Připravte se na zahradnickou sezónu právě teď!

Připravte se na zahradnickou sezónu právě teď!

I když to tak mnohým možná nepřipadá, pomalu se blíží zahrádkářská sezóna. Již nyní si můžete založit na budoucí úrodu, a to díky předpěstování sazeniček zeleniny, bylinek a květin. Zdravá a vitální sadba je půl úspěchu. Jak ji úspěšně vypěstovat se dozvíte v následujících řádcích.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Osivo

Nejdůležitější je samozřejmě mít co vysít. Vybírejte kvalitní a zdravé osivo, ideálně koupené přímo ve specializovaném obchodě, kdy máte zaručenou jeho dobrou klíčivost, ale i požadované vlastnosti rostliny. Pokud máte doma starší semínka a nejste si jistí jejich kvalitou, vezměte deset semínek a nechte je vyklíčit na navlhčené buničině. Pokud se na osmi a více semínkách objeví klíčky, můžete je využít. Stejná zkouška platí i v případě, že využíváte osivo, které máte z loňské úrody. Pamatujte však, že v takovém případě nemusí mít vypěstovaná zelenina požadované vlastnosti.

Substrát

Pro výsev si můžete koupit již připravený substrát, který obsahuje všechny složky v optimálním poměru. Připravit si můžete ale i svůj vlastní. V takovém případě je nejlepší použít kompost, písek nebo perlit, zahradní zeminu v poměru 1:1:3. Ideální je, pokud ji zapečete v troubě na 15 minut při 180 °C. Zbavíte se tím nežádoucích chorob a škůdců.

Nádoby

Pro výsev můžete použít truhlíky, květináče, kelímky od jogurtů nebo speciální sadbovače. Ty mohou být různě veliké, plastové nebo rašelinové. V takovém případě pak sazeničky vyséváte na trvalé stanoviště i s květináčkem, který se v zemi rozloží. Pamatujte! Čím větší použijete nádobu, tím méně bude vysychat. Pokud zvolíte malé květináčky, budete muset rostliny přepichovat (přesadit do větší nádoby). V sadbovači zase rostlinky vytvoří kompaktnější kořenový systém než v truhlíku.

Výsev a péče

Termín výsadby je závislí na druhu a odrůdě. Tuto informaci vždy najdete na sáčku s osivem, stejně jako s informacemi o době kvetení (sklizně), a sponu, v jaké se rostliny umisťují na trvalé stanoviště.

Osivo rovnoměrně rozsypte po povrchu a následně jej překryjte jemnou vrstvou substrátu a dobře zalijte, nejlépe rozprašovačem, aby nedocházelo k jejich vyplavení. Výsadbu si pečlivě označte. Dejte si pozor na některá semínka, která klíčí na světle! Jedná se o velice jemné osivo, většinou okrasných květin. Tuto informaci vždy najdete na obalu. V takovém případě osivem jen „pocukrujte“ povrch.Ideální teplota pro klíčení je 18–22 °C. Pro zajištění lepších podmínek přikryjte nádobu mikrotenovou fólií. Každý den pak kontrolujte vlhkost substrátu a rostliny větrejte, aby nedošlo k tvorbě plísní. Ve fázi dvou pravých listů nastává správná doba pro přesazení rostlinek do vhodnějších nádob.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Zboží, které by vás mohlo zajímat

Vybíráme z tipů