Vše o sněhových řetězech: Jezděte bezpečně…

Vše o sněhových řetězech: Jezděte bezpečně…

Konečně se zima ujala vedení a pokud chcete o víkendu vyrazit do hor, rozhodně byste neměli podcenit obutí vašeho auta. Mít kvalitní zimní pneumatiky mnohdy nestačí a proto se vyplatí investovat do sněhových řetězů.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Konečně se zima ujala vedení a pokud chcete o víkendu vyrazit do hor, rozhodně byste neměli podcenit obutí vašeho auta. Mít kvalitní zimní pneumatiky mnohdy nestačí a proto se vyplatí investovat do sněhových řetězů.

Jak vybrat sněhové řetězy

V některých úsecích je jízda s nasazenými sněžnými řetězy přikázaná a proto se vyplatí do nich investovat. Při výběru se zaměřte na to zda-li mají potřebné certifikáty, které zaručují ověřenou kvalitu sněžných řetězů. Nejprve nahlédněte do velkého techničáku, kde je označeno, zda je váš vůz vhodný pro montáž řetězů. Podle typu vozidla a velikosti vašich pneumatiky (označení čísla na pneumatice - začíná na R) vyberte správnou velikost sněžných řetězů.

Základní body:

Pro jakou hmotnost automobilu řetězy sháním?Znám rozměry pneumatik, na které budu řetězy upínat?Kolik mám místa u podběhu auta?

Ocelové sněhové řetězy

Nejběžnější varianta se kterou se můžete setkat. Jejich výhoda je že je nemusíte po jedné sezóně vyhodit a nabízí velmi spolehlivou trakci. Nevýhoda je horší nasazování a při cestování dělají trochu hluku. Vyplatí se zejména tehdy, když je vozovka už opravdu pokryta sněhem, jinak pro vás bude cesta “opravdovým zážitkem”.

Textilní sněhové řetězy

Velmi často se využívají také textilní řetězy, které se oproti ocelovým nasazují mnohem jednodušeji. Jejich další výhoda je, že nedělají takový hluk a uplatnění najdou zejména v případech, kdy je mezi kolem a podběhem málo prostoru. Nevýhoda je, že díky měkkému materiálu nevydrží tak dlouho.

Tekuté sněhové řetězy

Rozhodně bychom se na ně moc nespoléhali. Hmotu ve formě spreje jednoduše nastříkáte na pneumatiky. Tekuté řetězy fungují tak, že jakmile se hmota setká s vodou tak ztvrdne. Účinek je však dočasný a vaše cesta může být jako z filmu Shining. Toto řešení bychom tedy mohli doporučit pouze jako nouzovou alternativní variantu, nelze se na ni spolehnout na 100 %.

Jak nasadit sněhové řetězy

S nasazováním řetězů si užijete trochu legrace, respektive je dobré k tomu tak přistupovat. Poradíme vám jak celý proces provést aby byl co nejsnazší. Než vyrazíte do hor, zkuste si řetězy nasadit v klidu doma, kde si celý postup v klidu natrénujete. Pokud to situace dovoluje, tak řetězy nasazujeme už před kopcem, dost vám to potom ulehčí práci. Řetězy přitom montujeme vždy na poháněnou nápravu, v případě automobilů 4x4 je možná montáž na přední, ale i na obě.

Postup

  • Řetěz položíme v rozloženém stavu před kolo, dbáme přitom na to, aby nebyl nijak překroucen.
  • Řetěz následně zasuneme za kolo, konce lanka přitáhneme k sobě.
  • Ty pak zvedneme nahoru na dezén a následně je spojíme.
  • Lanko položíme na dezén. Boční řetěz spojíme pomocí spojovacího háčku do koncového článku bočního řetězu.
  • Zkontrolujeme, jestli jsme řetěz nějak nepřekroutili.
  • Lanko zasuneme za pneumatiku a řetěz následně srovnáme.
  • Napínací řetěz s pryžovým napínačem musíme pevně utáhnout a vtěsnáme jej do drážky v průvlečné zarážce.
  • Část řetězu, která nám přebývá, provlékneme kolem bočního řetězu a napínač pak následně vtěsnáme do vhodného článku.
  • Zkontrolujeme, zda je řetěz rovnoměrně nasazen.

Používání sněhových řetězů není žádná věda, stačí vybrat ty správné. Přejeme vám bezpečnou cestu.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Vybíráme z tipů