Před 100 lety se narodil Zdeněk Petr, autor světoznámé Písně pro Kristinku

Před 100 lety se narodil Zdeněk Petr, autor světoznámé Písně pro Kristinku

U příležitosti tohoto výročí na Zdeňka Petra vzpomínají hudebníci, zpěváci, herci, a také kolegové z Českého rozhlasu, kde dlouhá léta působil.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Hudební skladatel, režisér a redaktor Zdeněk Petr se narodil 21.9. 2019 v Kopřivnici a zemřel 5.12.1994. K hudbě, se kterou prožil celý svůj život, ho vlastně přivedl jeho otec, jenž byl jedním ze zakladatelů Pěveckého sdružení v Kopřivnici a nadaným amatérským muzikantem. Na začátku 2. světové války se Zdeněk Petr dostal do Prahy, kde pracoval v nakladatelství R. A. Dvorského, a díky tomu se potkal s mnoha významnými osobnostmi tehdejší hudební scény. Byl to například Karel Vlach, Voskovec a Werich, textaři, jako například Vladimír Dvořák nebo Ivo Fišer. Po zániku nakladatelství pracoval dvanáct let jako redaktor v Československém rozhlase, pak odešel do Státního hudebního vydavatelství Supraphon. Po šesti letech se ale vrací zpátky do rozhlasu jako hudební režisér a zůstává tam už po celý svůj aktivní život. Odchází odsud až do důchodu v roce 1980.

Tento nesmírně nadaný hudebník složil během svého života hudbu k mnoha písním a muzikálům zejména. Mnohé z nich se zapsaly do naší hudební historie nesmazatelně. V roce 1947 přivezli V+W z Ameriky muzikál Divotvorný hrnec. Zdeněk Petr naposlouchal originální hudbu z desek, přepsal ji do not a upravil pro divadelní orchestr. Premiéra hry byla 6.3.1948 v Praze a během divadelní sezóny bylo odehráno 119 představení. Pro film Císařův pekař, pekařův císař napsal hudbu pro závěrečnou píseň Ten umí to a ten zas tohle. Je také autorem hudby rozhlasové komedie Sto dukátů za Juana, kde v roce 1954 poprvé zazněla Píseň pro Kristinku, kterou mu otextoval Vladimír Dvořák. Píseň pro Kristinku byla od té doby vydána a nazpívána v mnoha zemích a světových jazycích. Na přelomu let 1999 a 2000 se umístila na 7. místě v anketě Hit století a u příležitosti 100. výročí vzniku Československa v anketě Sto hitů republiky na 4.místě. Její obliba byla obrovská.

Písničky Zdeňka Petra zpívaly všechny tehdejší hvězdy populární hudby. Například Waldemar Matuška, Marta Kubišová, Václav Neckář. Písně jako Červená aerovka, Jak ten čas letí, Modravý den, Mezi nebem a zemí, Opuštěné nádraží a desítky a desítky dalších. Také Ladislav Pešek nazpíval jednu z jeho písní, která vznikla při Petrově spolupráci s Národním divadlem.

Svůj hudbou bohatý a zajímavý život popsal Zdeněk Petr ve své autobiografické knize Hudba přítelkyně, jejíž druhé a rozšířené vydání vydal letos k 100. výročí Radioservis, a.s. Je v ní i CD s písničkami, a je k dostání na internetu a v distribuční síti Radioservisu. Můžete se v ní setkat se spoustou hudebních osobností, jak o nich a o práci s nimi vypráví se skromností sobě vlastní Zdeněk Petr. Dozvíte se i to, jak mnohdy složitě díky tehdejšímu režimu přicházely na svět písně plné poezie a krásy.

Jeho rozsáhlé dílo můžete blíže poznat na výstavě Zdeněk Petr - Ten umí to a ten zas tohle. Od 2.11.2019 do 31.12.2019 bude tato výstava k vidění v Praze v podkroví Werichovy vily na Kampě.

30.10.2019 zazní koncert z nejznámějších písní Zdeňka Petra v Le Royal v Praze na Vinohradech.

Zdeněk Petr je nepochybně významnou osobností našich hudebních dějin. Neměli bychom připustit, aby byl osobností tak trochu na okraji. Jeho hudba je poetická a něžná. A také nadčasová. Měli bychom si ji připomínat i dnes. A to nejen při tak významném výročí jako je toto. Budou-li nás v životě provázet kouzelné tóny jeho skladeb, bude náš život bohatší.

 

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Vybíráme z tipů