True wireless sluchátka: Vyhraje v souboji o první místo ve střední třídě Niceboy nebo LAMAX?

True wireless sluchátka: Vyhraje v souboji o první místo ve střední třídě Niceboy nebo LAMAX?

Poslední dobou se stávají stále více populární tzv. true wireless sluchátka. Ta se vyznačují absolutní absencí kabelů. Dnes však prodejci rozlišují mezi bezdrátovými sluchátky a true wireless sluchátky.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Oba typy sluchátek se často propojují pomocí technologie Bluetooth. Zásadní rozdíl je však v tom, že bezdrátová sluchátka jsou spolu propojena krátkým kabelem, který se umísťuje za krk. Oproti tomu true wireless sluchátka opravdu žádné kabely nemají. Jednotlivá sluchátka spolu jsou propojena taktéž pomocí Bluetooth, kdy jedno sluchátko má postavení „master“ a druhé postavení „slave“. To znamená, že sluchátko v postavení slave je připojováno k sluchátku v postavení master, které je následně připojeno k telefonu. Mně se do ruky dostala sluchátka Niceboy HIVE Pods a LAMAX Dots1. Která z nich jsou lepší? Pojďme se na to podívat.

Niceboy HIVE Pods

True wireless sluchátka Niceboy HIVE Pods lákají na skvělý zvuk s technologií MaxxBass, výdrž až 30 hodin, autopárování, hands-free telefonní hovory, nabíjecí box s krásným designem a stabilní spojení až do vzdálenosti 10 metrů. Jejich cena se pohybovala od 1 600 Kč do 2 000 Kč v závislosti na prodejci a poskytnutých slevách.

Po rozbalení sluchátek mě opravdu zaujal nabíjecí box, který působil elegantně a skvěle padl do ruky. Dobrá byla i jeho samotná velikost, jelikož se pohodlně vešel do kapsy. Menší zklamání nastalo hned po otevření boxu a vyndání sluchátek. Magnet sloužící k pohodlnému umístění sluchátek je dle mého názoru dost slabý. Sluchátka v nabíječce sice udrží, ale nemá dostatečnou sílu na to, aby si nabíjecí konektory sám přitáhl. Často se mi tedy stávalo, že sluchátka byla v boxu špatně vložena, a tudíž se nenabíjela. Člověk si tedy při ukládání sluchátek musel dát trochu práce, aby opravdu zapadly tak, jak mají. Navíc víko nabíjecího boxu se poměrně rychle poškrábalo. Zbývající baterii dokovacího boxu sluchátek indikovaly 4 bílé diody, kdy každá z nich symbolizovala 25 % nabytí.

Příjemně mě překvapila technologie MaxxBass, protože samotná sluchátka hrála velmi dobře. Čistý zvuk doplněný o basy se vážně skvěle poslouchal. Ovšem funkce hands-free pro telefonní hovory opět trochu zklamala. V případě, kdy máte obě sluchátka v uších, pravděpodobně z druhé strany telefonu uslyšíte stížnosti na to, že jste špatně slyšet. Nepomáhalo ani vyndání jednoho sluchátka a držení poblíž pusy. Sluchátka zkrátka snímala i všechny okolní zvuky a telefonování s nimi bylo spíše o nervy.

K třicetihodinové výdrži nutno dodat, že jde o výdrž, kterou dostanete v případě průběžného dobíjení pomocí dokovací stanice. Udávaným hodinám výdrž pravděpodobně odpovídala. Samotná sluchátka vydržela něco kolem 3-4 hodin a dobíjela se dle mého názoru rychle, takže případné vybití jejich užívání nerušilo.

Zdroj: https://eshop.niceboy.cz/niceboy-hive-pods?tab=description

Velké problémy však byly s autopárováním, signálem a samotnou vzdáleností spojení. Co se týče autopárování, to fungovalo tak „hala bala“. Většinou se sluchátka sice připojila, ale nebylo výjimkou, že se náhodně některé z nich odpojilo nebo dokonce ani nepřipojilo. Při ukládání do dokovací stanice pak slabý magnet způsoboval, že sluchátka nedetekovala, že jsou již v nabíjecím boxu a často se stávalo, že se samovolně připojovala k telefonu i z dokovací stanice. Častým problémem pak bylo i vypadávání signálu. Při rychlejším pohybu hlavy čas od času na 1-2 vteřiny ve slave sluchátku vypadl. Se špatným signálem se budete potýkat i v případě, že telefon máte například v batohu, a dokonce i v zadní kapse a čas od času i v případě, že máte telefon v přední kapse. Deklarované spojení až do vzdálenosti 10 metrů byl dost relativní pojem. Sluchátka sice těch 10 metrů spojeni vydržela, avšak pouze za předpokladu, že spojení nebránily žádné překážky, jako je nábytek, dveře, zdi a podobně. To je samozřejmě pochopitelné.

