S jakým zimním vybavením na pořádné hory?

S jakým zimním vybavením na pořádné hory?

Pořádné hory a příkré svahy můžete v zimě pokořit i vy, pokud předtím věnujete trochu času výběru těch správných lyží pro vás.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Nejstarší dochovaná lyže pochází z roku 2500 př. n. l. Byla nalezena nedaleko Hotingu ve Švédsku v rašeliništi, v prostředí známém uchováním starověkých artefaktů.

Dnes existují sněžné lyže v mnoha typech a jejich pouhý výčet – běžecké, sjezdové, prašanové, freestyle a all-mountain lyže – může být ohromující. Zjištění, které lyže jsou pro vás nejlepší, závisí na vašich schopnostech a typu lyžování, včetně povrchů, na kterých lyžujete, jako je těžký prašan, upravené sjezdovky, nebo nějaká jejich kombinace. Měli byste také vědět, jak rádi lyžujete, ať už jde o jízdu přímo ze svahu nebo kličkování přes sjezdovky s ohledem na pomalou a pohodovou trasu.

Zásadně nekupujte předváděcí lyže nebo lyže, které mají špatné hodnocení zákazníků. Když nakupujete, měli byste zvážit zapůjčení několika různých typů lyží, abyste si je pořádně vyzkoušeli, než se zavážete k nákupu, ačkoli nákup lyží vám z dlouhodobého hlediska ušetří peníze, zejména pokud lyžujete více než jednou za sezónu. Nákup vlastních lyží také znamená, že můžete získat lyže, které jsou více přizpůsobené vašim potřebám a fyzickým rozměrům. Mějte na paměti, že lepší výběr můžete najít ve velkém specializovaném lyžařském obchodě spíše než v půjčovně v lyžařském středisku.

V tomto článku se podíváme na různé typy lyží, bot a vázání, jak spolu fungují a jaké novinky se v posledních letech objevily v lyžařské technologii. Dnes jsou vaše lyže pravděpodobně vyrobeny ze sklolaminátu nebo hliníku. Ale lyže nejsou jen tvarovaným kusem jednoho z těchto materiálů; lyže má totiž mnoho součástí, které se liší stylem nebo velikostí v závislosti na modelu. Mnohé z těchto komponent mají logické názvy a zde si je popíšeme:

• Hlavní částí lyže je skluznice, která přichází do kontaktu se sněhem.• Horní část lyže, kde se připevňují boty, se nazývá paluba.• Když umístíte lyže na podlahu, můžete si všimnout malé mezery mezi středem lyže a podlahou. Tato mezera je známá jako vyklenutí.

Představte si to jako klenbu na chodidle. Samozřejmě, když si nasadíte lyže a pohybujete se po sjezdovkách a pokládáte svou váhu na palubu, všechny části lyže se nakonec dostanou do kontaktu se sněhem. Ale řekněme, že se pořád díváte na své lyže, nenošené, na podlaze lyžařské chaty. Uvidíte, že části spodní skluznice lyže se dotýkají podlahy - v podstatě velké části přední a zadní části lyže s prohnutím uprostřed - a tyto oblasti se nazývají kontaktní body.

• Stejně jako elfí boty se přední část lyží zakřivuje nahoru a zabraňuje tak tomu, aby se zachytily ve sněhu. Tato zakřivená přední část se nazývá jednoduše špička nebo nos.• Zadní konec lyže se naopak nazývá ocas.• Délka od špičky k ocasu, měřená v centimetrech, je celková délka.• Pokud jste trávili čas na lyžích, pravděpodobně jste slyšeli lidi mluvit o hranách svých lyží. Hrany jsou kovové a pomáhají vám vyřezávat zatáčky.Efektivní hrana označuje tu část hrany, která se při zatáčení skutečně dotýká sněhu. Kratší efektivní hrany umožňují rychlejší, ale potenciálně méně stabilní zatáčky.• Lyže se také liší v šířce a nejširší část lyže se nazývá lopata, blízko přední části lyže.• Šířka pasu je nejužším místem.• A konečně, vykrojení lyže odkazuje na to, jak je lyže tvarována od špičky ke středu. Představte si lyži jako dokonale obdélníkovou desku. Vykrojení odkazuje na množství materiálu vyříznutého ze stran tohoto prkna, čímž vzniká známý, jemně zakřivený tvar lyže. Dramatičtější vykrojení vytváří kulatější lyži, která pomáhá lyžaři dělat ostřejší oblouky. 

