Inspirace na nadcházející Vánoce: Vybíráme herní konzoli

Inspirace na nadcházející Vánoce: Vybíráme herní konzoli

Vánoce se blíží a pro mnoho malých i odrostlejších bude tím největším překvapením pod stromečkem herní konzole. Kterou byste si měli pořídit a proč?

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Kterou z konzolí na trhu si vybrat 

V současné době trh nabízí hned několik variant. Vybrat si můžete mezi herními konzolemi XBox, PlayStation a Nintendo. Aktuálně se na trhu můžete setkat s verzí PlayStation 5, Xbox Series X a Nintendo Switch.

Právě druhá jmenovaná není tradiční herní konzolí a ani vysloveně nevsází na nejmodernější technologie. Vybrat si však vzhledem k omezenému rozpočtu většiny nakupujících zpravidla bude nutné. Jen málokdo bude moci nakoupit všechny.

Pakliže zatím patříte mezi nováčky herního světa, možná budete překvapeni množstvím kritérií, která je nutno zvážit. Proti sobě stojí atraktivita exkluzivních her PS5 oproti ekosystému Xboxu Series X a přenositelnosti Nintenda Switch. Právě Nintendo je navíc primárně určeno pro rodinné hraní a v současné generaci je vybaveno i kvalitnějším OLED displejem. 

Proč si (ne)pořídit Xbox

 Xbox Series X z dílny Microsoftu je jednoznačně nejvýkonnější konzolí na trhu. Nabízí výkonný procesor i větší interní úložiště při porovnání s PS5 i konkurenčním modelem Nintendo Switch. Stejně tak je tento model součástí širšího ekosystému Xbox, který obsahuje velice užitečnou funkci uložení pozice s možností pokračovat na libovolném zařízení.

Právě vzhledem k výkonností lze Xbox považovat za nejlepší pro hraní populárních multiplatformních sérií, jako jsou Call of Duty a Assassin's Creed. Série exkluzivně navržení pro Microsoft, jako jsou Halo, Gears a Forza, se již delší dobu rovněž řadí k oblíbeným multiplayerovým hrám. A díky tomu, že Microsoft navíc odkoupil studia jako Bethesda a Obsidian, si na své přijdou i fanoušci her v singleplayeru.

Řada Xbox X navíc přináší nejrozsáhlejší zpětnou kompatibilitu ze všech tří konzolí. Tím pádem si hráči mohou vyzkoušet téměř všechny tituly pro Xbox One i mnoho her pro Xbox 360 a původní Xbox.

Asi největší výhodou při zakoupení konzole Xbox Series X však je možnost plně využívat službu Xbox Game Pass. Toto předplatné vám dovolí stáhnout si více než 300 her na Xbox nebo PC nebo je streamovat do chytrého telefonu se systémem Android nebo iOS.K jeho využití sice samozřejmě Xbox Series X přímo nepotřebujete, hraní her v rozlišení 4K a 60 snímcích za sekundu ale mluví samo za sebe.

I Xbox ale má své drobné nevýhody. Teoreticky si tak dopřejete skvělý zážitek i bez přímého vlastnictví konzole. Paradoxně vám v tomto směru dobrou službu může udělat i výýkonné herní PC. K dalším nevýhodám je nutno spravedlivě doplnit i to, Xbox Series X nemá porty USB-C. To ale vyloženě fatální problém není.

Dostupnost her může pro někoho rovněž slabinou. Ačkoli Microsoft momentálně vlastní řadu vynikajících frančíz, žádná z nich se zatím neobjevila exkluzivně na Xboxu Series X. Ač výběr dostupných titulů není nijak špatný, monumetální RPG hry jako Starfield a Avowed zatím jsou příslovečnou hudbou budoucnosti. 

Komu se vyplatí Nintendo Switch

 Nintendo Switch se od své konkurence liší už na první pohled. Jedná se o kapesní zařízení. Používat ho tak lze s původní malou obrazovkou nebo tradičněji po připojení k TV s klasickým ovladačem.

Aktuální verze Nintenda nabídne 7palcový OLED displej, nastavitelný držák, dokovací stanici s kabelovým LAN portem, 64GB úložiště a vylepšený zvuk.

Z pohledu hráče jde o vhodnou volbu zejména pro děti, neboť nabídne oblíbené série jako Super Mario, Pokémon a The Legend of Zelda. Ovšem ani pro dospělé hráče není Nintendo úplně špatnou volbou, neboť nabízí přehlídku kreativních nezávislých her a také tituly třetích stran od legendárního Doomu po současného Zaklínače.

Revoluční myšlenkou je u Nintendo Switch především právě jeho přenositelnost a zároveň maximální jednoduchost použití. Vše přitom funguje tak, jak Nintendo avizuje: Stačí konzoli zapojit nebo jednoduše vzít, zastrčit do kapsy a odejít kamkoli.

Tato verze je ovšem ze tří hlavních konzolí na trhu nejstarší. Což znamená, že je také nejméně výkonná. Už z podstaty je Nintendo Switch navíc navrženo jako méně výkonné zařízení.

Na rozdíl od slibovaných 4k/60 fps u PS5 a Xboxu Series X nabízí Switch v kapesním režimu rozlišení 720p a po připojení k televizoru se dostane na 1080p. Většina her běží při 30 fps. Zejména pokud máte UHD televizor, rozhodně to pocítíte.

Problém tkví i v tom, že navzdory vylepšenému OLED displeji už v současných podmínkách Nintendo Switch jednoduše lehce ztrácí dech. Nástupce se 4K rozlišením má zpoždění.

Což prakticky znamená, že pokud si Switch nyní zakoupíte, možná se bude už příští rok nutno uchýlit k výměně. A pokud by nedošlo k tomuto scénáři, pravděpodobně do budoucna minimálně přijdete o některé skvělé tituly třetích stran, protože hry se přizpůsobují náročnějšímu hardwaru. 

Kdo by si měl pořídit PlayStation

 Fanoušci PlayStationu se dočkali už páté verze. Zahrát si na něm můžete řadu exkluzivních titulů od Sony, jako je Horizon Forbidden West a Deathloop. Nicméně díky vynikající zpětné kompatibilitě je také současná verze i skvělým řešením z hlediska hraní her pro PS4.

PS5 není tak výkonný jako jeho konkurent Xbox Series X, v praxi s ním však rovnat zvládne. Kromě toho jeho 825 GB SSD patří k nejrychlejším na trhu.

Hráči navíc získávají přístup k exkluzivním sériím Sony. Společnost vlastní práva na vydávání her ze sérií Ratchet & Clank, God of War, Horizon, The Last of Us, Spider-Man, Demon's Souls, Gran Turismo a mnohé další.

Za zmínku rovněž v tomto případě stojí ovladač, který nabízí exluzivní hmatovou odezvu, dynamické adaptivní spouště a vestavěný mikrofon.Počítat ale musíte s tím, že je PS5 v určitých ohledech poněkud staromódně pojatou herní konzolí. Switch si můžete vzít s sebou, hru pro Xbox dokážete streamovat téměř kdekoli. Hra pro tuto konzoli je víceméně pevně spjata s televizí nebo obrazovkou počítače či chytrého telefonu v místní síti. A i v tomto případě je navíc poněkud diskutabilní bezdrátový ovladač DualSense, u kterého se projevily problémy s diftováním analogových páček.

PlayStation má i omezený počet streamovacích aplikací a ani jedna z jejích předplacených služeb nepůsobí tak soudržně jako Xbox Game Pass. Nelze také tak úplně přejít fakt, že PS5 je jednoduše poměrně velký a neskladný.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Vybíráme z tipů