Pozor, aby se z rekonstrukce bytu nestala noční můra!

Pozor, aby se z rekonstrukce bytu nestala noční můra!

Téměř každý z nás už se dostal, nebo se dostane do situace, kdy přijde ta kýžená

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Téměř každý z nás už se dostal, nebo se dostane do situace, kdy přijde ta kýžená chvíle, kdy si pořídíte vlastní bydlení. Znáte to. Srdce vám buší jako o závod, jste plní očekávání a radosti z toho, že konečně budete ve svém a vše si zařídíte k obrazu svému. V duchu už si barvitě představujete výsledný obrázek vašeho nového bytu a na tváři se vám rozlévá úsměv. Jen dejte pozor, aby se z radostného očekávání nestala vleklá noční můra.

Před rekonstrukcí je třeba zvážit spoustu faktorů, které by mohly průběh narušit, nebo přinejmenším znepříjemnit. Ať už jde o finanční prostředky, dispoziční možnosti bytu, nebo nechápavé sousedy.

Samozřejmě se nejde připravit na všechno, a během cesty za vysněným domovem vás může potkat ledasco. Než ale začnete, rozhodně zvažte těchto pár věcí:

Finance

Nejspíš jste si udělali předběžný seznam oprav a plán investic do nového vybavení a máte tak dobrý pocit z toho, že jste si vše propočetli a víte, kolik Vás to bude stát. Než ale zajdete do banky zažádat o finanční prostředky, zeptejte se sami sebe, jestli jste opravdu mysleli na všechno.

Počítáte s tím, že ta krásná nová plovoucí podlaha, kterou jste si vyhlídli možná bude potřebovat zarovnání podkladu, který na vás nejspíš v ne zrovna lichotivém stavu vykoukne zpod koberce? Tedy alespoň pokud nechcete, aby ve finále opravdu plavala a vy ji za dva roky budete muset vybouchat a investovat do nové, přičemž už se vyrovnání podloží tentokrát asi stejně nevyhnete.

A co když do vámi zvoleného rohu nenajdete velikostně vyhovující sedačku a budete muset zainvestovat do většího a dražšího kousku a kompletně tak předělat původní rozmístění nábytku? Počítáte i s tímhle? Máte na seznamu vypsaný všechen nábytek a spotřebiče, které jsou pro život nezbytné? Sedačka, televize, postel, lednička, pračka, skříň... Mají všechny tyto věci místo na vašem seznamu?

Samozřejmě záleží, jestli už do začátku nějaké vlastní vybavení máte a také, zda zvolíte rekonstrukci na vlastní pěst, nebo to necháte raději na firmě. Ale k tomu se dostaneme později.

Každopádně byste vždy měli mít pro tyto případy nějakou finanční rezervu.

Sousedi

Pokud vám předchozí majitelé nadšeně líčí dobré vztahy se sousedy a tvrdí Vám, že s nimi nikdy neměli problém, nevěřte jim, jen už ten byt chtějí konečně prodat. Přece vám neřeknou, že soused pod vámi je nepředstavitelný morous, který si neustále na něco stěžuje a že nad vámi mají sousedé dětí dostatek i na sestavení Klapzubovy jedenáctky a dupou tak, že máte strach, ať vám ze stropu neopadá omítka.

Pravdou je, že Vaši sousedé budou velmi pravděpodobně starší lidé, kteří jsou zvyklí na svůj klid, nebo lidé s malým dítětem. A to, že stávající majitelé se sousedy dobře vycházeli neznamená, že budete i vy.

Než se do rekonstrukce pustíte, uvědomte o tom správce domu a poproste ho, ať vyvěsí na nástěnku upozornění, že teď budete nějakou dobu provádět hlučné práce. Většina sousedů pro to bude mít pochopení, ale počítejte s tím, že i přesto vám bude sem tam někdo neodbytně bušit na dveře.

Pokud máte sousedy s dítětem, zkuste najít kompromis a domluvit se, kdy například nebudou doma a tehdy vrtejte a provádějte hlučnější práce.

Svépomocí vs. firma

Ne každý z nás si může dovolit půlmilionovou investici do oprav, a tak často saháme po možnosti “udělej si sám“. Otázkou je, stojí to za to?

Pokud jste manuálně zručný jedinec a většinu plánovaných oprav si zvládnete udělat sámi, tak vám tím jistě ubyde spousta starostí. Pokud se ale rozhodnete využít pomoci známých a rodiny, pamatujte na to, že mají také svoji práci a svůj život, a ne vždy si na vás najdou čas. Potom se z plánovaného půl roku oprav velmi snadno dostanete na rok, nebo dva.

Tehdy přijde ta chvíle, kdy se začnete proklínat za to, že jste si nepůjčili o něco víc a nenajali si firmu.

Závěrem: Vše si několikrát propočtěte, zvažte všechny možnosti, popřípadě se nebojte zeptat odborníka na jeho názor. Předejdete tak pozdějším komplikacím a také stresu, který má pak ve výsledku veliký dopad na kvalitu Vašeho života a často i na Váš partnerský život. Jistě byste neradi, aby to od plánů na společné bydlení nakonec došlo až k rozchodu.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Vybíráme z tipů