V široké kategorii skialpinistických/sjezdových lyží najdete několik různých typů lyží

Dvojité lyže zakřivené na špičce a patě. Tento design pomáhá freestylovým lyžařům zvládat obtížné skoky a dokonce lyžovat dozadu. Twin-tips se však rozšířily i mimo trh freestyle lyžařů a nyní je lze nalézt v různých podobách jako upravené skialpinistické nebo sjezdové lyže. Snowboardisté, kteří přejdou na lyže, si je také vybírají.• Mezi twin-tipovými lyžemi existují dvě možnosti: park-and-pipe-ski a all-mountain lyže. První jmenované jsou určeny pro použití v terénním parku a pro nezbytné skákání, triky, drsné zatáčky a drsné přistání. All-mountain twin-tipy, jak jejich název napovídá, jsou širší v pase, a tak se lépe hodí do různých podmínek na horách. All-mountain lyže jsou vhodné pro většinu lyžařů a většinu horských podmínek, a proto jsou nejoblíbenějším typem sněžných lyží.

◦ Opět máte na výběr: s úzkým nebo širokým pasem. All-mountain lyže s úzkým pasem neboli carvingové lyže mají většinou kolem 68 milimetrů až 75 milimetrů.Mid-fat lyže mají 76 až 88 milimetrů, takže jsou použitelné v prašanu nebo na upravených sjezdovkách.◦ Závodní lyže jsou vyhrazeny pro profesionály a podle toho také vypadají. Jsou dlouhé a silné, aby zvládly vysoké rychlosti. Tyto lyže jsou v pase neuvěřitelně úzké (maximálně 68 milimetrů). Také nejsou zdaleka tak flexibilní jako jiné typy lyží, protože musí být schopné udržet se na zledovatělém nebo tvrdém sněhu. Závodníci nechtějí, aby se jejich lyže ohýbaly nebo kroutily, když se pohybují vysokou rychlostí nebo se pokoušejí o ostrý oblouk.Lyže do prašanu, nazývané také big-mountain nebo back-country lyže, mají širokou šířku pasu, takže jsou ideální do míst s hustým prašanem. Tato extra plocha pomáhá lyžařům vznášet se nad lehoučkým prašanem. Na sjezdovkách s menším množstvím sněhu nebo upravených tratích však mohou být obtížně použitelné, zejména pro začínající až středně pokročilé lyžaře. Pravé back-country lyže mají šířku pasu 90 až 110 milimetrů, zatímco lyže do prašanu jsou snadno nejširším typem lyží, měří od 110 do 130 milimetrů.

Nyní, když jsme se podívali na některé z mnoha typů lyží, pojďme zjistit, jak dimenzovat pár lyží. Velikost nebo délka lyží závisí na několika faktorech, včetně věku, výšky, hmotnosti a úrovně dovedností. Obecně platí, že lidé často vyhledávají lyže, které dosahují k bradě, ale zastavují se pod očima. S tolika typy lyží, které jsou nyní k dispozici, je těžké držet se jednoho hlavního pravidla, ale toto může být dobrým místem, kde začít.

• Dospělým, ať už začátečníkům nebo pokročilým, se někdy doporučují lyže vyšší než je výška lyžaře.• Také se říká, že těžší lidé by měli mít delší lyže, aby lépe rozložili svou váhu, stejně jako zkušení lyžaři, kterým se daří ve vysokých rychlostech nebo v drsných podmínkách.• Výška a šířka lyže by měla být natištěna někde poblíž paty lyže. Většina lyží obsahuje také vytištěné číslo, které představuje poloměr otáčení, přičemž menší čísla (řekněme kolem 15 metrů) označují, že lyže jsou vyrobeny pro ostřejší a rychlejší oblouky.Pružnější lyže jsou ideální pro začínající až středně pokročilé lyžaře, kteří nejedou příliš rychle a potřebují, aby jejich lyže byly pružné, aby jim umožňovaly snadné zatáčení.Méně pružné lyže jsou tvrdší, díky čemuž jsou ideální do obtížných podmínek, vysokých rychlostí a ostrých oblouků.• Nakonec je nutné zvážit terén. Kde budete lyžovat? V jednom typu prostředí nebo v mnoha? Jak často budete lyžovat?

