Vyberte skvělý zahradní bazén, který vám bude dělat radost celé léto

Vyberte skvělý zahradní bazén, který vám bude dělat radost celé léto

Vlastní zahradní bazén je jednoduše skvělou volbou na léto. Pokud si zahradní bazén chceme patřičně užít, musíme si ho zodpovědně vybrat. Jak na to? Co byste před nákupem určitě neměli podcenit?

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Vlastní zahradní bazén je jednoduše skvělou volbou na léto. Pokud si zahradní bazén chceme patřičně užít, musíme si ho zodpovědně vybrat. Jak na to? Co byste před nákupem určitě neměli podcenit? 

Jak vybrat zahradní bazén

 Zahradní bazén představuje komfortní alternativu pro letní trávení volného času, která vám ušetří čas i peníze.Pokud připustíme, že návštěva aquaparku obvykle neskončí jen u pořízení vstupného na atrakce, ale započítat musíme i občerstvení, nejrůznější pamlsky a drobnosti, jichž se především děti usilovně dožadují, případně i výdaje na cestu, je jasné, že částka za pořízení vlastního bazénu se do jeho užitné hodnoty rozplyne poměrně záhy.S určitou investicí musíme počítat, proto je potřeba při nákupu být zodpovědní. Při výběru zahradního bazénu bychom se měli rozhodovat primárně podle následujících stěžejních kritérií: 

Zahradní bazény – typy

 V zásadě si můžeme vybrat ze tří základních typů: • nadzemní bazény• zapuštěné bazény• polozapuštěné bazény Každá z těchto alternativ má své přednosti. V krátkosti si je proto představíme. 

Nadzemní bazény

 Nadzemní bazén je takový, který jednoduše postavíte na zem. Představuje tradiční řešení vhodné pro většinu zahrad.Jejich hlavní devizou je nenáročná montáž, kterou zvládne šikovný kutil i svépomocí. Nutná není ani další úprava terénu, pro nadzemní bazén postačuje přiměřeně rovná plocha. Díky tomu je realizace i levná.

Vybírat lze z celé řady konstrukčních variant. Existují bazény plastové, nafukovací, samonosné nebo ty s kovovou nosnou konstrukcí.Počítat však musíte kromě výše zmíněných předností i s několika nevýhodami: Nadzemní bazény jsou většinou limitované velikostí. Navíc je není možné zastřešit. Proto jsou možnosti koupání poněkud omezené, hodí se spíše pro osvěžení a příliš si v něm nezaplavete. Horší přístup do bazénu neocení lidé s nižší pohyblivostí, například senioři. 

Zapuštěné bazény

 Zapuštěný bazén je zapuštěný na úroveň terénu. Představuje komfortní variantu koupání. Je možné jej dimenzovat i na dostačující velikost, uspokojí tedy i požadavky sportovců.Snáze se do něj vstupuje a můžete ho i zastřešit. Díky tomu si koupací sezónu výrazně prodloužíte. Zapuštěné bazény jsou i výrazně estetičtější, na zahradě působí velmi nenápadně. Vyznačují se i dostatečnou stabilitou, dlouhou životností a vysokou odolností.

V tomto případě si můžete vybrat z mnoha provedení a materiálových typů: Používá se foliový bazén, dále se můžete setkat s plastem nebo vylepšeným laminátem (též nazývaný sklolaminát). Naopak již mizí bazény betonové, neboť jejich realizace je náročná a drahá. Vysoká cena je důvodem také v praxi malé popularity bazénů nerezových.Nedostatkem zapuštěných bazénů je hlavně náročnost, a to jak prostorová, tak z pohledu realizace i ta časová. A samozřejmě musíte počítat i s tím, že čas i náročnou práci je potřeba zaplatit, v konečném důsledku bude budování bazénu stát nutně i více peněz.

 Polozapuštěné bazény

 Polozapuštěný bazén představuje kompromis mezi výše oběma rozebíranými typy. Do terénu je zapuštěn jen částečně.Proto musíte počítat s podobně náročnou realizací jako v případě zapuštěného bazénu. Nutné jsou terénní úpravy vaší zahrady. Na druhou stranu lze polozapuštěný bazén umístit i do svahu, tedy do terénu, který instalovat klasický zapuštěný bazén nedovoluje.Zapuštění tomuto typu dále propůjčí výraznější stabilitu i delší životnost. Snazší je vstup do vody i pro ty, kteří mají problém s pohybem. Co se týče ceny, pohybují se polozapuštěné bazény mezi zapuštěnými a nadzemními verzemi. 

Zahradní bazény – konstrukce

 Konstrukce úzce souvisí s materiálem. Rozeznáváme proto tyto základní verze: • nafukovací bazény• rámové bazény• pevné bazény 

Nafukovací bazény

 Nafukovací bazény se prodávají ve dvou variantách: Jsou buď nafukovací jako celek, případně bývají opatřeny nafukovacím lemem a jinak mají konstrukci vyrobenou z PVC (u dražších modelů i vícevrstevnatého).V obou případech se nafukovací bazény na zahradu instalují jako nadzemní. Patří proto k levnějším alternativám domácího koupání a výhodou je jednoduchá instalace. Nevýhodou nafukovacího bazénu je nízká odolnost a nedostatečná stabilita. Omezená je i škála tvarů a velikostí. 