Sluchátka Niceboy HIVE Pods zkrátka měla své mouchy. Za tu cenu svým výkonem rozhodně neodpovídala kvalitě. Proto mi nezbylo nic jiného než sluchátka u prodejce reklamovat. Náhodou se ke mně od prodávajícího dostaly informace, že u těchto sluchátek je reklamovatelnost dost vysoká. Není tedy divu, že je v dnešní době většina e-shopů z prodeje buď stáhla úplně nebo je jen doprodává.

LAMAX Dots1

Ve střední třídě mě potom zaujala právě sluchátka LAMAX Dots1 cenově srovnatelná s Niceboy HIVE Pods (od 1 300 Kč do 2 000 Kč – opět v závislosti na prodejci a poskytnutých slevách). Prodejci pak slibují skvělý zvuk, výdrž až 30 hodin, autopárování, hands-free telefonní hovory, designérský minimalismus a stabilní spojení až do vzdálenosti 10 metrů.

Po rozbalení mě samotná sluchátka designově nezaujala tolik jako HIVE Pods. Na pohled jsou HIVE Pods rozhodně hezčí. Po otevření nabíjecího boxu si člověk hned všimne, že je tu jen jedna dioda. To mi přijde docela nepraktické. Z návodu se pak dozvíte, že zbývající baterii nabíjecího boxu zjistíte podle počtu bliknutí diody. Osobně se mi víc líbilo řešení u Niceboy HIVE Pods. Co však oceňuji nejvíc je silný magnet, který zajistí, že sluchátka jsou v dokovacím boxu opravdu dobře uložena. Vyhnete se tak problémům, které sluchátka Niceboy HIVE Pods často vykazovala, jako je nechtěné párování sluchátek s telefonem, když jsou v boxu nebo nenabíjení sluchátek kvůli špatnému uložení do nabíječky.

Co se týče zvuku, je dle mého názoru čistější než u HIVE Pods, ale basy nejsou tak výrazné. Sluchátkám Niceboy HIVE Pods technologie MaxxBass docela prospěla. Díky ní totiž hrají i o něco hlasitěji. Osobně ale upřednostňuji čistější zvuk, takže mě LAMAX Dots1 nezklamala. Hands-free je o něco lepší než u HIVE Pods, ale stejně si lidé stěžují, že mě hůř slyší, takže ani v tomto případě to není žádná sláva. V balení LAMAX Dots1 najdete kromě dalších nástavců i upevňovací háčky do uší, což je rozhodně plus.

Zdroj: https://www.lamax-electronics.com/cz/bluetooth-audio/dots1/

Výdrž odpovídá, stejné jako u Niceboy HIVE Pods. Je třeba sluchátka průběžně dobíjet a těch 30 hodin pravděpodobně sedí. Výdrž na jedno nabití je kolem těch 3 hodin, pak signál slábne. Dobíjí se rychle, takže v užívání to nebrání.

Další výhodou oproti sluchátkám Niceboy HIVE Pods je verze Bluetooth. LAMAX Dots1 se pyšní Bluetooth 5.0, což se podepíše na lepším signálu než u verze 4.2, kterou mají HIVE Pods. To můžu potvrdit. Signál je u Dots1 oproti HIVE Pods opravdu o dost stabilnější, ale pořád není stoprocentní. S výpadky signálu se sice setkáte, ale spíše výjimečně. Většinou je důvodem slabá baterie sluchátek. Splným nabitím mi signál ještě nikdy nevypadl a s výpadky mezi master a slave sluchátkem se taky nesetkávám. Telefon můžu pohodlně nosit po kapsách nebo v tašce a signál nevypadává. Autopárování funguje úplně perfektně a oproti HIVE Pods je o dost rychlejší. Spojení až do vzdálenosti 10 metrů odpovídá a taktéž je kvalitnější než u HIVE Pods. Osobně si myslím, že to spojení funguje i na delší vzdálenost než 10 metrů.

Závěrem

Pokud mám porovnat true wireless sluchátka Niceboy HIVE Pods a LAMAX Dots1, tak na plné čáře vítězí LAMAX. Poslech hudby je opravdu pohodlnější. Signál nevypadává. Nutno podotknout, že LAMAX Dots1 také lépe sedí v uších, i když to je spíš individuální aspekt. Vzhledem k tomu, že se cenově pohybují více méně stejně, rozhodně upřednostňují LAMAX Dots1.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Vybíráme z tipů