To nejlepší od Stephena Kinga (2/2)

To nejlepší od Stephena Kinga (2/2)

Stephen King jednou kdesi řekl: „ To, co odlišuje talentovaného člověka od toho úspěšného, je spousta tvrdé práce“. Stephen King rozhodně talentovaným spisovatelem je. A i když jeho život leckdy nebyl procházkou růžovým sadem, vždy velmi tvrdě pracoval. Jeho světově uznávané dílo je toho ostatně důkazem.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Stephen King napsal několik knih pod jménem Richard Bachman. Původně popíral, že by měl s Bachmanem něco společného, ale nakonec to po šesti letech vzdal a přiznal své autorství. Byl to například Dlouhý pochod, děsivý román o každoroční soutěži mladých mužů zvané Dlouhý pochod, při které musí předepsanou rychlostí čtyři míle za hodinu jít na jih od hranice Maine s Kanadou. Pochod trvá tak dlouho, dokud nezbyde vítěz, jen jeden účastník. Každý kdo zpomalí, zastaví se nebo vybočí z trasy, je totiž zastřelen. Přesto je na startu účast obrovská. Vítěz totiž vyhrává Cenu, jíž je splnění jakéhokoliv přání až do konce života. Přízračný příběh čtenáře nenechá vydechnout. Další Bachmanova díla jsou například Srovnáno se zemí, Strážci zákona, Zhubni, Blaze a Běh o život.

Kingovo osobní trápení s umíráním matky na rakovinu se odráží právě v románu Srovnáno se zemí.

Běh o život možná znáte z filmu z roku 1987 s Arnoldem Schwarzeneggerem v titulní roli. Zápletkou je tu všudypřítomný byznys. Běh člověka o život před zabijáky zvanými Lovci totiž sledují z televizních obrazovek miliony diváků.

Sci-fi příběh, který je naprosto odlišný od všeho co dosud napsal, je Temná věž: Pistolník. Popisuje zničenou a umírající planetu, která ukrývá divné tvory a pomalé mutanty, zemi, kde čas nehraje žádnou roli. Roland, poslední pistolník, pronásleduje muže v černém na své pouti k tajemné Temné věži. Ačkoliv úplně jiný, je to možná nejděsivější příběh, jaký kdy King napsal. K velkému nadšení čtenářů na celém světě se románu dostalo dalších pokračování a věřte, že každé z nich bylo velmi netrpělivě očekáváno.Pokud byste si chtěli přečíst celý příběh Rolanda, začněte Pistolníkem. Další romány, tak jak byste je měli číst po sobě, jsou: Tři vyvolení, Pustiny, Čaroděj a sklo, Závan klíčovou dírkou, Vlci z Cally, Zpěv Susannah a Temná věž.

Nejspíš mnozí známe celovečerní film režiséra Franka Darabonta Zelená míle. Tento film podle knihy Stephena Kinga je o dvoumetrovém černochovi Johnu Coffeym z oddělení odsouzenců k smrti, v bloku E, ve vězení Cold Mountain. Sadistický dozorce, bláznivý vězeň Divokej Bill Wharton a v neposlední řadě myš zvaná Jingles, jsou dalšími z postav. I přes bravurně zvládnuté role hereckých hvězd ve filmu, je čtení Kingovy knihy pro jeho čtenáře prostě úplně „jiný kafe“. Stephen King je totiž především nesmírně talentovaným vypravěčem příběhů.

Misery je o spisovateli, který upadne do spárů šíleného fanouška. Zde tedy fanynky, Annie Wilkesové. O románu King říká, že je vlastně o nebezpečné závislosti, v tomto případě závislosti na pokračování příběhů o spisovatelově hrdince Misery. Protože sám King si prošel obdobím závislosti na kokainu, ví, jak může být jakákoliv závislost nebezpečná. Ve filmu natočeném podle tohoto příběhu hraje hlavní hrdinku skvělá Kathy Batesová. Tato herečka podala stejně dobrý výkon jako ostrovanka Dolores Claiborneová v dalším filmu podle Stephena Kinga. Dolores Claiborneová je drsný psychologický horor o hrůzném domácím násilí, který čteme jedním dechem.

Stephen King napsal také mnoho skvělých povídek. Jednou z nich je i Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank, ze sbírky Čtyři roční doby. Je nás spousta, co jsme film natočený podle ní viděli několikrát. Stále má něco, co nás pokaždé znovu osloví. A možná spousta těch, co film viděli a milují ho, ani neví, že příběh napsal Stephen King.

Další povídky z této sbírky jsou Tělo, Nadaný žák a Dýchací metoda. Napsat dobrou povídku je mnohdy těžší než napsat román. A Stephen King to opravdu umí. Čtyři roční doby se právem řadí k tomu nejlepšímu, co napsal.

Další jeho příběh o uvěznění, tentokrát v obrovském supermarketu, je Mlha. Obyčejní lidé v obyčejném prostředí a náhlý, téměř hmatatelný strach a klaustrofobie. Valí se mlha a v ní je cosi zlého… I podle této knihy byl natočen úspěšný film.

O Stephenu Kingovi a jeho knihách by se dala popsat spousta stránek. Je to plodný autor, ale nebudeme se tu rozepisovat o všech jeho dílech. Chcete-li si něco od něj přečíst, můžete sáhnout po jakémkoliv z nich. Pokud se vám ale zdá, že píše jen horory a sci-fi, je to zdání klamné. V jeho knihách je navzdory hororovým, děsivým a sci-fi příběhům velká spousta lidskosti a humanismu. Lidská nevinnost zkažená všudypřítomným zlem, ztvárněným třeba alkoholismem Jacka Torrance v Osvícení, nacismem v Nadaném žákovi, svět dospělých v konfrontaci s nevinností dětství, to všechno jsou příběhy lidí, ne nadpřirozených tvorů. A v podání talentovaného a tvůrčího spisovatele, který si stále dokáže vymýšlet naprosto originální situace, z kterých nás tak příjemně mrazí, si je můžeme tak trochu prožít i my.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Zboží, které by vás mohlo zajímat

Vybíráme z tipů