Pokud vás stejně jako spoustu ostatních lidí trápí neustále rostoucí ceny energií na vytápění domu či bytu, pravděpodobně již vaše myšlenky směřovaly k volbě vhodných alternativ zdrojů tepla, kterých se zdražení tolik netýká. Lákavou možností jsou v tomto ohledu například krbová kamna, a to třeba s výměníkem a na dřevo jako palivo.
Koncept vytápění rodinných domů či bytů s pomocí krbových kamen patří na poli zajištění dostatku tepla v domácnostech již prakticky k tradičním způsobům. Přesto však musí v dnešní době i vytápění krbem splňovat spoustu požadavků a norem tak, abyste si mohli krbová kamna doma v klidu a bez výčitek nainstalovat.
Jak připravit domácnost na krbová kamna
Pakliže se rozhodnete pořídit do vaší domácnosti krbová kamna, měli byste si pohlídat zejména následující:
Krbová kamna – infrastrukturaV tomto ohledu byste si měli zjistit, zda konstrukce vašeho domu či bytu umožňuje krbová kamna na stávající komín napojit. Ten by pak měl být uzpůsoben také pro spalování tuhých paliv. V případě, že si nejste jistí, že váš komín požadavky na připojení krbových kamen splňuje, neváhejte se obrátit na zkušeného kominíka.
Krbová kamna – kompatibilitaMáte-li vyřešený přístup ke komínu splňující požadavky na napojení krbových kamen, je třeba vyřešit připojení samotné. V tomto ohledu je klíčovým parametrem průměr kouřovodu, který ústí z kamen a je z domácnosti vyveden právě komínem. Každý kouřovod se pak liší svými rozměry a možnostmi úpravy, které jsou zpravidla dány celkovou konstrukcí kamen. Je tedy vhodné volit takový rozměr, který bude možné u vás doma instalovat.
Krbová kamna – lokalitaPosledním důležitým rozhodnutím je, kam krbová kamna dát. Pravděpodobně budete chtít krbová kamna umístit do středové části bytu či domu, ideálně co nejblíže komínu, avšak i tak je třeba zvážit samotné rozměry kamen tak, aby pro vás byla jejich montáž co nejpohodlnější.
Krbová kamna s výměníkem
V praxi se krbová kamna dělí na dva základní druhy v závislosti na tom, zdali je součástí jejich konstrukce teplovodní výměník nebo nikoliv.
Krbová kamna bez teplovodního výměníkuStandardní běžná krbová kamna, která nemají výměník, slouží primárně k dekorativním účelům. Distribuce tepla probíhá zpravidla pouze v samotném okolí krbu, a nedá se tak úplně hovořit o účinné náhradě jiných zdrojů vytápění v domácnosti. Přesto však je můžete ve svých domácnostech efektivně využít jako zdroj tepla v dané místnosti, nebo právě jako estetický a designový doplněk.
Krbová kamna s teplovodním výměníkemV případě, že zvolíte montáž krbových kamen s teplovodním výměníkem, získáte do své domácnosti velmi efektivní zdroj tepla. Krbová kamna s výměníkem možné napojit na stávající oběh vody k vytápění domu, či bytu. Voda se díky teplu z kamen ohřeje, a je tak schopná vyhřívat i další, vzdálenější místnosti propojené topným systémem.
Volně stojící krbová kamna nebo krbová vložka?
Při volbě samotného umístění krbových kamen budete muset pravděpodobně volit mezi variantami volně stojících kamen či krbové vložky.
Volně stojící krbová kamnaHlavní výhodou volně stojících kamen je zejména jejich snadná instalace a montáž. Není totiž třeba nějakých výrazných zednických úprav. Kamna prakticky jen přivezete, postavíte na dané místo, propojíte kouřovod s komínem a jsou připraveny k topení.V praxi je pak samozřejmě první spuštění kamen trochu složitější. Krbová kamna totiž musíte umístit tak, aby v okolí nebyly žádné potenciálně hořlavé předměty, a ideálně na ohnivzdornou podlahu či speciální (např. skleněnou) podložku. Speciální skla pak zpravidla udrží i kamna o váze několik set kilogramů, a zároveň je na podlaze téměř nepoznáte.
