Záclony, nebo žaluzie? Co je nejlepší právě pro vaše okna?

Záclony, nebo žaluzie? Co je nejlepší právě pro vaše okna?

Renovujete byt nebo se stěhujete do nového?
Krásnými okny svítí slunce.
Čím ale okna zastínit, aby ho dovnitř nesvítilo moc?
Musíte se rozhodnout, zda zvolit žaluzie nebo záclony.
Každý typ má své výhody a nevýhody. Podívejme se na ně podrobněji.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Hlavní je styl vašeho interiéru

Nejzásadnějším faktorem je vždy design. Záclony jsou všeobecně považovány za tradiční a klasický prvek, který se hodí ke všem typů dekorací, od rustikálních až po moderní. Vyrábějí se z různých materiálů, jako jsou bavlna, plátno, hedvábí, flanel a jiné, což znamená, že jsou k dispozici v široké škále barev a textur.

Na druhé straně jsou žaluzie modernější a díky svému minimalistickému designu se hodí především do modernějších interiérů. Seženete je v různých barvách a materiálech, jako jsou dřevo, kov a plast. Žaluzie se hodí do místností, jako kanceláře, ložnice a koupelny, ale můžete je použít v jakémkoli interiéru, pokud do něj zapadnou.

Každý typ funguje trochu jinak

Pokud hledáte způsob jak úplně zatemnit místnost, záclony jsou tou správnou volbou. Záclony mohou být vyrobeny z těžkého materiálu, který zcela blokuje světlo. Pokud však potřebujete kontrolu nad množstvím světla, které proniká do místnosti, mohou být vhodnější žaluzie. Žaluzie umožňují nastavení intenzity světla, což se hodí v případě obývacího pokoje nebo kuchyně.

V úvahu také připadá jejich funkce izolační. Zatímco závěsy krásně utěsní byt v zimě a zamezí úniku energie, nepomohou vám v létě. Naproti tomu žaluzie bývají vybaveny hliníkovým povrchem, který skvěle odráží sluneční svit a pomáhají tak udržet v místnosti chlad.

Kolik potřebuje který typ údržby?

Taky se zamyslete, kolik času péči o záclony nebo žaluzie chcete věnovat. Záclony obvykle vyžadují častější očistu než žaluzie. Samozřejmě také záleží na materiálu, ze kterého jsou záclony vyrobeny, zda je můžete prát v pračce a sušit v sušičce nebo nikoliv.Žaluzie se udržují snadněji. Stačí je zatáhnout a otřít z obou stran hadrem. Pokud se žaluzie znečistí, lze je snadno odmontovat a umýt.

Závěr

Volba mezi záclonami a žaluziemi závisí na vašich individuálních potřebách. Pokud hledáte tradiční a klasický prvek, který zároveň zcela blokuje světlo, záclony jsou tou správnou volbou. Pokud však preferujete modernější vzhled a potřebujete kontrolu nad množstvím světla, které proniká do místnosti, mohou být vhodnější žaluzie. Také volte podle toho, zda je pro vás důležitější udržet v místnosti teplo nebo chlad.

V neposlední řadě také myslete na to, že když se vám záclony okoukají, můžete je měnit klidně každý týden. Žaluzie s vámi zůstanou dlouhou dobu.

Designoví fajnšmekři tak určitě sáhnou po záclonách, líným minimalistům s klidným svědomím doporučíme žaluzie.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Vybíráme z tipů