Zvlhčovač a čistička vzduchu - průvodce jejich výběrem

Zvlhčovač a čistička vzduchu - průvodce jejich výběrem

Pro dobré zdraví každého člověka může přispět také čistý vzduch. Kvalita vzduchu zlepšuje kvalitu života nás i našich dětí. Moderní zvlhčovače mohou likvidovat díky filtrům nebo převaření bakterie a viry. Diskové zvlhčovače s funkcí čištění navíc pomáhají zbavovat vzduch prašnosti.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Pro dobré zdraví každého člověka může přispět také čistý vzduch. Kvalita vzduchu zlepšuje kvalitu života nás i našich dětí. Moderní zvlhčovače mohou likvidovat díky filtrům nebo převaření bakterie a viry. Diskové zvlhčovače s funkcí čištění navíc pomáhají zbavovat vzduch prašnosti.

Ultrazvukové zvlhčovače

Jedná se o nejrozšířenější technologii zvlhčování, jelikož tyto zvlhčovače jsou energeticky nenáročné a efektivní ve všech podmínkách, však mohou nastat problémy s kvalitou produkované mlžiny, jelikož filtrace vody při použití rozprachu částic není nikdy stoprocentní.

Vlhkost zde vzniká rozechvěním ultrazvukové membrány a rozprachem kapek vody o velikosti 1-5 µm, které jsou v zásadě vodní párou. Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu jsou relativně nenáročné na údržbu. Pro dostatečnou životnost přístrojů je ovšem nezbytné chránit je před vodním kamenem speciálními filtry.

Kromě demineralizační ochrany obsahují některé vodní filtry nanočástice stříbra, které pomáhají filtrovat stojatou vodu od bakterií. Jednoznačnou ochranu proti bakteriím, ale představuje funkce předehřevu na 80 °C nebo speciální antibakteriální filtry.

K přístrojům Boneco je dodávána ionizační stříbrná tyčinka. V případě přístrojů Stylies plní obdobnou funkci speciální stříbrná kostka. U většiny modelů od uvedených značek jsou tyto nadstandardní antibakteriální filtry hubící až 650 druhů bakterií dodávány už v základním příslušenství!

Zvlhčovače na studenou páru

Jedná se o jednodušší variantu zvlhčování než u diskových zvlhčovačů, které ovšem fungují na podobném principu. Výsledkem je odpar čisté H2O, kdy ani nemůže docházet k usazování vodní páry v okolí přístroje, jako je tomu někdy u ultrazvuků.

Nečistoty a minerální látky se zachytí na odpařovacích filtrech, které je proto nutné pravidelně měnit. Moderní přístroje Stylies obsahují účinné antibakteriální filtry a jsou tiché. Zvlhčovače jsou vhodné pro zvlhčování do zdraví prospěšné úrovně 50% - 60% relativní vlhkosti vzduchu a jejich účinek bude nižší v chladnějších místnostech.

Diskové zvlhčovače

Hledáte-li zvlhčovač vzduchu s nízkými provozními náklady, který zároveň bojuje s prašností - zvolte diskový přístroj. Vlhkost zde vzniká na odstředivých discích speciálně upravených pro mechanické odpařování vzduchu.

V kombinaci s ionizací vzduchu (u přístrojů Boneco, Winix a Airbi) dokáží tyto disky nejen zvlhčovat, ale zároveň zachytit nečistoty ve vzduchu do velikosti 1,5 µm. Čištění sice není tak efektivní jako u HEPA filtru obsaženého v čističkách s funkcí zvlhčování, ale i tak dokáže zachytit většinu prašnosti v místnosti.

Tyto zvlhčovače odpařují čistou vodu, minerální látky se u nich vůbec neuvolňují do vzduchu, a nehrozí tak bílý poprašek na nábytku, který při použití vysoce mineralizované vody hrozí u ultrazvukových zvlhčovačů. Zároveň jsou diskové zvlhčovače extrémně tiché.

Diskové zvlhčovače vzduchu se vyznačují vyšší pořizovací cenou, ale také následným ekonomickým provozem, díky nízkému příkonu a absenci demineralizačních výměnných filtrů. Musí se jen jednou za pět dnů provozu provést čištění přístroje, které ovšem nezabere více než pět minut.

Nevýhodou diskových zvlhčovačů může být omezená schopnost zvlhčovat vzduch nad přirozenou úroveň 50% - 60% relativní vlhkosti.

Parní zvlhčovače

Nejstarší a dříve nejrozšířenější způsob zvlhčování se projevuje vysokou energetickou náročností (až 10x vyšší příkon než u ostatních zvlhčovačů). Na oplátku parní zvlhčovače bezpečně likvidují všechny mikroorganismy ze stojaté vody jejich vyvařením.

Rozhodnete-li se pro zvlhčovač na horkou páru, doporučujeme přístroje Boneco, které se oproti jiným značkám vyznačují dobrou kvalitou zpracování, jenž je u tohoto druhu zvlhčovačů velice důležitá. Parní zvlhčovače nedoporučujeme do dětských pokojů, nebo tam, kde mají přístup malé děti, jelikož hrozí převrhnutí nádoby s vařící vodou. Vhodné jsou naopak pro astmatiky, kterým usnadňují dýchání.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Zboží, které by vás mohlo zajímat

Vybíráme z tipů