Krbové vložkyChcete-li krbová kamna zabudovat do zdi, budete muset pořídit tzv. krbovou vložku. Tu pak prakticky obezdíte v daném prostoru, kde chcete kamna mít. Dále pak krbová vložka plní stejnou funkci jako kamna volně stojící. Krb umístěný ve zdi však vypadá vizuálně mnohem lépe, a chcete-li mít z kamen co nejpříjemnější a nejútulnější dojem a zároveň vám rozložení domácnosti umožňuje montáž do zdi, bude krbová vložka ideální variantou.
Konkrétní požadavky na umístění topných těles – tedy jak volně stojících kamen, tak krbových vložek – upravuje norma ČSN 06 1008/1997. Ta uvádí, že prostor před kamny by měl být minimálně 80 cm, zboku a zezadu pak stačí alespoň 20 cm. Při volbě volně stojících kamen si pak tyto rozměry nezapomeňte k rozměrům krbu připočítat, ať máte jistotu, že se vám krbová kamna domů bez problémů vejdou.V dnešní době se pak na trhu dají sehnat nejrůznější druhy krbových vložek i volně stojících kamen. Oba druhy pak skýtají pestrou škálu moderních či retro modelů, takže si jistě vyberete co nejvhodnější kousek padnoucí právě do vaší domácnosti.
Krbová kamna – jak správně topit
Správné topení je neméně důležitým parametrem jako samotný výběr krbových kamen. I v tomto ohledu je nutné dodržet několik pravidel, kterými se topení v krbech řídí.
Volba palivaPro topení v krbových kamnech využívejte výhradně dřevo, brikety či pelety uzpůsobené pro tento typ vytápění. Krbová kamna v žádném případě nejsou uzpůsobena k topení uhlím, a už vůbec ne jinými než pevnými palivy. Na tato paliva jsou speciálně dedikované kotle a zařízení, mezi něž většina dostupných krbových kamen rozhodně nepatří.
Údržba kamenŽivotnost krbových kamen nejlépe prodloužíte správným užíváním. Dodržujte tedy předepsaný druh paliva, ideálně tedy suché dřevo. Při manipulaci se dřevem i se samotnými kamny je třeba počítat s vyšší prašností v okolí krbu. Proto je třeba prach pravidelně uklízet, aby se nehromadil a netvořil tak podnět k vznícení některého z předmětů v okolí krbu. Nádobu na popel pak v pravidelných intervalech vyprazdňujte a čistěte. Do kamen nevhazujte žádné cizí předměty a tělesa – to platí také pro novinový papír, který spousta lidí nesprávně používá jako podpalový materiál. V neposlední řadě pak dbejte na pravidelnou kontrolu kominíkem a čištění kouřovodu i komínu.
Jak využít krbová kamna k co nejvyšší úspoře energie i peněz
Přestože je přechod z běžného vytápění na systém krbových kamen mnohdy konstrukčně, logisticky i finančně náročný, jedná se o investici s poměrně rychlou návratností.
Běžná krbová kamna bez teplovodního výměníku fungují jako zónová topidla, a umožní vám tak vyhřát pouze místnosti, kde se zpravidla pohybujete častěji. Díky tomu nemusíte vytápět zbývající část domácnosti a váš účet za teplo se tak razantně sníží. Krbová kamna s výměníkem pak umí energii ze spalování tuhých paliv rozvést právě i do jiných částí domu či bytu, čímž na celkových nákladech opět zásadně ušetříte.
Snažte se také zamezit zbytečným tepelným ztrátám – k těm může docházet zejména při neodborné instalaci kamen, jelikož teplo se vlivem nesprávné montáže dostává ven komínem a nezůstává v domě. Vhodnou volbou kamen i jejich umístění pak můžete snížit náklady na tuhá paliva až o 60 %.
Při volbě krbových kamen si nechte poradit s výběrem takového zařízení, které bude svým výkonem odpovídat požadavkům vaší domácnosti. Vyhnete se tak problémům se zbytečným přetápěním v dané místnosti, nebo i celém domě či bytě. S tím pak také souvisí vyšší spotřeba paliva, které tak padne prakticky vniveč.
Volbu krbových kamen tak jistě není radno uspěchat. Vždy je dobré se nejprve informovat u odborníka, jaký typ či rozměry budou pro vaši domácnost ideální. Na oplátku pak získáte ekologickou i ekonomickou alternativu k vytápění vašeho domu či bytu, kterou zejména v dnešní době s nejistými cenami elektřiny a plynu jistě uvítáte.