Jak vybrat správný opalovací krém?

Jak vybrat správný opalovací krém?

Slunné letní dny pomalu přicházejí a s nimi se zvyšuje i riziko, že se od sluníčka spálíme. Letní pohodu u moře, bazénu nebo na zahradě může následovat loupající se kůže a bolavé puchýře, což není nic příjemného. Správnou a dostatečnou ochranu před sluníčkem není tedy radno podceňovat.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

DŮLEŽITÉ JE ZNÁT SVŮJ FOTOTYP

Fototyp vyjadřuje, jak naše pokožka reaguje na sluneční záření. Někdo se spálí během deseti minut a místo chtěného opálení je rudý jako rak, jiný vydrží bez spálení na sluníčku několik hodin a přirozeně se opálí. Právě tohle určuje v prvé řadě fototyp pokožky, které rozlišujeme čtyři:

Fototyp I – Lidé s tímto fototypem mají velmi světlou pleť často pokrytou pihami a rusé vlasy. Při pobytu na slunci se jejich pokožka pravidelně spálí.

Fototyp II – Jedná se o osoby s bledou pletí a pihami. Vlasy mají velmi světlé, při pobytu na slunci se opálí do červena a velmi často se také spálí. V ČR je tento fototyp nejčastější.

Fototyp III – Třetí fototyp se vyznačuje světle hnědou pletí a hnědými vlasy. Takový člověk se dobře se opaluje a málokdy se na slunci spálí.

Fototyp IV – Pro tento fototyp je význačná tmavá pleť a tmavě hnědé až černé vlasy. Pokožka těchto lidí se téměř nikdy nespálí, opalují se velmi dobře.

CO JE TO SPF A JAK S NÍM PRACOVAT

SPF, zkratka anglických slov Sun Protection Factor, je číslo, které v opalovací kosmetice udává stupeň ochrany před ultra fialovým zářením. Při výběru opalovacího krému SPF napovídá, jak dobře nás tento přípravek ochrání. Čím je jeho číslo vyšší, tím více záření blokují.SPF lze zjednodušeně vysvětlit i jako dobu, po kterou může člověk zůstat na slunci, než se jeho pokožka spálí. Například bez použití opalovacího krému by se daný člověk na slunci spálil za 10 minut. SPF 20 by tuto dobu prodloužilo dvacetkrát a umožnilo by tomuto člověku zůstat na slunci 200 minut. Je to však jen velmi hrubý odhad a záleží také na fototypu pokožky, intenzitě slunečního záření i množství opalovacího krému. 

V našich obchodech jsou k dostání opalovací přípravky nejčastěji s faktorem SPF na škále 10 až 50:

- SPF 10 blokuje 90 %, což znamená, že se k pokožce dostane 10 % zářeníSPF 15 blokuje 93 %- SPF 20 blokuje 95 %- SPF 30 blokuje 97 %- SPF 50 blokuje 98 % 

FOTOTYPY A JEJICH DOPORUČENÉ SPF

Fototyp I: Vlastní ochrana pokožky bez ochranných přípravků vydrží pouze 5 až 10 minut. K ochraně pokožky před sluncem jsou pro tento fototyp vhodné přípravky s SPF 25 až 50, u moře je ale nutné zvolit 50, popřípadě i vyšší.

Fototyp II: Na slunci se pokožka bez spálení dokáže chránit 10 až 20 minut, vhodné jsou stejně jako u předchozího fototypu přípravky s SPF 20 až 50.

Fototyp III:  Proti slunci se pokožka sama chrání 20 až 30 minut, proto na ochranu  stačí používat krémy s SPF 15 až 20. K moři je vhodné přibalit si i přípravek s faktorem 30.

Fototyp IV: U tohoto fototypu se pokožka sama proti spálení chrání 30 až 45 minut, přesto je ale třeba se před zářením chránit. Je dostačující používat přípravky s SPF 10 až 20.

JAKOU KONZISTENCI OPALOVACÍHO PŘÍPRAVKU ZVOLIT

Opalovací krém, olej, mléko, nebo snad sprej? Kdo se v tom má vyznat. Rozdíl mezi všemi těmito druhy opalovacích přípravků je hlavně v jejich roztíratelnosti, jinak mezi ni i žádné zásadnější rozdíly nejsou.

Opalovací krémy: Jsou ze všech prostředků nejprodávanější a oproti ostatním mají hutnější strukturu. Proto také nejlépe drží na pokožce, ale pořádně jej rozetřít zabere nejvíce času.

Opalovací spreje: Spreje jsou také velmi oblíbenými prostředky, a to zejména proto, že podstatně urychlují celou natírací proceduru.

Opalovací mléka: Mléko je díky své struktuře také roztíratelné lépe než krém a ze všech dostupných prostředků se nejlépe vstřebává.

Opalovací oleje: Olej pokožce kromě ochrany poskytuje také hydrataci, a tak i zlepšují její vzhled.

JAK OPALOVACÍ PŘÍPRAVKY SPRÁVNĚ POUŽÍVAT

Když se před sluncem chceme opravdu účinně chránit, je třeba umět s produkty správně pracovat, abychom jejich potenciál využili na maximum.

Vhodné je opalovací přípravek nanést zhruba 10 až 15 minut před opalováním

Je třeba přípravek nanést v dostatečně silné vrstvě.

Při delším pobytu na slunci je třeba přípravek znovu nanést přibližně každé 2 hodiny.

Při koupaní bychom měli používat voděodolné opalovací prostředky.

Po opalování je vhodné se osprchovat a použít vhodnou péči po opalování.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Zboží, které by vás mohlo zajímat

Vybíráme z tipů