Příklad výběru lyžařského vybavení

Lidé, kteří často jezdí na sjezdovky, mohou chtít lyže, které vyžadují vyšší úroveň dovedností, protože do nich „dorostou“. S ohledem na všechny tyto faktory a také na myšlenku, že byste si pravděpodobně měli promluvit s prodejcem o svých možnostech.Vezměme si například 82 kilogramů vážícího lyžaře – muže.

• Pokud je pokročilý all-mountain lyžař, jsou nejlepší lyže dlouhé 180 až 190 centimetrů.• Na druhou stranu, ten stejný pokročilý lyžař by si mohl přát lyžovat raději na kratších lyžích, které usnadňují provádění ostrých oblouků a zároveň nabídnou určitou stabilitu. V tom případě by mohly být nejlepší 160centimetrové nebo 170centimetrové carvingové lyže.Na svah ještě nechoďte, protože stále potřebujete boty a vázání. Muži a ženy si často kupují různé typy lyží, protože ženy mají nižší těžiště.• Muži mají tendenci se předklánět více než ženy, to znamená, že pánské vázání je na lyžích umístěno dále vpředu.Dámské lyže také bývají lehčí, aby jim nabídly stejnou flexibilitu, jakou mají muži ze svých těžších lyží.

Vázání na lyže

Většina all-mountain lyží má takzvaná integrovaná vázání – vázání zabudované do lyží. Taková vázání jsou běžná pro všechny, kromě lyžařů pokročilé úrovně, kteří mají často specifické potřeby vázání, zvláště pokud se účastní nějakých závodů. Předností integrovaných vázání je, že jsou flexibilní a mírně pohyblivá, což zase zajišťuje flexibilitu po celé lyži, i když máte botu na svém místě.

• Typická lyžařská bota bude mít vnější skořepinu z tvrdého plastu, vnitřní botu, několik klipů, úpravy pro flexibilitu a silový pásek, který vám umožní utáhnout horní část boty.• Nastavení naklonění boty umožňuje uživateli nastavit, jak moc se může v botě naklonit dopředu.• Některé boty nabízejí další úpravy, jako je úprava chůze na lyžích, která umožňuje ohnutí horní části boty dozadu, což usnadňuje chůzi.

Hlavní typy lyžařských bot

Existují dva hlavní typy lyžařských bot – zadní a horní, přičemž střední vstup slouží jako jakýsi hybridní model.

Boty se zadním vchodem mají méně spon – celkem jen jednu nebo dvě – než boty s horním vchodem; boty se zadním vchodem lze poté otevřít doširoka, což vám umožní vložit nohu pod mělčím úhlem, spíše než shora.• S výjimkou nejdražších modelů jsou boty nejvyšší třídy obvykle považovány za vyšší, protože nabízejí vynikající podporu nohy.

Pokud jde o nákup lyžařských bot, raději navštivte lyžařský obchod, kde můžete se zkušeným prodejcem najít vhodné boty. Doporučuje se nosit vlněné ponožky nebo jiné silné lyžařské ponožky, jako při lyžování.

Cena

Slušný pár lyžařských bot se prodává za přibližně 2500 Kč, zatímco špičkové boty vás mohou přijít na 9500 Kč až 14500 Kč.Přesto jsou velkoprodejny hojně rozšířené, takže jakmile zjistíte co potřebujete, hledejte – včetně online – za výhodnou cenu. Stejně jako u oblečení, elektroniky nebo dokonce aut, i na lyžích můžete často ušetřit peníze tím, že najdete nabídky těsně před uvedením modelů na příští rok do prodeje.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Zboží, které by vás mohlo zajímat

25 790,- Kč
Detail
25 790,- Kč
Detail
25 790,- Kč
Detail
25 790,- Kč
Detail
17 190,- Kč
Detail
18 890,- Kč
Detail
18 890,- Kč
Detail
17 890,- Kč
Detail
16 190,- Kč
Detail
16 190,- Kč
Detail
16 190,- Kč
Detail
16 190,- Kč
Detail
16 190,- Kč
Detail
16 190,- Kč
Detail

Vybíráme z tipů