článek

Plynový gril to pravé nejen na letní grilování


Plynový gril představuje moderní alternativu ke klasickému grilu. V čem tkví jeho výhody a podle čeho si vlastně v sortimentu vybírat?..
(celý článek)

Plynový gril představuje moderní alternativu ke klasickému grilu. V čem tkví jeho výhody a podle čeho si vlastně v sortimentu vybírat?...
Sdílejte obsah s přáteliCo je plynový gril a jak funguje

Tento typ grilů je složen z hořáku a ze systému, který zajišťuje šíření teplo do hořáků, a tím současně i ke grilované potravině. Ta se právě nachází na roštu nad hořákem. Plynový gril pro vytvoření žáru nevyužívá klasické dřevěné uhlí, ale plynovou lahev obsahující propan butan. Plynové grily se sestávají z těchto nejdůležitějších součástí:


 • spodní kotel (vana)

 • hořáky

 • boční hořáky

 • systém na ovládání hořáků

 • víko grilu

 • teploměr ve víku

 • vlastní grilovací rošt

 • pojízdná konstrukce

 • odkládací skříňka ve spodní části

 • přípojka na propanbutanovou lahev


Vyberte si  plynový gril

Grilovací systém

Zásadním prvkem je u každého grilu grilovací systém. V minulosti se používaly zejména grily s lávovými kameny, na jejich místo ale v čase nastoupily grily s kovovými (většinou ocelovými) profily ve tvaru písmene V umístěnými nad plynovými hořáky.

Tento systém se nazývá různě, u některých výrobců se můžete setkat například s termínem flavonizér či flame tamer. Jeho výhoda tkví zejména v efektivním řešení odkapávajícího tuku, který

stéká do vyjímatelné misky. Tuk tedy nekape přímo na hořáky, kde by hrozilo jeho vznícení. Také se může odpařovat z ocelových profilů, což přináší totožnou výhodu: Tuk se nemůže vznítit.

Vyberte si  plynový gril

Velikost grilovací plochy a grilovací rošt

U plynového grilu jsou nejdůležitějšími parametry pro nákup hlavně velikost grilovací plochy. Ta se u menších modelů pohybuje od 1 500 cm². Vystačí pro tři osoby. Větší modely pak poskytují prostor 3 000 cm² nebo více.

Ideálním materiálem pro grilovací rošt je litina nebo nerez. Zvolit můžete i smalt. Sledujte stejně tak i celkovou odolnost konstrukce, rošt by měl být dostatečně robustní.

Výkon a počet hořáků

Standardním počtem hořáků jsou dva, pokročilejší modely nabídnou tři nebo více. S počtem hořáků úzce souvisí i výkon grilu. Pro menší společnost vám bude stačit i 5 kW nebo méně. Naopak budete-li se grilování věnovat opravdu často a chystat pochutiny pro velké množství lidí, doporučit lze modely s výkonem 10 a více kW.

Vyberte si  plynový gril

Jaké jsou výhody a nevýhody plynových grilů


Zásadní předností těchto zařízení je především snadné rozpálení a udržování požadované teploty. Stejný mechanismus s otočným knoflíkem můžete znát například od klasického sporáku. Obsluhu grilu zvládne i méně zkušený kuchař, maso na něm nevysušíte.

Odpadá nám i nutnost skladování topiva. Jednoduchá manipulace s plynem je ovšem přirozeně vykoupena absencí charakteristického praskání ohně, proto někteří uživatelé vytýkají plynovým grilům zejména nedostatek té pravé atmosféry. Bez ohně současně ani připravované pokrmy nezískají charakteristickou chuť.

Na druhou stranu ale plyn samozřejmě neprodukuje ani kouř a ani popel, takže žádným způsobem nezamořuje blízké okolí. Grilovat díky tomu můžete bez obav třeba i na terase. Alespoň pokud se vám na ni vybraný gril vejde.

Vyberte si  plynový gril

Je potřeba současně počítat s tím, že ty plynové zabírají poměrně dost místa. Pořídí si je tak nejspíše ti, kteří chtějí připravit pohoštění i pro skupinu přátel, případně mají opravdu velkou rodinu. Naopak příjemným bonusem je, že k jejich provozu nepotřebujete zásuvku, nejste tedy závislí na zdroji elektřiny.

S robustní konstrukcí se pojí taktéž vyšší pořizovací ceny. Pořízení plynového grilu je rozhodně finančně náročnější než koupě malého grilu elektrického. Výkonné grily s mimořádně odolnou konstrukcí vás mohou vyjít i na více než 10 000 Kč. Výrobci však současně počítají s tím, že se rozhodně nejedná o investici na dvě sezóny. Poskytují na svoje zboží v mnoha případech proto dokonce i desetiletou záruku.


 • Autor: tomas
 • Publikováno:

Kategorie:

Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Vybíráme z magazínu