Top 5 věcí, bez kterých se neobejdete na horské túře

Top 5 věcí, bez kterých se neobejdete na horské túře

Kompletní turistická výbava je základ, který si musíte pokaždé zabalit na túru do hor. Abyste úspěšně zdolali kopce a lesy, je potřeba mít pevné boty a teplé ponožky, navigaci, dostatek jídla a pití a kvalitní nepromokavé oblečení.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Kvalitní boty a ponožky

Základem jak zvládnout horskou túru je především kvalitní obuv. Na hory se hodí trekové boty, které jsou nepromokavé a velmi pohodlné. Moderní technologie vám zajistí příjemné prožití výletu, bez toho, aniž byste se nachladili nebo se mohli zranit.Je dobré si vybrat boty podle terénu. Na lesní pěšinky se hodí boty spíše nízké a na túry, kde jsou velké kameny, jsou vhodnější boty vyšší se zpevněným kotníkem. Na léto je také lepší mít boty, které jsou prodyšné a v zimních měsících zase zateplený model.

Boty mají různou tuhost a ohebnost. Jsou vybaveny technologiemi Gore-Tex a VIBRAM, které zajišťují optimální teplotu nohy a nepromokavost. Zpevněná podrážka brání tomu, aby noha cítila ostré kamínky nebo spadlé větvičky. Boty si můžete pořídit v různých barvách, tak aby vám ladily k oblečení. 

Jídlo a pití na hory

Jestliže se vydáváte na jednodenní túru na hory, postačí vám sebou obyčejné obložené rohlíky nebo obligátní český řízek, avšak pokud chcete na delší dobu nebo odlehčit batoh, existují speciální potraviny vhodné na horskou túru. Ty vám dodají potřebné živiny a můžete si je i uvařit a jíst teplé v sychravém počasí. Prodávají se v sušeném stavu, jsou to různé nudle nebo hotovky. Vezměte si i sušené maso nebo proteinové tyčinky. Nikdy si neberte těžké plechové konzervy, které vás budou tížit v batohu. Místo chleba zvolte raději lehčí rohlíky nebo jiný druh pečiva.

Vodu byste si měli vzít sebou čistou nebo může být i ochucená nějakou sladkou příměsí. Cukr vám dodá energii. Vodu však budete používat nejen na pití, ale také na případné omytí potravin nebo zranění či poškrábání. Je dobré si vodu dočerpávat ve studánkách. Aby vám nedošla, obzvláště v horku.

Neměla by chybět termoska s čajem, který vám dodá energii a kofein, případně s kávou. Pomohou i energetické drinky. Na horách se dá vařit, ale často také najíst v horských chatách, i když se vydáváte do přírody, nezapomeňte si přibrat sebou dost peněz, abyste si mohli dát pořádnou večeři na chatě nebo přespat.

Po cestě budete jíst i plody lesa, jako ostružiny nebo borůvky. Když se vydáváte na lehkou túru, je dobré sebou vzít nějaké sáčky nebo nádobku, do které můžete borůvky i nasbírat. Často narazíte také na hřiby a v nejbližší vesnici si můžete na večeři zakoupit vajíčka a cibuli. Na večeři pak vykouzlíte skvělou houbovou smaženici ve vašem ešusu.   

Nepromokavé oblečení

Na horách je velmi proměnlivé počasí a může se snadno změnit situace. Ze slunného dne během pár chvil vznikne bouřka. V té chvíli je dobré mít sebou nepromokavé oblečení. A hlavně teplé. Vezměte si sebou větrovku, která je napuštěná impregnací, a také teplou mikinu. V chladnějších dnech je dobré také termoprádlo nebo funkční oděvy, které sají pot a udržují tělo v teple a suchu.Vždycky si vezměte sebou pláštěnku, postačí tenká igelitová, dostatečně velká, tak aby vám kryla batoh. Na samotný batoh existují různé návleky, které jsou nepromokavé.

Proti chladu a vlhku byste měli být vždy chráněni, protože budete brzy prochladnutí a nachlazení. Při delší horké túře není horečka to pravé. Do oblastí, kde je husté mlází si můžete vzít i návleky na nohy, které vám zajistí, že nebudete mít mokré konce nohavic. Například když se vydáte jen tak na hřiby nebo se prodíráte travnatou krajinou. Na horské túře je dobré se držet vždy cest a pěšin a neuhýbat moc do lesa, abyste se neztratili. 

Batoh a co do něj

Dobrý batoh je polovina úspěšné výpravy. Na kratší túry postačí menší batoh a na delší je lepší krosna. Měla by mít vyztužené záda a dobře přiléhající popruhy, tak aby vás nikde netlačily. Všechno si nastavte podle toho, jak vám to vyhovuje na vaši postavu. Pořiďte si krosnu s bederním popruhem, aby vám dobře seděla na zádech.

