Kreativní sady pro šikovné ručičky a přemýšlivé hlavičky

Kreativní sady pro šikovné ručičky a přemýšlivé hlavičky

Kreativní nebo výtvarné sady zaznamenávají stoupající oblibu. Jde o výrobky, které si lidé kupují čím dál víc, a proto se i jejich nabídka zkvalitňuje a rozšiřuje. Kreativní sady pro děti totiž umějí spoustu věcí.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Kreativní nebo výtvarné sady zaznamenávají stoupající oblibu. Jde o výrobky, které si lidé kupují čím dál víc, a proto se i jejich nabídka zkvalitňuje a rozšiřuje. Kreativní sady pro děti totiž umějí spoustu věcí. Po troše námahy, přemýšlení a po pár dobrých nápadech výtvarná sada umožní dětem rozvíjet jejich dovednosti a schopnosti a také nenápadně, ale o to trvaleji prohloubit jejich fantazii. Při vhodném vedení a vhodném výběru kreativní sady se dětem (ale nejenom dětem) otevřou zcela nové světy. Kreativní hračky existují jak v jednoduchých a levných provedeních, tak jde i o kreativní sady, kterými se děti zabaví na dlouhou dobu. K těm prvním patří třeba ultra zábavné slizy, náramkovače nebo navlékání korálků. Ty druhé mohou být například hudební nástroje nebo papírové modely letadel, lodí apod. Zkrátka a dobře – kreativní (výtvarné) sady jsou skvělým dárkem, kterým vyplníte dlouhá odpoledne a podvečery, a také jakousi výukovou platformou pro rozvíjení prostorové představivosti a motorické zručnosti.

Kreativní sady pro dívky

I když moderní doba velí nedělit hračky na ty pro holky a ty pro kluky, u kreativních hraček se přece jenom toto dělení částečně zachovalo. Kreativní sady pro dívky totiž zahrnují různá vyšívání, zažehlování nebo navlékání korálků na provázek, což by chlapce asi příliš nenadchlo. Velmi oblíbenou nápodobou aktivit maminek je pletení, přičemž kreativní sada obsahuje všechno potřebné. Kreativní sada v podobě palety šminek zase používá zdraví neškodné barvy a chemii, takže jde rozhodně o bezpečnější zábavu, než jakou by mohly poskytnout „dospělé“ šminky. Rozhodně tedy v tomto segmentu narazíte na tu kreativní hračku, která se vaší holčičce bude určitě líbit.

Kreativní sady pro chlapce

Chlapce, ale samozřejmě i dívky, protože dodnes nikdo nedokázal horší schopnost dívek k modelování, by mohly zajímat kreativní modelářské sady. Ty umožňují například složit model auta, stíhačky, lodi nebo vlaku. Kluky tak zabavíte způsobem, nad kterým by zaplesalo srdce každého rodiče. Dítě se samo pobaví a ještě zlepší svoje měkké dovednosti a schopnosti, o nichž jsme se zmiňovali na začátku. Láska k vědě se dá také budovat pomocí domácích laboratoří. Třeba bude jednou malý vědátor na svoji kreativní laboratorní sadu vzpomínat s leskem v oku. Další zajímavý tip na dárek pro kluky jsou hračky se základy robotiky. Osvojí si základy programování a technických příčin a následků. Tyto hračky se výborně hodí pro kluky 8–10 let.

Kreativní sady podporující umění

Každé dítě, jakožto tabula rasa, terra incognita, nepopsaný list, je díky této panenskosti umělcem. K dětem prostě inspirace přichází nefiltrovaně a neučesaně. Úkolem rodičů je tuto přenádhernou dovednost u dětí udržet i v dospělosti. Jednou z cest mohou být kreativní (či výtvarné) sady.

Nejjednodušším příkladem jsou třeba modelíny a plastelíny. U těch nejmenších capartů rozvíjejí jemnou motoriku prstíků. Vhodné pro děti od 2 let.

Kreativní hračky, které přispívají k zájmu o umění všeho druhu, mohou být také v podobě hudebních nástrojů. Nejenže podporují hudební sluch, ale také tříbí smysl pro rytmus, což se zdá být důležitější, než to vypadá. Podle nových psychologických studií je právě rytmus tou nanejvýš důležitou přísadou pro správný fyzický i psychický rozvoj dítěte. Už jenom proto, že první zásadní a dlouhodobý vjem je poslech tlukotu maminčina srdce, když je dítě ještě nenarozené.

Další položkou podporující tvůrčí činnost jsou samozřejmě výtvarné potřeby – od štětců až po kreslící tabulky. Například na druhém místě se v anketě o hračku roku 2021 umístily roztančené fixy, jejichž kouzlo spočívá v tom, že se kresby lehce smažou a děti tak mohou opakovaně vyplňovat sešity s úkoly.

Další kreativní hračky

Patří mezi ně například didaktické hračky, které jsou rodičům skvělými parťáky při rozvoji jejich dětí. Didaktické hračky učí děti poznávat okolní svět, rozvíjejí jejich myšlení, fantazii i emoce, díky nim děti poznávají tvary, čísla a barvy a didaktické hračky také ukazují význam předmětů, které je obklopují. Typicky jde o stavebnice a puzzle, ale v této kategorii rozhodně najdete i jiné. Didaktické hračky jsou dostupné pro všechny kategorie. Mezi naučné hračky také spadá kouzelné nebo hravé čtení, chcete-li. Často jsou určeny těm nejmenším, kteří kouzlo textu vstřebávají nejsnadněji, a tak mají skvělou příležitost připravit se na složitější potýkání se s texty. Tato situace přijde později se školní docházkou.

Kreativní hračky a věk dítěte

Věk dítěte je naprosto klíčovým parametrem. Můžete se totiž netrefit a hračka, která má potěšit, bude v lepším případě nepochopená (složitější hračka než se hodí k věku dítěte), v horším otravná (jednodušší hračka než jsou schopnosti dítěte).

Úplným capartům mezi 1–2 roky se budou líbit například jednoduché skládačky nebo interaktivní zvířátka. Děti od 2 let baví pracovat ručičkama, a tak se porohlídněte po nějaké modelíně, plastelíně nebo puzzle.Dětem od 3 let sedí společnost. Interaktivní nebo tvořivé hračky pro víc hráčů budou tím pravým.Deskové hry (deskovky) nebo dětské laboratoře baví děti starší 6 let. Při výběru vhodného dárku ještě starších dětí se orientujte podle jejich zájmů a zálib.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Vybíráme z tipů