Low carb dieta - hubněte během jedení...

Low carb dieta - hubněte během jedení...

Nízkosacharidový styl stravování (anglicky low carb) získal na popularitě díky rychlému shazování kil a zlepšení zdraví přírodní cestou. Jedná se o efektivní způsob jak upravit svou tělesnou hmotnost, nebo lépe řečeno jak snížit obsah tuku v těle a změnit své tělesné míry. Protože váha vážně není všechno. Zároveň tato strava může výrazně pomoci s mnoha zdravotními obtížemi.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Nízkosacharidový styl stravování (anglicky low carb) získal na popularitě díky rychlému shazování kil a zlepšení zdraví přírodní cestou. Jedná se o efektivní způsob jak upravit svou tělesnou hmotnost, nebo lépe řečeno jak snížit obsah tuku v těle a změnit své tělesné míry. Protože váha vážně není všechno. Zároveň tato strava může výrazně pomoci s mnoha zdravotními obtížemi.

Co je to Low carb?

Low carb je anglický výraz pro nízkosacharidový výživový styl, při kterém významně snížíte příjem sacharidů v přijímaném jídle, a naopak si dopřejete dostatek zdravých tuků. S bílkovinami střídmě, stačí jíst je v dostatečném množství, především z živočišných zdrojů.

Z důvodu takto nastoleného poměru makroživin (tedy sacharidů, tuků a bílkovin) se tento výživový styl označuje anglickou zkratkou LCHF – low carb high fat: málo cukrů, hodně tuků.

Občas se setkáte s názvem nízkosacharidová dieta, ale proti tomuto označení se její zastánci ohrazují. Pod pojmem dieta se v lékařské praxi rozumí pouze krátkodobá, léčivá úprava a složení přijímané potravy, kdežto stravovat se nízkosacharidově je zdravé a dlouhodobě udržitelné.

Jídelníček s výrazným omezením sacharidů a zvýšeným příjmem zdravých tuků je vhodný pro jedince trpící nadváhou a obezitou, kteří vyzkoušeli nejrůznější diety a stále se jim nedaří najít klíč k úspěšnému hubnutí.

Nízkosacharidovka je také vhodná pro ty, kteří trpí závislostí na sladkém, propady energie v průběhu dne, vlčím hladem. Právě v těchto případech dokáže přechod na nízkosacharidovou stravu dělat zázraky. Mnohé vědecké studie opakovaně prokázaly, že nízkosacharidová strava je nejúčinnější pro redukci hmotnosti u osob s obezitou či nadváhou.

Ve většině případů není nutné počítat kalorie či se ve stravě nějak výrazně omezovat. Možná jen ze začátku, než vše dostanete „do oka”. Základní myšlenkou je kompletní vyřazení či výrazné omezení všech potravin, které mají vysoký obsah sacharidů. Díky tomu nebude docházet k výrazným výkyvům hladiny cukru ve vaší krvi, nebudete prožívat odpolední propady energie, vydržíte déle sytí.

Váš organismus bude pálit tuky a vy budete hubnout. Velký důraz je také kladen na kvalitu a způsob zpracování používaných surovin. Jen čistá a přirozená strava dokáže uzdravit váš organismus, proto je nutné se striktně vyhnout všem ultra průmyslově zpracovaným potravinám (instantní jídla, nekvalitní uzeniny, různá ochucovadla apod.).

Jaké potraviny jsou ideální?

Jak už jsme si řekli, Low carb je postavené na potravinách s nižším obsahem sacharidů. Proto byste v LCHF měli suroviny s vysokým obsahem sacharidů ze své stravy vyloučit. Mezi takové typické zástupce patří například cukr (i třtinový nebo kokosový), med, sladkosti, pečivo, těstoviny, rýže, brambory, mouka, škrob, limonády, pivo, většina ovoce.

I zelenina obsahuje sacharidy. Protože by ale měla tvořit základ zdravého jídelníčku, nelze ji zcela opomenout. Jen je nutné na talíři dávat přednost takovým druhům, které mají nižší podíl sacharidů. Sem patří například salát, okurka, cuketa, zelené fazolky, brokolice, květák, lilek atd.

Někdy bývá nízkosacharidové stravování neprávem kritizováno za nadměrný příjem bílkovin. To ale není pravda. V Low carb se jejich množství nijak nemění oproti běžným výživovým doporučením. V Low carb se snižuje příjem sacharidů, navyšují tuky, ale bílkoviny zůstávají.

Typickými zástupci surovin, které poskytují hlavní zdroje bílkovin, je maso, ryby, vejce a mléčné výrobky. Obsah bílkovin není u jednotlivých surovin stejný. Maso podle druhu obsahuje 20-30 g bílkovin na 100 g, obdobně jsou na tom i ryby. V 1 vejci najdete přibližně 6 g bílkovin. Mléčné výrobky se od sebe velmi liší. Takové máslo obsahuje jen 1 g bílkovin na 100 g, smetana 2 g, zato parmezán až 30 g.

Tuky byly v posledních desetiletích postaveny na pranýř jako viník různých onemocnění. Obchody tak zaplavily nízkotučné výrobky, všude na nás útočila varování o hrozivých následcích konzumace tučné stravy. Jenže jak se zdá, pravda je někde trošku jinde. Výzkumy z poslední doby naopak potvrzují jejich pozitivní vliv na zdraví. Neplatí to ale pro všechny tuky. Třeba takové margaríny nemají ve zdravém jídelníčku co dělat.

Myslete na to, že tuky jsou nositeli chuti a také vás zasytí na hodně dlouhou dobu. Proto si jich v jídle dopřejte dostatek a vybírejte si ty kvalitní. Zdrojem tuku může být třeba olivový olej, máslo, ghee, sádlo, avokádo, olivy, kokos a kokosový olej, tučné ryby, omezeně ořechy, tučné vepřové a mléčné výrobky atd.

Zbavte se předsudků

Pokud se rozhodnete přejít na nízkosacharidovou stravu, začátky můžou být těžké. Člověk musí v hlavě vypnout mnohá doporučení, která dosud slýchal o zdravé stravě. Musí se přestat bát tuku a nemyslet si, že je to čisté zlo. Musí přehodnotit význam sacharidů a nutnosti jejich podílu ve stravě (běžná výživová doporučení se pohybují někde okolo 55 % z přijatých kalorií, v Low carb se tento podíl sníží i k 10 %).

Stejně tak zapomeňte na doporučení jíst 5-6 krát denně. Jakmile si vaše tělo zvykne, že mu jako hlavní zdroj energie poskytujete tuk místo sacharidů, vydržíte mnohem déle sytí. Velká část lidí postupně skončí na 2 jídlech denně. Dejte tomu ale čas. Netlačte se do toho hned od začátku. Váš organismus musí nejdřív “najet” na nový režim, a to chvíli trvá.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Vybíráme z tipů