Posilovna pro váš mozek: Proč luštit online křížovky a online sudoku?

Posilovna pro váš mozek: Proč luštit online křížovky a online sudoku?

Křížovky patří k populárním volnočasovým aktivitám všech generací. Jak vlastně vznikly a jak se vyvíjely? Víte, kde se vzalo populární sudoku? A že lze hrát online sudoku a online křížovky, a to zdarma? U křížovek máte dokonce nápovědu...

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Proč dát šanci křížovkám 

Vybavujete si při slově křížovka maximálně svého dědečka, kterak v brýlích s propisovací tužkou v ruce tráví čas v křesle a je soustředěně zahloubán do dnešních novin?Křížovka určitě není doménou jen starších generací, byť právě seniorům významně pomáhá zůstat dlouho vitální. Šanci by jí jednoznačně měli dát i ti narození poněkud později.Křížovky totiž procvičují mozek a pomáhají posílit paměť nám všem. Zároveň se při jejich luštění dozvíte mnoho nových poznatků. Vědci potvrzují, že pravidelné luštění vás ochrání před předčasným nástupem demence nebo Alzheimerovy choroby.Věnovat by se jim tak pravidelně měli jednak dospělí, ale výbornou zábavu si s nimi užijí i děti. Vylepšit lze také základní princip křížovek o soutěžní aspekt, kdy můžete i s dětmi hrát o to, komu se pořadí tajenku vyřešit jako prvnímu. 

Jak vznikly křížovky 

Křížovka je podle oficiální definice kombinační úloha, která je založena založená na úplném nebo částečném křižování výrazů vpisovaných po znacích do obrazce a obsahující tajenku, jak uvádí Český svaz hádankářů a křížovkářů.Princip křížovek je podle některých zdrojů znám už od starověku. Zmapovaná historie nám známých křížovek je však o něco mladší. A mohli bychom s nadsázkou říct, že je tak trochu křížovkou.Za vynálezce této zábavy je totiž nejčastěji oficiálně považován Angloameričan Arthur Wynne. Jeho křížovka byla zveřejněna 21. prosince 1913 v New York World a Wynne ji jednoduše nazval „americká křížovka“. Stvrzeno je to rovněž zápisem v Guinnessově knize rekordů.Celá historie je však složitější. Prvním tvůrcem křížovek totiž podle některých zdrojů byl Angličan Victor Orville z Oxfordu. Ten si ji vymyslel, když trávil čas ve vězení a už se tu značně nudil, neboť všechny knihy z místní knihovny měl dávno přečtené. Nepopiratelně se i Wynnne Orvillem inspiroval, někdy se dokonce přímo říká, že jeho křížovku převzal.Nicméně další zdroje uvádějí, že první křížovkou je ta, kterou vymyslela jistá Marie Antošová z pražských Modřan. A to již v roce 1899. Svou křížovku nazvala Čapka z písmen Její počin byl otištěn ve Sborníku hádanek Zlaté Prahy.Byť křížovka postrádala dnes typickou mřížku, jednalo se i podle soudobých měřítek již o skutečnou křížovku, neboť hříčka obsahovala slova křižující se ve dvou směrech a řešila se podle legendy. Základnímu principu křížovky tedy toto pojetí odpovídá.V dalších pramenech se rovněž dočtete, že křížovky jsou mnohem starší. Bavil se jimi údajně už Tomáš Štítný ze Štítného, český šlechtic a jedna z předních osobností rané reformace. 

Křížovky v Česku 

Jak vidno, právo na prvenství si ohledně křížovek osobuje hned několik zemí. Není divu, jde o záslužný počin, tato volnočasová aktivita se stala mezi lidmi nesmírně populární, a to i u nás.Do módy se luštění dostalo od 20. let minulého století a hlavní boom si křížovky prožily před rokem 1989. Ani s nástupem řady jiných atraktivních možností zábavy v 90. letech však luštění zcela neupadlo. V tuzemsku je křížovkářské hnutí značně rozvinuté. Ještě v roce 2008 u nás vycházelo na 300 časopisů s křížovkářskou tématikou. V současné době stále Češi patří v této sféře na špičku.Aktuálně tuzemské křížovkáře a hádankáře sdružuje již vzpomenutý Český svaz hádankářů a křížovkářů. Svaz především dokázal klasifikovat, ale i kodifikovat jak stávající, tak i nové druhy hádanek, křížovek a logických úloh. Pro jejich tvorbu, řešení i hodnocení vytvořil i příslušná pravidla. 

