Sekám, sekáš, sekáme aneb jak vybrat zahradní sekačku na trávu

Sekám, sekáš, sekáme aneb jak vybrat zahradní sekačku na trávu

Můj dům, můj hrad. Má zahrada, moje chlouba. Pokud i vy vnímáte tato pořekadla jako svá vlas

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Můj dům, můj hrad. Má zahrada, moje chlouba. Pokud i vy vnímáte tato pořekadla jako svá vlastní a svou zelenou zahrádku si hýčkáte k příjemnému posezení, sportování, lenošení nebo jen tak k pokoukání, sami nejlépe víte, že právě teď na ní tráva roste jako zdivočelá. Bez zahradní sekačky se neobejdete na pár stovkách metrů čtverečních - natož pak na rozlehlých tisícovkách. S výběrem kvalitní a spolehlivé zahradní sekačky vám dnes poradíme.

Jak velkou máte zahradu?

Klíčovým faktorem pro výběr vhodné sekačky na trávu je velikost plochy, kterou musíte obhospodařovat - tedy v tomto případě zbavovat přerostlé trávy. S touto otázkou totiž přímo souvisí typ motoru a velikost záběru samotné sekačky na trávu. Zatímco u menší plochy oceníte svižnější a také lehčí sekačku s menším záběrem, u větší zahrady byste se s menším záběrem více nachodili. Je tak lepší sáhnout po sekačce se záběrem přes 50 cm.

Jak je zahrada členitá či kopcovitá?

Při výběru travní sekačky je důležitá členitost zahrady a případná svažitost. Na zahrádce plné záhonků a ovocných stromků si sečení moc neulehčíte s těžkou, neobratnou sekačkou s velkým záběrem. V takovém případě totiž oceníte sekačku se záběrem menším, která je lehčí a lépe se s ní manipuluje. Pokud máte naopak zahradu bez porostu - rovnou jako fotbalové hřiště - rozumět si budete s travní sekačkou s větším záběrem. Díky ní budete mít posečeno do chviličky. Na svažitější zahradě rozhodně oceníte spíše sekačku s pojezdem, který vám výrazně ulehčí její tlačení a sníží vaši námahu.

Sekačku s pojezdem či bez?

Pojezd u zahradní sekačky je skvělým řešením. Hodit se vám bude v případě, že je vaše postava drobnější a fyzickými silami zrovna nevynikáte. Skvěle se tak hodí pro seniory či drobnější příslušnice něžnějšího pohlaví. Pojezd totiž dokáže fantasticky ulehčit vaši práci a námahu při tlačení sekačky před sebou. Je ideální volbou především u rozlehlejších zahrad bez členitostí. Pokud je vaše zahrada spíše jako ovocný sad - pojezd vám sečení zrovna neulehčí. Sekačky s ním vybavené jsou totiž těžší. Při kličkování mezi záhony či porostem si právě pojezdu moc neužijete. Velkou výhodou pak je to, že pojezdem jsou vybaveny jak sekačky na elektřinu, tak i ty benzínové.

Je lepší sekačka na benzín či elektřinu?

Obě mají své výhody i nevýhody a tak je na vás, které přednosti jsou pro vás výhodnější. Elektrická sekačka je rozhodně lehčí, obratnější a také méně hlučná. Využijete ji ideálně na menších plochách a také méně členitém terénu. Tam vás nebude omezovat ani limitovat přívodní kabel, který musíte všude tahat za sebou. A navíc – elektrickou sekačku si můžete pořídit pouze v případě, že na své zahrádce disponujete přívodem elektřiny. Naopak benzínová sekačka na trávu je svoboda sama. Tedy - když nezapomenete koupit benzín. Benzínová sekačka si to dokáže svištět na velkých plochách. Díky pojezdu zvládne kopec i členitost terénu, objíždění stromků, bazénu i pískoviště. Je však také o něco těžší a hlučnější.

A co kombinace funkcí?

Benzínové i elektrické sekačky mívají spoustu funkcí. Mezi základní, které byste si rozhodně neměli nechat rozmluvit, bezesporu patří sběr do koše. Vůbec na škodu není boční výhoz. Ten oceníte, když vám tráva přeroste přes hlavu. Velmi oblíbenou funkcí je i mulčování, které se postará doslova o „rozemletí“ trávy na miniaturní kousky. Díky tomu nemusíte trávu sbírat do koše, ale necháte ji volně ležet na trávníku. Ten takto elegantně přírodně pohnojíte a vylepšíte jeho kvalitu. Sobě pak ulehčíte práci a nemusíte stále chodit s plným košem na kompost. Ideální je mulčování střídat se sekáním - v letních suchých měsících jej však svému trávníku můžete dopřát mnohem častěji.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Zboží, které by vás mohlo zajímat

Vybíráme z tipů