Rámové bazény

 Rámový bazén sestává z kovové konstrukce, která je potažena PVC fólií. Většinou se jedná o bazén nadzemní. Rámové bazény však lze zapustit i do terénu, a to podle dispozic zahrady buď zcela, případně částečně.Ve srovnání se svými nafukovacími protějšky představují bazény s rámovou konstrukcí variantu odolnější, ale také dražší. Co se týče tvarů a velikostí, variabilita už je v tomto případě napříč provedením i výraznější. 

Pevné bazény

 Pevné bazény jsou ty, které jsou vyrobeny jakožto celistvý prvek z různého materiálu. Nevyžadují tedy žádné další sestavování.Většinou se tak jedná o zapuštěné bazény. Proto platí rozdělení z hlediska materiálů, které bylo vzpomenuto výše. Zapuštění zároveň podmiňuje u tohoto typu i dobrou odolnost. Setkat se navíc můžete se značným výběrem tvarů a velikostí. Typickým rysem pro tento typ bazénu je i pohodlnější vstup díky integrovaným schodům. 

Zahradní bazény – tvar

 Tvar se odvíjí od typu i konstrukčního řešení bazénu. Ne všechny vám poskytnou stejné možnosti. Obecně tak nejčastěji v praxi jsou zahradní bazény k vidění: 

Bazény kulaté

 Standardní tvar nadzemního bazénu je kulatý. Zejména pro plavce je kulatý bazén nepraktický, neboť nenabídne adekvátní prostor, byt může disponovat dostačujícím objemem vody. Pro rodinné osvěžení to však není závažná vada a s dětmi tento tvar oceníte.Limitem je dále u tohoto tvaru to, že do něj nenainstalujete pohodlně rohové schodiště. Problém nastává i u zastřešení. Většina z nich je obdélníkového tvaru. Zastřešení v podobě kopule se sice vyrábí, ale je až o 90 % dražší. 

Bazény obdélníkové

 Obdélníkový tvar je optimální především z pohledu těch, kteří si přejí sportovat. V takovém případě dbejte na to, že tvarově by měl být bazén spíše delší a užší.Pokud jej budete chtít zastřešit, v tomto případě je tvar absolutně bezproblémový. Zastřešení totiž přesně kopíruje tvar bazénu. Tím vám nevzniknou žádná nevyužitá místa ani nutnost vymýšlet jakkoli atypické řešení. Realizace je proto levnější.Naopak nevýhodou je složitější čištění ostrých rohů bazénu. Automatický vysavač se do nich nedostane a vás čeká čištění ruční. Tyto obdélníkové bazény trpí i na zhoršené proudění vody, a to právě kvůli ostrým rohům. 

Bazény oválné

 Komplikace při čištění vedly výrobce k navržení bazénů tvaru oválného. Kulaté rohy dovolují snadnou údržbu pomocí vysavače.Jinak se tento tvar podobá obdélníku a poskytne vám tak shodně s ním i dostatek prostoru k tomu, abyste si mohli zaplavat. Nebývá zde však ve srovnání s obdélníkovým tvarem vlivem zaoblených rohů problém s cirkulací vody.Tento tvar má i své nedostatky. Zastřešit oválný bazén lze, nicméně problém tkví hlavně v tom, že zastřešení nebude úplně přesně tvar kopírovat. 

Zahradní bazény – velikost

 Velikost bazénu by se měla odvíjet od vámi preferovaných aktivit. Pro přehlednost lze jednoduše rozdělit dostupné výrobky na trhu takto: • bazén standardní velikosti: přibližně 32 m²• malý bazén: méně než 10 m²• plavecká dráha (sportovní plavání): od délky 10 m Běžně co se týče šířky bazénu počítejte s rozměrem od 2 do 6 m. Pro rodinné využití je optimální šířka cca 3 m, pro plavce je doporučováno nejméně 2,5 m. Díky tomu se nebudete v jednotlivých tempech dotýkat stěny bazénu a získáte dostačující „rezervu“.Co se týče délky, pokud si chcete kvalitně zaplavat, počítejte nejméně se 6 m. U kruhového bazénu počítejte pro rodinu činí doporučovaný průměr nejméně 3,6 m. 

Zahradní bazény – hloubka

 Většinou se hloubka zahradního bazénu v tuzemských podmínkách v „dospělé“ verzi pohybuje v rozmezí od 1,2 do 1,5 m.Horní hranici bychom měli vždy volit, pakliže chceme do bazénu skákat. To se týká většinou odrůstajících dětí. Pro malé děti vám postačí nižší hloubka. A pozor, nižší hloubka také znamená, že voda se v bazénu rychleji ohřeje.Pokud chcete nechat v bazénu bezpečně dovádět své ratolesti, možná vyhodnotíte klasický bazén jako nevhodný. Existují však i mělké dětské bazény s hloubkou maximálně 50 cm.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Zboží, které by vás mohlo zajímat

Vybíráme z tipů