Do batohu si přibalte stan a spacák, jestliže budete někde nocovat. Nezapomeňte také fotoaparát, abyste si mohli fotit okolní přírodu a zdokumentovat si trasu. Budete pak mít nezapomenutelné vzpomínky a nafotíte hezké fotky.Je dobré se v přírodě orientovat. Někteří turisté si pořizují GPS, která má však v lese příliš velký rozptyl. Je dobré si vzít sebou mapu nebo i buzolu. Jestliže máte trasu jasnou, stačí jít jen po značce.

V batohu by měla být sada první pomoci, nějaké náplasti, obvaz, desinfekce a mast proti opruzeninám a odřeninám. Nezapomeňte si pořádně nabít mobil, než se vydáte na túru, abyste si zavolali horskou službu, kdyby se něco stalo.Na noční výšlap či přespání na horách je dobré mít sebou baterku. Postačí čelovka, aby se vám dobře manipulovalo s batohem nebo stanem, ať jste flexibilní a nemusíte ji držet v ruce. Existují i kempingové baterie a turistické svítilny, které se dají položit do stanu.

Vybavení na vaření, vezměte sebou vařič a také podpalovač. Jestliže si chcete dělat táborák, je dobré vzít sebou i trochu novin a hlavně zapalovač nebo sirky. Suché klestí na podpal najdete v lese. Můžete použít i křesadlo nebo třít dvě dřívka o sebe, abyste měli autentický zážitek. Lepší jsou však sirky do batohu.

V létě, ale i v zimě je velmi praktické vzít si opalovací krém. Horské slunce hodně pálí a je to velmi nepříjemné. Vždycky se natřete, i kdyby bylo pod mrakem, nikdy nevíte, kdy vysvitne slunce. Je dobré mít sebou i klobouk nebo čepici na hlavu, proti případnému úpalu.

Na vaření je dobré pořídit si trochu nádobí. Hrnek na čaj či jiné tekutiny, nejlépe plechový a také lžičku. Určitě je příhodné mít sebou zálesácky nebo švýcarský nožík, na případné sbírání hřibů nebo ořezání větviček na opékání párků u ohně. Na hory se vyrábí nerezové či plastové nádobí, které se vám snadno nerozbije, jako porcelán a je lehké na nošení. Hlavně to však nepřehánějte, hrneček, lžička a nožík stačí, případně malý talířek, ten může být i papírový nebo plastový na jedno použití. Jíst můžete i rovnou z ešusu. Víčko je také použitelné místo talíře. 

Stan a spacák

Jestliže chcete spát pod stanem nebo pod širákem, vezměte si sebou určitě spacák. Ten vám zajistí komfort při spaní a hlavně teplo. Spacáky jsou do různých venkovních teplot. Existují letní modely a také zimní, ve kterých se dá spát na sněhu. Na běžné letní spaní si pořiďte střední třídu, protože i v létě může být k ránu zima na horách. Dobré jsou celoroční spacáky, které můžete použít vždy.

Při výběru sledujte nejen určení, ale také cenu a především hmotnost. Nezapomeňte, že váha spacáku se vám objeví v celkové váze v batohu, spolu s jídlem a oblečením. Spacáky jsou vyrobeny ze speciálních materiálů. Některé nejsou nepromokavé a pro jistotu je dobré vzít si i igelit nebo plachtu a přikrýt se proti ranní rose či slabému deštíku. Jestliže můžete spát v krytém prostředí nebo někde pod stříškou či stromy, raději se vždy schovejte. Je to lepší, než na volném prostranství. Déšť může přijít kdykoliv.

Komfortní spaní na horách nabízí stan. I u stanu je potřeba dbát na nepromokavost a odlehčenost. Také je dobré, aby byl rychle složitelný a rozložitelný a nemuseli jste se s ním moc složitě namáhat. Turistických stanů je velký výběr. Vhodná je odlehčená konstrukce, která vám ubere váhu navíc.

Ve stanu se dobře vyspíte a také si v něm schováte batoh. Je to pohodlnější, než spaní pod širákem, avšak vždy váha navíc. Jeho koupi si dobře rozmyslete a obejděte si radši více obchodů nebo prohlédněte e-shopy, abyste dobře vybrali. V případě, že jedete autem a vracíte se do základního tábora, můžete si pořídit komfortnější nocování. Pohodlný stan s předsíňkou a užít si příjemnou dovolenou na horách.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Vybíráme z tipů