Moderní křížovky také online 

Nutně však i do křížovkářského světa vstoupily moderní technologie. Online křížovka se tímto způsobem dá jednak navrhnout. Někteří pravověrní křížovkáři nicméně počítačové generování odmítají a raději ji vytvářejí klasickou cestou.Zkušenému tvůrci to mimochodem zabere přibližně tři hodiny. Když ale nemá úplně ideální den, může se online křížovka „rodit“ i tři dny.I samotné vytváření křížovek patří k činnostem, které vám pomohou mimořádně procvičit mozkové závity. Český svaz hádankářů a křížovkářů na svých webových stránkách má dokonce k dispozici i četné návody, jak online křížovky vytvářet, aby se do toho mohl pustit skutečně kažfý. Začátečníkům tak například radí volit tzv. neúplné křižování.Jestliže si na výrobu vlastní online křížovky netroufáte, můžete zůstat alespoň u jejího luštění. Pokud si už nekupujete papírové noviny a časopisy, nemusíte zoufat, že si nezaluštíte.Momentálně už existují také křížovky online, které svým principem věrně napodobují své klasické předchůdkyně na papíře.A pokud máte chytrý telefon a současně chcete luštit i tam, kde není možnost být připojen na internet, můžete si stáhnout zdarma některou z poměrně bohaté nabídky křížovkářských aplikací. Výhodou je rozšíření i mimo češtinu, takže si zároveň procvičíte znalost cizích jazyků. Online křížovky zdarma a nápověda k tomu je neodolatelná kombinace. 

Co je to sudoku 

Nic vám neříká klasické hledání tajenky a máte raději čísla? Vyzkoušejte populární logickou hru s číslicemi – sudoku.Méně často se tato hra také nazývá českým termínem „magický čtverec“. Pochází z roku 1979 a jejím autorem je Howard Garns. Japonsky vyznívající název jí skutečně dala Země vycházejícího slunce, neboť právě zde se sudoku dočkalo nebývalé popularity.A to jednoduše proto, že v japonštině jsou klasické křížovky prakticky nerealizovatelné. Sudoku je navíc univerzální, čísla jsou srozumitelná každému luštiteli bez ohledu na to, jakou hovoří řečí.Základem sudoku je mřížka, kterou tvoří 9 x 9 polí. V nich již jsou některá čísla doplněna. Je tak nutné správně dopsat čísla 1 až 9. Přičemž se žádná číslice nesmí opakovat ve sloupci, v řádku ani v žádném z devíti čtverců o hraně 3 čtverečky.Do světa se sudoku rozšířilo v roce 2004. Na konci tohoto roku začalo vycházet v britském deníku The Times a během následujícího roku svět zachvátila pravá „sudokumánie“. 

Sudoku v Česku 

Sudoku je nesmírně populární i v tuzemsku. Už od roku 2006 se u nás pořádá každoroční Mistrovství České republiky v sudoku.České mistrovství představuje také zásadní součástí kvalifikace na Mistrovství světa v sudoku, kde si tradičně čeští reprezentanti vedou velmi dobře. Ostatně v letech 2008 a 2017 hostila tuto událost také Praha.Historicky nejúspěšnějším Čechem je Jakub Ondroušek, který doma má celkem 6 individuálních medailí z mistrovství světa. Český tým zářil v roce 2008 na mistrovství v Indii a v roce 2016 na Slovensku. V obou případech „brali“ naši reprezentanti zlatou medaili.Stále co dohánět však mají čeští milovníci sudoku na vůbec nejúspěšnějšího řešitele, kterým je Japonec Kota Morinishi. Ten na mistrovství světa exceloval celkem čtyřikrát. 

Sudoku také online 

Ať už máte skutečně vysokou „spotřebu“ sudoku a nechcete generovat stohy popsaných papírů, případně vám vyhovuje jednoduše mít zábavu vždy po ruce, můžete vyzkoušet i sudoku v online podobě.Sudoku online funguje na stejném principu jako to klasické, to znamená, že budete do mřížky doplňovat čísla. Navolit si však můžete sami předem obtížnost, od lehčích variant pro začátečníky až po pravé sudoku pro experty.Chcete hrát také na telefonu? Stáhněte si mobilní aplikaci, se kterou budete mít oblíbené sudoku vždy po ruce online. A to pochopitelně úplně zdarma.A pozor, pokud by vás lákalo si dokonce vyrobit vlastní verzi, Český svaz hádankářů a křížovkářů má dobré rady, jak na to, také pro vás. Speciální počítačové programy byly součástí boomu online sudoku už v roce 2005, je tedy pochopitelné, že se dnes používají. Nicméně stále se najde mnoho těch, kteří se na moderní vymoženosti nespoléhají a vytvářejí oblíbenou hru opět ručně.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Vybíráme z tipů