článek

Jak si nejlépe „obléknout“ okna


..
(celý článek)

...
Sdílejte obsah s přáteliČím více a větších oken bytě máme, tím lépe. Teď samozřejmě nemluvíme zrovna o jarním úklidu. Kdo by o to stál, že? Mluvíme o světle. O denním, ale i nočním světle, které se do našeho bytu právě okny dostává. Světlo pro život potřebujeme a nejsme sami. Víme jak snadné a příjemné je pěstovat v bytě květiny, směřují-li naše okna na tu správnou světovou stranu, a jak je zbytečné snažit se mít byt plný květin tam, kam se příliš světla nikdy nedostane.

Když už ta okna máme, potřebujeme je „obléknout“. Vybrat správné doplňky, buď takové, které by nám příliš nestínily, nebo naopak takové, kterými bychom mohli okna částečně nebo i úplně zatemnit a dopřát si příjemný polostín nebo naprostou tmu pro nerušený spánek. Možná to vypadá složitě, ale možností, jak toho dosáhnout, je spousta.

Jednou z už tradičních variant jsou záclony. Ty používaly i naše babičky a prababičky a mnozí z nás jim dávají přednost dodnes. Výběr jak barev, tak i materiálů je dnes tak obrovský, že si určitě každý vybere. Podle potřeby můžeme vybrat záclony velmi propustné, co se týká světla, nebo zase naopak takové, které nám okno příjemně zastíní. Můžeme si vybrat záclonu v metráži a nechat si ji ušít přímo na míru našeho okna, ale koupíme i záclony hotové, ušité podle rozměrů klasických běžných oken. Stačí je jen pověsit. Kromě praktičnosti mají i jiné výhody, třeba tu, že nám jejich design báječně doplňuje interiér a pokoj krásně zútulní.

Jako doplněk k záclonám si často pořizujeme závěsy. Dají se různě aranžovat, a pokud jsou ze správného materiálu, v noci k nám jimi nepronikne ani trochu z osvětlení pouličních lamp, které by nás mohlo rušit. Záclony a závěsy můžeme navíc velmi snadno sladit s dalšími textilními prvky v bytě, jako jsou třeba polštářky na pohovce, přehozy a podobně. Textil v bytě působí teple a útulně. Nevýhodou záclon a závěsů je možná to, že jsou to takové lapače prachu. Měli bychom je častěji prát nebo nechat čistit.

Další, také už dávno známou možností, jsou rolety. I ty dnes pořídíme přesně na míru našich oken. Jsou snadno ovladatelné a můžeme mít textilní, plastové, bambusové atd. Kromě toho si je můžeme opatřit téměř v jakékoliv barvě, a tím se mohou stát součástí každé místnosti naprosto ideálně.

Snad nejčastěji se dnes používají okenní žaluzie. Je to nejspíš proto, že je nepřeberné množství druhů, od těch naprosto minimalistických a jednoduchých, až po luxusní a nepřehlédnutelné. Podle vzhledu a ovládání máme žaluzie vertikální či horizontální. Co se týká materiálů, praktické na údržbu jsou zejména ty plastové. Ale můžeme mít i žaluzie dřevěné či textilní. Podle použití a potřeby máme na výběr mezi žaluziemi zastiňovacími, zatemňovacími, vnitřními či venkovními. A podle našich oken si samozřejmě můžeme pořídit i žaluzie meziokenní.

Možná by se mohlo zdát, že interiér se žaluziemi působí poněkud chladně, ale teto dojem snadno rozbijeme jinými textiliemi, třeba polštářky, plédy, přehozy nebo tapisériemi.

Takže pokud si zařizujete nový byt, nebo jen chcete změnu, dúkladně se zamyslete nad „oblečením“ vašich oken. Je tu ta praktická stránka - propustnost světla nebo naopak ochrana před světlem. A nesmíte zapomínat, že záclony, závěsy, žaluzie nebo rolety nejen dotváří esteticky váš interiér, ale také vám zajišťují soukromí, kdykoliv ho ptřebujete. V obchodních sítích je obrovský výběr, takže rozhodování asi nebude snadné, ale určitě si vyberete pro sebe to pravé.

 


  • Autor: Hana Rohlenová
  • Publikováno:

Kategorie: Nábytek

Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

Váš komentář: