Elektrický gril - alternativa pro vaše letní grilování

Elektrický gril - alternativa pro vaše letní grilování

Elektrické grily vynikají především svou nenáročností. Jaké další výhody mají a jak si v široké nabídce vybrat ten správný?

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Co je elektrický gril a jak funguje

Elektrický gril pro svůj provoz potřebuje elektřinu. Žár je produkován topnou spirálou, která je umístěna pod roštem, na nějž se dávají potraviny. Stačí tak gril pouze zapojit do sítě. Zařízení se dělí na tři základní skupiny:

 • klasické grily
 • kontaktní grily
 • raclette grily

Obecně se pak každý gril skládá z:

 • grilovacího roštu
 • horního víka
 • spodní vany
 • zdroje tepla
 • regulace výkonu

Největší výběr elektrických grilů

Šťáva a tuk kapající z masa stékají do připravené misky. Díky tomu je grilování jednak zdravější, protože nedochází k přepalování a produkci karcinogenů, a jednak nám nehrozí vznícení. K hoření nemůže docházet ani při přiklopení víka, neboť kyslíku zbývá velmi málo. Charakteristická vůně grilování pak pochází ze šťávy odpařované z topné spirály.

Jak si vybrat elektrický gril

Zahradní versus stolní gril

V první řadě je nutné uvažovat, zda plánujeme grilovat venku nebo si vystačíme s přístrojem určeným hlavně pro použití doma. Venkovní grily tak mají většinou zabudovaný praktický stojan a prostor určený k odkládání grilovacího náčiní. A samozřejmě jsou i větší, velikostí se zahradní elektrické grily těm klasickým na uhlí plně vyrovnají.

Vždy ale samozřejmě musíme myslet na to, že gril pro svůj provoz potřebuje elektřinu. Nemůžeme jej proto použít tam, kde nemáme přístup k zásuvce.

Největší výběr elektrických grilů

Typ grilu

Rozdíl mezi běžným a kontaktním grilem tkví v tom, že klasický gril je vybaven roštem, mřížkou nebo deskou a suroviny se na něm musejí obracet. Naproti tomu kontaktní gril dovoluje opékat například maso z obou stran najednou. Díky své variabilitě jsou tato zařízení vhodná také třeba na zapékání toastů.

Zvláštním typem elektrického grilu je raclette. Ten nabízí horní desku určenou pro grilování masa a spodní pánvičku na rozpuštění sýru. Tím pak můžete polévat maso. Jedná se o specifickou lokální pochoutku hlavně ve Francii a Švýcarsku, jedná se o obdobu fondue.

Velikost roštu a materiál

Velikost roštu a grilovací plochy se odvíjí od předpokládaného počtu strávníků. Pro přibližně čtyři lidi vám bude stačit plocha o velikosti 1 500 cm². Větší počet hostů se vám bude lépe obsluhovat s alespoň 3 500 cm². Díky tomu už připravíte dostatečné množství masa najednou.

Materiály grilovacích desek se nejčastěji používají čtyři, a to:

 • litinová deska – dokonale univerzální, drží teplo a rychle se nahřeje
 • přírodní kámen – také dobře drží teplo, nahřívá se déle
 • keramická deska – nepřilnavý povrch, obejdeme se bez tuku
 • terakotová deska – vysoce odolný povrch

Největší výběr elektrických grilů

Výkon grilu

Grily o výkonu do 5 kW vám vystačí pro běžné rodinné grilování. Výkonné grily nad 10 kW spolehlivě nasytí i velkou společnost.

Výhody a nevýhody elektrického grilu

Výhodou elektrického grilu je hlavně jeho praktičnost a skladnost. Můžete díky němu grilovat v libovolném ročním období. Malé a skladné zařízení lze použít dokonce i doma. Díky tomu, že funguje výhradně na elektřinu neprodukuje nežádoucí dým a zápach, což jej přímo předurčuje také pro použití v uzavřených prostorách.

Obsluha grilu je velmi jednoduchá, snadno na něm nastavíte požadovanou teplotu s pomocí jednoho knoflíku. Maso či zeleninu díky této regulaci také udržíte v případě potřeby teplé.

Váš gril by také měl být vybaven v ideálním případě ještě indikátorem nahřátí. Ten má většinou podobu jednoduché diody, která upozorní, že gril je připraven na správnou teplotu, takže můžete začít chystat jídlo.

Přestože negrilujeme na dřevě a maso nevoní, charakteristické aroma lze do jisté míry nasimulovat pokročilou funkcí některých grilů, která se nazývá aromatizace dřevem. Typickou vůni lze do masa dostat za pomocí kapslí s dřevěnými kousky.

Největší výběr elektrických grilů

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Zboží, které by vás mohlo zajímat

Vybíráme z tipů