To nejlepší od Stephena Kinga (1/2)

To nejlepší od Stephena Kinga (1/2)

Vybrat nejlepší knihu tohoto krále hororu a mistra tajemna a napětí je nemožné. Stephen King je totiž spisovatel, který vás v žádné ze svých knih nenechá v klidu. Vymáčkne z vás intenzivní citovou reakci, ať už je to děs, strach, smích nebo vážný zájem. Mistr fantazie, slov a příběhů. To je Stephen King.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Vlastně se to samo nabízí. Spousta fanoušků a kritiků považuje za nejlepší dílo, které King napsal, To. V těsném závěsu je pak Svědectví. Tyto dvě knihy se o první místo na seznamu stovky nejlepších Kingových knih mohou klidně podělit. To není jen Kingův nejdelší román (první vydání vyšlo v rozsahu 1138 stran), ale je to vrcholná ukázka jeho mistrovského vypravěčského umění. Je v něm mnoho postav, překrývající se časy, témata jako je dětství, stárnutí, homofobie, bigotnost, podstata bytí, souboj zla a dobra, síly lásky, víry a naděje. A k tomu všechny nestvůry světa od Drakuly přes Frankensteina až k návštěvám z vesmíru, vtělené do trola mnoha tváří a podob, klauna Pennywise. Mnozí znalci Kingova díla tvrdí, že King nikdy nebyl lepší.

To je víc než román, je to dílo velkého literárního kalibru. Mohli bychom si v jeho stylu říci, že tady King pálí ze všech hlavní. I když jste milovníci hororů a temných koutů světa a duše, pokud s Kingem začínáte, zkuste pro první setkání s ním jinou knihu. Protože To je velmi skličující a temný příběh a člověk je do něj bezmocně vtažen a vlečen obrovskou rychlostí. Děj příběhu se odehrává v malém městečku Derry v Maine.V roce 1958 sedm kamarádů bojuje s nestvůrou, která se v pravidelných intervalech už celá staletí krmí dětmi z Derry. Podaří se jim ji zahnat a zranit a přísahají si, že pokud se To ještě někdy objeví, všichni se vrátí do Derry a zničí ho definitivně. A v roce 1985 musí svůj slib splnit. Už jako dospělí lidé žijící svými životy.

Prolínání dvou časových rovin je tu  mistrovským dílem. King srovnává dětskou nevinnost s rozvážností a zkušeností dospělosti. Netvor zase ztělesňuje všechny strachy a noční můry, kterým čelí všichni, dospělí i děti. Drobné epizodky, linie vzpomínek, prožitými hrůzami nerozlučné spojení dětí, psychické i fyzické utrpení, návrat už dospělých lidí, aby dokončili to, co si před sedmadvaceti lety slíbili, to všechno je díky spisovatelovu mistrovství vystavěno do naprosto jedinečného příběhu. King tu ukázal, že je ďábelským vypravěčem a opravdovým králem hrůzy a děsu.

Původní rukopis Svědectví musel být kvůli výrobním nákladům zkrácen o 400 stran, takže zbylo „pouhých“ 823. Neochotně se toho nakonec ujal sám autor. Žánrově je tento román velmi rozmanitý. Začíná sci-fi úvahou, pak přechází od sci-fi k fantasy s psychologickými a morálními náznaky, až k apokalyptické vizi o konci všeho. Mistrné podání technicky orientované a zmatené společnosti konce dvacátého století.

V letech mezi 1973 a 1978 Stephena Kinga jeho romány Carrie, Prokletí Salemu, Osvícení a Svědectví definitivně zařadily mezi spisovatele hororů. Tato čtyři díla se zaslouženě stala klasikou. Stejně jako kniha povídek Noční směna byly také zfilmovány nebo upraveny pro televizi. Ačkoliv autor píše o nestvůrách lidských i nelidských, jeho příběh je vždy zaměřen na lidi.

Příběh Carrie není jen hororem, je to příběh o šikaně, je to výpověď o osamělosti, jinakosti, o nepřijetí člověka zbytkem světa. Po uvedení filmu se kbelík naplněný prasečí krví stal nesmazatelnou součástí popkulturní scény, každý si hned vybaví tu dívku.

Osvícení čtenáře uchvátí hrůzou, zoufalstvím a opuštěností malého chlapce s telepatickými sklony. Dramatičnost děje, psychologická propracovanost jednotlivých postav, dokonalá autorova manipulace se slovy, spolu s příběhem rodiny žijící na opuštěném místě, to všechno jsou také důvody, proč je Osvícení považováno za jeden z nejlepších Kingových románů. Později napsal King román Doktor Spánek, který je jeho volným pokračováním. Chlapec vyrostl v mladého muže a potácí se životem poznamenán minulostí. Je to dobře vyprávěný příběh pro chladné večery pod rozsvícenou lampou, když se za okny žení všichni čerti.

Cujo je děsivý román o psovi, který se vymkne kontrole. Zároveň ale je o noční můře všech rodičů, o nemožnosti ochránit dítě před nástrahami a nebezpečími světa. Trochu šokující román o hrůzách každodenního života ve světě ekonomických krizí vypráví i o tom, že takové hrůzy mohou potkat každého z nás, když se k nám štěstěna otočí zády.

Vyjímečné vypravěčské nádání se projevilo i v Prokletí Salemu. Zkažené město, do nějž dorazil klasický upír. Samotné zlo ale není jen v nelidské bytosti, apatie a omezenost obyvatel Salemu mu pouze dovolí přivést do města zkázu a zánik. Temný román s hororovými prvky a ani náhodou se šťastným koncem…

Castle Rock, město které si vypůjčil z Pána much, je také, stejně jako Derry, už navěky spojené se Stephenem Kingem. Ve svých knihách se tam vrací jako domů a jak sám říká, zná tam všechny cesty a ví kam vedou. V románu Nezbytné věci se rozloučil s fiktivním městečkem Derry a svůj příběh situoval právě do Castle Rocku. Co se stane, když v něm neznámý muž otevře svůj malý obchůdek nazvaný „Nezbytné věci“? Konfrontace dobra i zla v knize záměrně kulminuje a stupňuje se do propojených hrůz.

O víc jak dvacet let později se King vrací do Castle Rocku ve svém románu Revival, který líčí nového mladého kazatele ve městě a jeho propojení s osudy mladého chlapce. Otázky života po smrti a šílené představy mladého kazatele, který nejen že nekáže, ale pohrává si s tajuplnou elektřinou, která podle něj otevře dveře k nekonečnu. Sám King označil knihu za temné a děsivé dílo.

Mnoho a mnoho knih Stephena Kinga jsou „tím nejlepším“ co napsal. Například série jeho románů o Temné věži si zaslouží samostatnou úvahu. Nebo knihy, které King vydal pod jménem Richard Bachman. Takže příště.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Zboží, které by vás mohlo zajímat

Vybíráme z tipů