a tahají. Můžete být omezeni délkou kabelu (ten se obvykle zasouvá do vysavače) a někdy se s nimi může na koberci špatně manévrovat. Mohou být také obtížněji skladovatelné.

Akumulátorový vysavač

Akumulátorový vysavač je obvykle lehký a snadno se s ním manévruje, takže je ideální pro malé domácnosti. Snadno se skladují, jsou vhodné pro lehký úklid, a protože nejste omezeni délkou kabelu, jsou ideální pro úklid auta. Vysavač budete muset pravidelně dobíjet a jejich životnost může být krátká. Menší kapacita znamená, že je pravděpodobně budete muset častěji vyprazdňovat, a možná budete potřebovat další nástavce, abyste si poradili se zvířecími chlupy.

2. Sáčkový nebo bezsáčkový - na co se zaměřit při nákupu vysavače

Jakmile se rozhodnete pro nejlepší typ vysavače pro vás, budete muset přemýšlet o tom, zda chcete sáčkový nebo bezsáčkový vysavač. Sáčkové vysavače nasávají nečistoty a prach do sáčku, který pak vyjmete a vyhodíte. Bezsáčkové vysavače plní nádobu, kterou musíte sami vyprázdnit.

Pokud trpíte astmatem nebo máte nějaké alergie, může být sáčkový čistič vhodnější, protože nebudete vystaveni prachu, který jste vysáli. Mějte však na paměti, že budete mít další náklady na výměnu sáčků podle jejich spotřeby. Bezsáčkové vysavače šetří náklady na nákup sáčků, ale obvykle mají více filtrů, které je třeba čistit nebo vyměňovat. Budete také vystaveni většímu množství prachu a nečistot, což může být problém, pokud trpíte alergiemi.

3. Nákup nejlepšího vysavače znamená pořízení správného filtru

Pořízení správného filtru je důležité. Vysavač totiž nasává vzduch obsahující prachové částice, filtruje je a poté vzduch vypouští zpět do místnosti. Čím lepší filtr, tím čistší vzduch ve vaší domácnosti bude. Základní vysavače mají jednoduché filtry, zatímco pokročilejší vysavače mají vylepšenou filtraci. Vysoce účinné filtry pevných částic (HEPA) snižují počet drobných alergenů, což vám může skutečně pomoci, pokud trpíte astmatem nebo alergií.

Ať už si vyberete jakékoliv filtr, dbejte na to, abyste ho udržovali v čistotě. Ucpané filtry znamenají, že váš vysavač je méně účinný a odstraní méně nečistot a prachových částic. Pokud má váš vysavač filtr, který nemá dobrou životnost, budete ho muset pravidelně vyměňovat.

4. Co s robotickým vysavačem?

Pokud vysávání opravdu nemáte rádi, jedním ze současných trendů je pořídit si robota, který tuto práci udělá za vás. Robotické vysavače se pohybují po vaší domácnosti pomocí zabudovaných kamer a inteligentní senzorové technologie. Stačí, když ho nastavíte na místo, kde chcete, aby uklízel, a on udělá práci za vás a po vybití baterie se vrátí na svou "základnu", aby se dobil. Mějte na paměti, že robotické vysavače nejsou tak výkonné jako standardní vysavače, takže pravděpodobně budete stále potřebovat klasický vysavač. V závislosti na zvoleném modelu mohou být také drahé.

5. Rozhodli jste se, který vysavač si pořídíte? Nejprve si ho vyzkoušejte

Ať už se rozhodnete koupit jakýkoli typ vysavače, zajděte do obchodu a vyzkoušejte si ho. Vždy se vyplatí prohlédnout si vysavač v obchodě a zkontrolovat, zda se snadno používá, zda má správné nástavce a zda má funkce, které potřebujete. Možná zjistíte, že některé čističe jsou příliš těžké, příliš těžkopádné na přemisťování nebo prostě nemají správné doplňky pro vaši domácnost.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Vybíráme z tipů