Nejprodávanější a nejlépe hodnocené deskové a společenské hry

Nejprodávanější a nejlépe hodnocené deskové a společenské hry

Nemálo z nás si určitě pamatuje nehybný čas za socialismu, který bylo potřeba něčím rozpohybovat, aby se hlava koukáním do zdi nezbláznila. Deskové a společenské hry představovaly právě toto vybočení z (ne)běhu věcí, a proto jsme je všichni měli rádi.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Nemálo z nás si určitě pamatuje nehybný čas za socialismu, který bylo potřeba něčím rozpohybovat, aby se hlava koukáním do zdi nezbláznila. Deskové a společenské hry představovaly právě toto vybočení z (ne)běhu věcí, a proto jsme je všichni měli rádi. Legendy jako Člověče, nezlob se, Z pohádky do pohádky, Dostihy a sázky leckomu ještě slouží nebo je má uložené, s konejšivou vzpomínkou, na čestném místě na dně skříně:)

V dnešní době deskové a společenské hry fungují naopak. Čas zpomalují. Doba letí závratným tempem, které je těžké stíhat. Z práce do práce, ze školy do školy, z kroužku do kroužku a stále dokola. Téměř každý člověk, když se ho zeptáte na jeho priority, vám odpoví, že nejdůležitější je pro něj zdraví a vztahy mezi lidmi, hlavně vztahy rodinné. To je ale v příkrém rozporu s tím, že většina z nás pro svoje zdraví nic moc nedělá a že zhusta pracujeme přes čas a na svoje blízké si prostě chvilku neuděláme.

Oproti tomu moudrý člověk si se svými dětmi a ženou/mužem, partnerem/partnerkou (dosaďte si sem, co chcete) zahraje deskové a společenské hry, aby rodinu stmelil, odpočinul si a dětem něco do života dal. Tato činnost totiž rozvíjí představivost, jemnou motoriku, strategické dovednosti, schopnost relevantně se vyjádřit a v neposlední řadě logické myšlení. To jsou všechno kompetence, které se vašim dětem v životě budou hodit. Které deskové a společenské hry se v roce 2022 v hodnocení uživatelů umístily nejvýše?

Mindok Carcassonne Big Box

Mindok Carcassonne Big Box je jednoduchá a rychlá hra, ve které se i naprostý nováček rychle zorientuje. Recenze na toto rozšíření mluví o tom, že vylepšení hry neznamená její složitější hraní. Naopak přehlednost a jednoduchost byla zachována. Většina špílů se odehraje do půl hodiny, aniž by váš mozek musel pracovat na cplný výkon. A i přesto uděláte v Mindok Carcassonne Big Box několik zajímavých rozhodnutí, nad kterými budete přemýšlet i posléze, a rovněž vybudujete něco zajímavého.

První vydání deskové hry Carcassonne proběhlo v roce 2001 a od té doby se z ní stala klasika. Edice Big Box obsahuje základní hru a také dvě velká a devět malých rozšíření. Atraktivní nová grafika této legendě nijak neubírá na hratelnosti, přičemž pravidla hry zůstala zachována. Hráči jeden po druhém vytahují karty, které znázorňují krajinu. Pomocí nich potom staví krajinu podle svých potřeb. Vznikají tak cesty, města, kláštery, louky, pole a mnoho dalšího. Do těchto míst hráči účelně umisťují svoje figurky, aby o body obrali protihráče. Vítěz je znám po sečtení bodů na konci hry.

Piatnik Activity Original

Activity patří mezi nejpopulárnější deskové a společenské hry už dlouho. Kouzlo této hry spočívá v tom, že vlastně ani tak moc nejde o vítězství, ale o to trochu se kreativně pobavit a procvičit si slovní zásobu. Průměrný člověk zná 20 až 25 tisíc slov, aktivně jich používá mezi 5 a 10 tisíci, a například Karel Čapek používal 40 tisíc slov. Takže s Karlem Čapkem Activity raději nehrajte:)

Základním stavebním kamenem deskové hry Activity je kromě hracího pole balíček karet. Na každé kartě je napsáno slovo, které hráči musejí buď popsat slovy, nebo předvést pantomimou, nebo nakreslit. U toho samozřejmě platí různá omezení – nemůžete například použít kořen slova, které popisujete. Pokud slovo uhádnete, můžete táhnout figurkou na hracím poli. Kdo první dojde do cíle, vyhrává, ale v případě deskové hry Activity to není to nejdůležitější. Kreativita a legrace jsou hlavní důvody, proč tuto legendární hru hrát.

Osadníci z Katanu

Hra Osadníci z Katanu vznikla v roce 1995 pod rukou Klause Teubera. Vhodná je pro děti od 10 let a určena je pro 3 až 4 hráče. O co jde? Ocitnete se na ostrově Katan, na kterém si hráči postaví svoje vesnice. V průběhu hry hráč vesnici vylepšuje a rozšiřuje, přičemž jeho cílem je stát se jediným vládcem Katanu. S ostatními hráči se přetahujete o suroviny, které se na ostrově nacházejí – vlna, dřevo, cihly, ruda a obilí. Ty můžete všelijak směňovat a tím upevňovat pozici své vesnice, kterou lze rozšířit na město. Vytvořit můžete armádu, stavět silnice a tak dál. Na ostrově se dokonce nachází zloděj, kterého můžete využít pro to, aby škodil vašim protivníkům. No, zní to jednoduše a triviálně, nicméně společenská a desková hra Osadníci z Katanu baví už celé generace hráčů.

Dostihy a sázky

Dostihy a sázky by se s trochou nadsázky mohly nazývat socialistickou obdobou západní deskové hry Monopoly. Jenom se děj neodehrává na trhu s nemovitostmi, ale na závodech dostihových koní. Každý hráč dostane do začátku daný obnos peněz, hází kostkou a táhne figurkou po různých stájích s různě drahými (= vydělávajícími) koňmi. Komu nezbude na placení různých poplatků, vypadává ze hry. Vyhrál ten, kdo zbyl, a tudíž má nejvíc peněz.

Oproti Monopolům však Dostihy a sázky vnesly do hry jeden prvek navíc. Na koně lze sázet. Pokud nějaký koník běží dostih, můžete si na něj vsadit. To znamená, že tipnete místo, kam vás navede hod kostkou, a pokud jej trefíte, musí vám majitel koně vyplatit výhru. U deskové a společenské hry Dostihy a sázky si jenom dejte pozor na herní čas. Zpravidla trvá docela dlouho. Nicméně o zábavu máte postaráno.

Monopoly

Výčet nejprodávanějších deskových a společenských her zakončíme tou nejstarší – Monopoly. Její vznik se datuje do roku 1934, přičemž už tehdy navazovala na jinou, ještě starší hru, Landlord. Původní autorka hry ji zamýšlela jako obžalobu kapitalismu. Aby si každý zkusil trpět pod vládou nenasytného monopolisty. Jak už to tak bývá, dopadlo to trochu jinak a Monopoly se staly populární právě proto, že daly hráčům opojný pocit vykořisťovatele. Dodnes se prodalo na 300 milionů kusů a v roce 2000 byly Monopoly vyhlášeny hrou století.

Účelem hry je nákup, prodej a pronájem nemovitostí. Cílem pak vytvoření ucelené ulice. Vyhrává poslední a nejbohatější, prohrává ten, kdo nemá na zaplacení pohledávek. Systém je stejný jako Člověče, nezlob se, házíte tedy kostkou a táhnete figurkou a tak procházíte herním polem. Při hře můžete využívat institutu aukce nebo si vzít hypotéku.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Vybíráme z tipů